نگاه فارس

۳۵ درصد مصدومان چهارشنبه سوری سال گذشته دانش آموز بودند

۲۰ اسفند ، ساعت ۱۵:۵۵

 طبق آمارهای موجود۹۱درصد مصدومان چهارشنبه سوری سال گذشته در خیابان ها و کوچه ها دچار حادثه شدند و ۵۶ درصد  افراد مواد محترقه را از دست فروش ها خریداری می کنند.

به گزارش نگاه فارس؛ سرپرست سازمان اورژانس کشور با بیان این که ۳۵ درصد مصدومان چهارشنبه سوری سال گذشته دانش آموز بودند، گفت: طبق آمارهای موجود۹۱درصد مصدومان چهارشنبه سوری سال گذشته در خیابان ها و کوچه ها دچار حادثه شدند و ۵۶ درصد  افراد مواد محترقه را از دست فروش ها خریداری می کنند.  پیرحسین کولیوند روز گذشته در نشستی خبری ضمن اعلام این خبر ادامه داد: ۲۹ درصد از مصدومان حوادث چهارشنبه سوری سال قبل به صورت سرپایی درمان شدند و اکنون پس از گذشت یک سال حدود ۷۷ درصد از این مصدومان بهبود یافته اند اما بسیاری دیگر از آن ها هنوز تحت درمان هستند.
وی تاکید کرد: والدین و معلمان نقش زیادی در آگاه سازی دانش‌آموزان و جلوگیری از بروز مصدومیت در این گونه مراسم دارند.  کولیوند افزود: بیشترین مصدومان چهارشنبه آخر سال قبل، از نظر جنسیتی آقایان بودند که چهار برابر خانم ها دچار حادثه شدند و  ترقه بیشترین مواد محترقه بوده که مورد استفاده قرار گرفته است . بیشترین آسیب هم به ترتیب مربوط به قسمت فوقانی بدن ، چشم و اندام تحتانی بود . به گفته کولیوند طی این حوادث در سال قبل، ۲۰ مورد نابینایی اتفاق افتاده است و هفت نفر نیز فوت کرده اند.
سرپرست اورژانس کشور همچنین تعداد  بالگردهای اورژانس هوایی این سازمان را  ۳۴ فروند اعلام کرد و افزود:  به زودی طی تفاهم‌نامه با مسئولان فرودگاه پیام دو فروند بالگرد دیگر نیز تحویل نیروهای اورژانس داده می شود. وی  درباره فعالیت موتور آمبولانس‌ها در پایتخت، گفت: به کار گیری این وسیله علاوه بر این که زمان رسیدن به بالین مصدوم و حادثه‌ دیده را کاهش داده ، هزینه مصرف سوخت را به شدت کم کرده است. وی از ارائه ۵۰۰ تا ۶۰۰ موتور آمبولانس به دیگر شهرها خبر داد و گفت: این موتور آمبولانس‌ها خریداری شده و به زودی در اختیار اورژانس قرار می‌گیرد. سرپرست اورژانس کشور درباره تجهیزات پزشکی و مدرن در آمبولانس‌ها گفت: برای کمک بیشتر به حادثه دیدگان به صورت پایلوت برخی از آمبولانس‌ها مجهز به تجهیزات جدید امدادرسانی شده اند.
وی اظهار کرد: اورژانس هوایی تا امروز توانسته بیش از ۱۹ هزار بیمار را جابه جا کند که حدود ۶۰ درصد آن ها مستقیما به اتاق عمل رفتند. کولیوند افزود: سیستم کد ۲۴۷ برای ارائه خدمات ویژه به بیماران دچار سکته حاد قلبی و سیستم کد ۷۴۲ برای بیماران سکته حاد مغزی فعال شده است که بیمار را در سریع ترین زمان به نزدیک ترین مراکز درمانی منتقل می کند. درباره این دو کد، سوالی را که مقام معظم رهبری در ابتدای سال مطرح کردند اجرایی کرده ایم ، این خدمات به تمام مردم کشور چه در شهر و چه در روستا ارائه می شود. به گفته سرپرست اورژانس کشور، این سازمان از ۲۵ اسفند ماه امسال تا ۱۶ فروردین ۹۷ در آماده باش کامل قرار دارد .
 سرپرست اورژانس تهران نیز در این نشست از آماده باش اورژانس تهران در چهارشنبه پایان سال خبر داد و گفت: برای این منظور  ۱۷۲ پایگاه در شهر تهران و ۱۱۰ تا ۱۴۰ پایگاه استقرار داخل شهری در نقاط حادثه خیز سال گذشته حضور خواهند داشت. پیمان صابریان افزود: آماده باش هفت دستگاه اتوبوس آمبولانس و کلیه پایگاه ها و نیروهای عملیاتی و ستادی نیز اعلام شده است. وی خاطرنشان کرد: تمام مرخصی های روز چهارشنبه سوری برای پرسنل اورژانس لغو شده است.
روزنامه خراسان
instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *