نگاه فارس

رد خون شهدا بر دیوارهای شیراز/شهید دستغیب مردم را هوشیارتر کردند

۲۱ بهمن ، ساعت ۱۱:۳۶

مبارز انقلابی شیرازی درباره روزهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در یکی از خانه‎های ساواک تمام وسیله‎های شکنجه با خون‎های ریخته شده در اطراف آن و تمام ناخن‎ها و موهای کشیده شده خون مردم شیراز را به جوش آورد.

 

انقلاب 57 به روایت تصویر

به گزارش نگاه فارس، « توجه  توجه … این صدای انقلاب ملت ایران است…» این صدای گوینده رادیو است که با شعف پیروزی انقلاب اسلامی را اعلام می‎کند. حمیدرضا نورانی ۱۷ سال دارد با شنیدن این خبر سرتا پا شوق می‎شود. به یاد دوستان شهیدش اشک در چشمش حلقه می‎زند و در دل آرزو می‎کند که کاش علی اصغر و دیگران نیز در این شادی سهمی داشتند.

خاطراتش ورق می‎خورد و به روزی می‎رسد که خبر شهادت علی اصغر را از یکی از دوستانش شنید « راستی حمیدرضا، علی‎اصغر خلقی‎نژاد را می‎شناختی؟ کدوم همون که اون روز توی حیاط مدرسه تو کیفش اعلامیه داشت؟ اره همون؛ خب حالا چی شد گرفتنش؟ دیروز کنار دژبانی با تیر زدنش شهید شد. خدا رحمتش کنه رفیقان می‌روند نوبت به نوبت،  همش تقصیر این آمریکا نامرده شاه بازیچه دست غربه، هیس پسر ساکت مگه از جونت سیر شدی!!!!

اینجا بود که ناگهان سرباز ارتشی به سرعت به کنارم آمد و با نگاهی غضب‎آلود گفت درمورد چی صحبت می‎کردید؟ شنیدم که اسم آمریکا را بردید به لکنت زبان افتادیم و خودمان را به نفهمی زدیم به سرعت فرار کردیم.

روزهای دبیرستان به سختی می‌گذشت؛ اسم آمریکا را نمی‌توانستیم به زبان آوریم سربازان ارتشی با نگاه‎های پر از مشت‎های آهنین نگاهمان می‌کردند و علت چرایی بردن اسم آمریکا را می‌پرسیدند، باید خود را به نفهمی میزدی و تا به غلط کردن نمی‎انداختنت رهایت نمی‌کردند».

خبرنگار تسنیم به بهانه دهه مبارک فجر انقلاب این بار پای صحبت‎های مبارزی انقلابی نشسته است، مبارزی که با یک لبخند رضایت حال و هوای انقلاب را به یاد می‌آورد.

حمیدرضا نورانی با دستانی چروک، موهایی سپید کمی ریخته شده و با قدی بلند، دکترای داروسازی و پاسدار بازنشسته‎ای است که به گفته خودش از وقتی دست راست و چپ خود را شناخته در مسائل انقلاب بوده است. پدرش نظامی بوده و طعم تلخ زندان شاه را چشیده بود. نورانی می‎گوید: « سازمان امنیت شاه به دنبال افرادی بود که کمی خط و ربط سیاسی داشتند و این دلهره بحران‎های انقلاب همیشه در دل خانواده من بود».

تسنیم: از حال و هوای شیراز در زمان انقلاب بگویید.

نورانی: روزی را که درگیری‎ها و راهپیمایی در شیراز اتفاق افتاد، به یاد دارم. در فلکه شاهچراغ تانک‎ها مستقر بودند، مردم لابه‎لای این تانک‎ها عبور می‌کردند، دست‎های آغشته به خون شهدا بر روی دیوار زندان ارگ کریم‎خان هر روز نقش می‌بستند، روی ستون‏‎ها، نرده‎ها و درخت‎ها. به دلیل کثرت شهیدان انقلاب اسم میدان شهرداری به میدان شهدا تغییر کرد، در زمان انقلاب کسی حق فکر و ایده و نوآوری نداشت.

تسنیم: در کدام مناطق درگیری‎ها و راه پیمایی‎ها برگزار می‌شد؟

نورانی: اکثر درگیری‎ها در حرم شاهچراغ، مسجد جامع عتیق، مسجد حبیب پشت پایانه ولیعصر و فلکه شهرداری برپا می‌شد که اکثر شهدا در این مناطق به شهادت رسیدند. بیشترین درگیری‎ها در شاهچراغ، فلکه شهدا( شهرداری)، قلعه کریم خان زند و مسجد جامع عتیق بوده است.

تسنیم: مردم در این درگیری‎ها و اعترارضات چه شعارهایی سر می‌دادند؟

نورانی: یکی از جنبه‎های عجیب در زمان انقلاب، ساخت شعارهاست، مردم صدها هزار شعار با توجه به اتفاقات آن زمان می‌ساختند، شعارها روشن‎دهنده و پیام‎دهنده بودند.

در روز عید غدیر سال ۵۷ مردم شیراز نیز شاهد اتفاق تلخ دیگری همزمان با دیگر استان‎های دیگر کشور بودند که همه معترضین این شعار را سر می‎دادند ( رکس آبادان ما، مسجد کرمان ما، شاه به آتش کشید مرگ بر شاه ) ( روز عید غدیر، در مسجد حاج حبیب ۱۶۰ تن شهید به دست شاه کثیف ، مرگ بر این شاه)، ( ای شاه خائن آواره گردی، خاک وطن را ویرانه کردی،کشتی جوانان وطن الله اکبر.کردی هزاران در کفن الله اکبر. مرگ بر شاه. مرگ بر شاه) ( تا شاه کفن نشود، این وطن وطن نشود).

تسنیم: از حال و هوای مدرسه‎ها در آن زمان بگویید.

نورانی: در دبیرستان ابوذر (شاپور قدیم ) هفته‎ای خبر شهادت ۲ تا ۳ نفر از دانش‎آموزان مدرسه را به ما می‌دادند، این دبیرستان به همراه دبیرستان نمازی از مهم‎ترین دبیرستان‎ها در آن بحران‎های انقلابی شیراز بودند از هر دو قطب سیاسی در مدرسه حضور داشتند. در مدرسه علامه امینی در خیابان شمس دانش‎آموزان دست به شورش‎های جالب و خلاقانه‎ای می‎زدند.

تسنیم: از آثار زندان‎های ساواک در شیراز چیزی به یاد دارید؟

نورانی : بله در خیابان انوری یکی از خانه‎های ساواک بود که زندانی‎های سیاسی را  برای شکنجه به آنجا می‌بردند. در ۲۰ بهمن مردم انقلابی شیراز آنجا را تسخیر کردند و نیروهای ساواک را فراری دادند. در این خانه تمام وسیله‎های شکنجه که زندانی‎ها را با آنها شکنجه می‌دادند با خون‎های ریخته شده در اطراف آن و تمام ناخن‎ها و موهای کشیده شده زنان قابل مشاهده بود که حس انتقام  مردم با دیدن این صحنه‎ها از رژیم شاه دو برابر شد.

تسنیم: سخنرانی‎ها شهید آیت‎الله دستغیب و دیگر علما شهر شیراز در زمان انقلاب چقدر در مبارزات مردم شیراز تاثیرگذار بوده است؟

نورانی: شهید دستغیب مانند یک مرشد اخلاقی در بین مردم شیراز بعد از سال‎ها گوشه‎نشینی و عبادت با سخنرانی‎های بیدارکننده خود مردم را هوشیارتر کردند. همان‎طور که امام خمینی (ره)  در پیامی به مناسبت شهادت آیت الله دستغیب (ره) گفتند: “حضرت حجت‎الاسلام و المسلمین شهید حاج سید عبدالحسین دستغیب را که معلم اخلاق و مهذب نفوس و متعهد به اسلام و جمهوری اسلامی بود” که این پیام نشان‎دهنده شان و شخصیت آن بزرگوار است.

در یکی از سخنرانی‎های عمومی ایشان می‌فرمودند: کسی که اطاعت از خمینی کند اطاعت از خدا کرده است. ایشان بعد از جشن ۲۵۰۰ ساله در شیراز، به نشانه اعتراض گفتند: اگر این بی‎بندوباری تمدن است خر و الاغ از شما متمدن‎تر هستند.

تسنیم: از نظر مردمان شیراز در زمان انقلاب جاذبه‎های شخصیت امام چه چیزهای بود؟

نورانی: آن چیزی که بسیار جذاب بود راستگویی  و با اخلاص بودن امام و عام بیان کردن مبانی آیات قران برای مردم بود که معجزه بزرگ این پیر فرزانه انقلاب است. امام تحول اساسی فکری  در وجود جوانان به وجود آورد و شهدای انقلاب مطمئن بودند که ولی فقیه سرباز امام زمان (عج) است. سخن امام به دلیل اینکه از دل ایشان بر می‌آمد بر دل‎های مردم می‌نشست.

تسنیم: اکثر افرادی که در تظاهرات شرکت داشتند چه کسانی بودند؟

نورانی: همان طور که امام می‌فرمودند: این انقلاب، انقلاب پا برهنه‎ها بود. اکثرا در اعتراضات مردمی و شورش‎ها جوانان  بودند که شرکت می‌کردند، از همه قشرها و با هر سلیقه‎ای حضور داشتند و همه با هم یک صدا فریاد عدالت‎خواهی را سر می‌دادند.

تسنیم: نسل جوانان انقلابی با نسل سوم انقلاب چه تفاوت‎هایی دارند؟

نورانی: نسل سوم انقلاب نیز مانند همان جوان‎های انقلاب هستند حتی به مراتب بهتر و خوب‎تر می‌توانند در این جنگ نرم نقش ایفا کنند. ماموریت این جوانان به مراتب سخت‎تر است زیرا  ماموریت جهانی دارند و باید در جنگ نرم و جنگ فرهنگی تفکر انقلاب را جهانی کنند، دشمنان از جوانان ایرانی چون فهیم و دانا هستند، می‌ترسند. جنگ نرم از جنگ سخت آن زمان به مراتب سخت‎تر است و این جوانان ایرانی هستند که حرف را اول در منطقه و دنیا می‌زنند.

گفت‎وگو با فرزانه فاضلی 

منبع: تسنیم


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *