نگاه فارس
حسن احمدی

سیاه بختگان

۱۶ بهمن ، ساعت ۱۱:۲۵

از روزی که فلامینگوها در باتلاق بختگان گیر افتادند و تعدادی بی شماری از آنان در سطح بی آب آن تلف شدند حالا ۱۱ سال می گذرد. این دریاچه که در هنگام تر سالی زیستگاه زمستانی پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب چلیک، مرغابی، غاز بود؛ در حال حاضر به نمکزاری غمزده تبدیل شده و خشکسالی مانند سرطانی تمام وجودش را احاطه کرده است.

سرویس اجتماعی نگاه فارس، حسن احمدی: از روزی که فلامینگوها در باتلاق بختگان گیر افتادند و تعدادی بی شماری از آنان در سطح بی آب آن تلف شدند حالا ۱۱ سال می گذرد. این دریاچه که در هنگام تر سالی زیستگاه زمستانی پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب چلیک، مرغابی، غاز بود؛ در حال حاضر به نمکزاری غمزده تبدیل شده و خشکسالی مانند سرطانی تمام وجودش را احاطه کرده است.
حاشیه تالاب بختگان که روزی با درختان انجیر زینت یافته بود حال به دلیل نبود آب شاخه های خشکیده این درختان طراوت را از حاشیه این تالاب گرفته و برای کشاورزان حاشیه ساز شده است.
در حال حاضر هیچ یک از تالاب‌های ایران در وضعیت مطلوبی به سر نمی‌برند و تقریباً بیش از ۹۰ درصد تالاب‌های بزرگ کشور به‌دلیل خشکسالی‌های پی در پی و مسدود شدن رودخانه‌ها با سدها و اجرای طرح‌های انتقال آب برای تأمین آب کشاورزی در دو دهه اخیر نابود شده است.
هفته گذشته بود که جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بجای درناها چرخی در آسمان سیاه بختگان زد و گفته شد؛ درحال حاضر طرح مطالعاتی دریاچه بختگان رو به اتمام است و باید به شورای عالی آب برود و در آنجا بررسی شود.
اما کارشناسان سوء‌مدیریت در بخش منابع آب، سدسازی‌های بی‌رویه در بالادست رودخانه «کر» و «سیوند» و برداشت بی‌رویه آب از چاه‌های حوضه آبریز توسط کشاورزان را از جمله دلایلی خشکیدگی آن می دانند و با وجود اینکه قرار بود مصوبات دولت یازدهم پیرامون اختصاص حق آبه به داد این دریاچه برسد امااتفاقی در عمل رخ نداد.
ریز گردهای نمکی
در حال حاضر متاسفانه شاهد شوره زار هایی هستیم که حتی اگر آبی از چشمه ‌سارها برای زمین‌ها باقی مانده باشد استعدادی برای شکوفایی نمانده است.به دلیل پدیدار شدن شوره زار ها با وزش هر نسیمی، نمک‌های آن همچون پرده‌ای بر روی زمین‌های کشاورزی کشیده می‌شود و سلامتی انسان‌های ساکن اطراف و جانوران اهلی و وحشی را به مخاطره می اندازد.
توسعه عامل خشکیدگی
متاسفانه راهی از توسعه و معیشت را انتخاب شد که پایانش خشکیدن تالاب ها بود. حال به این فکر افتاده اند که زندگی مردم اطراف بختگان را از آن مستقل کنند.
به گفته مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران؛ در صورت نهایی شدن پیش نویس سند احیای تالاب بختگان، حدود ۱۰ میلیون دلار از سوی صندوق سازگاری به این پروژه تعلق می گیرد.اجرای این طرح با هدف احیای تالاب بختگان و سازگار کردن جامعه محلی اطراف این تالاب را با تغییرات اقلیم است.
اما متاسفانه باید گفت به جهت توسعه شهرها، صنایع و کشاورزی در بالادست این منطقه تالاب بختگان دیگر احیا نمی‌شود.
نوشدارو بعد از مرگ بختگان
چند سالیست، هستند کسانی که دغدغه تالاب بختگان داشته باشند. یکی برای درناها غذا می برد و دیگری از روی کاغذها طرح های احیا میخواند. دریاچه‌ بختگان توان احیا دارد اما متاسفانه آبی نیست که بتواند دریاچه را احیا کند. مگر در شرایطی که دست طبیعت به احیای آنها کمک کند و سیلابی آب را به این دریاچه‌ها باز گرداند. تالاب بختگان در انتهای رود کر قرار دارد و اگر آبی به بخواهد به این تالاب وارد شود باید در ابتدا طشک را سیراب کند.
وزارت نیرو اولویت آب را به شهر شیراز، مرودشت و پاسارگاد داده است. پس از آن در صورتی که آبی باقی بماند به کشاورزان تعلق می‌گیرد. با این حال همچنان کشاورزان به کار خود ادامه می‌دهند. زمین‌های خود را گندم کاری می‌کنند و پس از برداشت زمین را آتش می‌زنند و برنج می‌کارند.
درحالی که همچنان امید مردم فارس به احیای دریاچه بختگان است اما این کار را محال است. سرنوشت دریاچه بختگان در دستان نذورات آسمانی و بارندگی‌های شدید سیل آسا است. بارندگی که سدها را پر کند و ما را مجبور به باز کردن دریچه‌های سد کند تا این آب به دریاچه‌ها سرازیر شود و دریاچه ها دوباره احیا شوند.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *