نگاه فارس

رکورد زنی مصرف بنزین در تعطیلات نوروز +نمودار

۱۴ فروردین ، ساعت ۱۵:۴۱

مصرف بنزین در نوروز روند فزاینده گرفت به طوری که در ۲۹ اسفند ماه مصرف این فراورده نفتی به رکورد ۱۱۵ میلیون و ۸۰۰هزار لیتر رسید که این شرایط نشان می دهد در سال ۹۷ نیز ایران واردکننده بنزین خواهد بود.

به گزارش نگاه فارس، همانطور که پیشتر پیش بینی شده بود مصرف بنزین کشور در روزهایتعطیلات نوروز رکورد شکست به طوری که براساس آمار های موجود در مجموعه شرکت ملی پخش فراورده های نفتی بیشترین مصرف بنزین مربوط به ۲۸ اسفند ماه سال ۹۶ می شود که به میزان ۱۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در روز رسید و نسبت به روز مشابه سال ۹۵ بیش از ۱۰درصد رشد داشت.
به این ترتیب باید گفت مصرف بنزین در روز های ۲۷ اسفند ماه به میزان ۹۵ میلیون ۸۰۰ هزار لیتر، ۲۸ اسفند ماه ۱۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر، ۲۹ اسفند ماه ۱۰۴ میلیون ۴۰۰ هزار لیتر بوده است.
این گزارش حاکی است با شروع سال جدید رشد مصرف بنزین ثابت ماند به طوری که در یکم فروردین ماه  مصرف بنزین به ۱۰۰ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر و در دوم فروردین ماه به ۱۰۵ میلیون لیتر رسید.

اما در تاریخ سوم فروردین ماه مصرف بنزین با کاهش ۱۲ میلیون لیتری به میزان ۹۳ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر رسید و در چهارم، پنجم و ششم فروردین ماه مصرف بنزین تقریبا به یک اندازه و به میزان ۹۳ میلیون ۴۰۰ هزار لیتر،۹۵ میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر و ۹۵ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر بوده است.

براساس آمارهای ارائه شده از سوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی مصرف بنزین در هفتم فرودین ماه دوباره رشد قابل توجه یافت و به میزان ۱۰۳ میلیون ۲۰۰ هزار لیتر در روز رسید و در تاریخ هشتم  فروردین ماه دوباره با کاهش اندکی به ۹۹ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر رسید اما در تاریخ نهم فروردین ماه به میزان ۱۰۵ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر رسید.

این گزارش حاکی است اگر چه تعطیلات نوروز رسما از امروز به پایان یافته است اما هنوز تعداد زیادی از مسافران باز نگشته اند و انتظار می رود روند رشد مصرف بنزین تا روز جمعه ادامه یابد.

باید توجه داشت با حساب تولید بنزین در فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم اکنون به طور میانگین روزانه ۷۴٫۵ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می شود و اگر وعده مدیران شرکت ملی پالایش و پخش نیز محقق شود و فاز دوم این پالایشگاه نیز در سال جاری به تولید برسد با توجه به میزان رشد فزاینده مصرف بنزین که بین ۶ تا ۸ درصد است نیاز به واردات برطرف نخواهد شد و قطعا سال جاری نیز ایران وارد کننده بنزین باقی خواهد ماند.

منبع: فارس

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *