نگاه فارس

بعد از گذشت بیش از ۱۶سال فاز نخست مرکز فرهنگی دفاع مقدس به بهره برداری رسید

۱۵ بهمن ، ساعت ۱۳:۲۸

هم‌زمان با سی‌ و ‌نهمین دوره از جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی، فاز نخست نخستین مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان فارس با حضور رئیس‌جمهوری به‌صورت ویدیو کنفرانس، در شیراز افتتاح شد.

 

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، صبح امروز فاز اول مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان فارس از طریق ویدیو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.

حمیدرضا گرامی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس در آیین افتتاح موزه دفاع مقدس بابیان اینکه ‌در دفاع مقدس مبنای کار اقتصادی بر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بود، گفت: ما بر اساس فرهنگ عاشورا و با محوریت رهبری و دلاوری، حرکت شکل‌گرفته در دفاع مقدس را دنبال کردیم.

وی افزود: باوجود جان‌فشانی مدافعان حرم که دشمن را کیلومترها دورتر سرکوب می‌کنند،کمتر توانسته‌ایم دستاورد‌هایی همچون دستاوردهای دوران دفاع مقدس را در جامعه به دست آوریم؛ در مباحث علمی و دانش‌بنیان دفاع مقدس یک دانشگاه به‌ شمار می‌رود و دفاع مقدس در مباحث سیاسی صادرکننده انقلاب به دنیاست.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس با اشاره به اینکه مرکز فرهنگی دفاع مقدس پاسدار فرهنگ ایثار و شهادت است، بیان کرد:  ‌ساخت این مجموعه فرهنگی فرصتی برای دانش‌آموزان، دانشجویان و گردشگران است تا پیام انقلاب را به اقصی نقاط جهان صادر کنند و آن را فرصتی برای حفظ و ترویج فرهنگ شهادت بدانند.

گرامی گفت:‌عمده بودجه ساخت مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در پی مصوبات سفر استانی رهبر معظم انقلاب به استان فارس و بخش دیگر آن از محل بودجه‌های استانداری و شهرداری تأمین شده است.

وی با بیان اینکه بودجه این مرکز فرهنگی از این پس در ردیف بودجه‌های موزه‌های استانی قرار می‌گیرد ابراز امیدواری کرد: مغازه‌های ورودی و منازل و انبار‌های اطراف برای نمایش‌ دادن جلوه‌ها و منظر اصلی این مجموعه به دستور استاندار و با تلاش رئیس و اعضای شورای اسلامی و شهردار هرچه سریع‌ تر به این مجموعه الحاق شود.

استان فارس در خط ولایت و حمایت از دولت از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد

اسماعيل تبادار استاندار فارس در ادامه این برنامه، ضمن گراميداشت دهه فجر بيان كرد: مردم ولایتمدار استان فارس در شکل‌گیری انقلاب اسلامی بسیار نقش‌آفرین بوده به‌گونه‌ای که در زمان انقلاب از ۱۱ شهر کشور که در آن حکومت‌نظامی اعلام شد سه شهر جهرم ، کازرون و شیراز متعلق به این استان بوده‌اند.

وي تقدیم ١٥ هزار شهید گلگون‌کفن، ٤٠ هزار و ١٣٣ جانباز و آزاده در جریان انقلاب و دفاع مقدس را گواه محکمی برشمرد كه مردم فارس با تقديم آن‌ها ثابت كردند كه همواره درراه انقلاب و حفظ صیانت از آن استوار بوده و هستند و در خط ولایت و حمایت از دولت از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.

استاندار فارس ضمن گراميداشت ياد و خاطره عالمان وارسته‌ای همچون شهید آیت‌الله دستغیب ، آیت‌الله محلاتی و مرحوم آیت‌الله حائری شیرازی که در جریان انقلاب شکنجه‌های فراوانی را تحمل کرده ، اما دست از انقلاب و امام برنداشته و تا پای جان از ارزش‌های والای این انقلاب دفاع کردند، خاطرنشان كرد: پروژه مرکز فرهنگی و هنری دفاع مقدس استان فارس به‌منظور تکریم و پاسداشت فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال آن به نسل‌های حاضر و آینده با مساحتی بالغ‌بر ١٦ هزار و ٢٠٠ مترمربع از سال‌های گذشته در دستور كار قرار گرفت.

مهندس تبادار يادآور شد: اين مجموعه هم‌اینک از پيشرفت فيزيكي ۶۰ درصدي برخوردار است و تاكنون ١٤ ميليارد تومان اعتبار در فاز اول این پروژه هزینه شده و برای تکمیل آن نیازمند اعتباری بالغ‌بر ۷۰ میلیارد تومان است.

وي خاطرنشان كرد: در صورت تأمین اعتبار لازم، این پروژه بزرگ فرهنگی تکمیل و به بهره‌برداری نهایی خواهد رسید.

مجموعه دفاع مقدس در شیراز دارای بخش یادمان شهید دوران و شهدای گمنام، سالن نمایشگاه اصلی، آمفی‌تئاتر روباز، مرکز اسناد، کتابخانه تخصصی دفاع مقدس، ساختمان اداری و گالری آماده بهره‌برداری است.

مساحت عرصه ۱۶هزار و۲۰۰ مترمربع و اعیانی ۶۵۰۰ مترمربع با هزینه‌ای بالغ‌بر ۱۴میلیارد تومان احداث‌شده که تاکنون ۶۰ درصد آن ساخته‌شده و برای تکمیل این مجموعه به اعتباری ۷۰میلیارد تومانی نیاز است.

هم‌زمان با افتتاح این مرکز فرهنگی در فارس، مجموعه‌های فرهنگی دفاع مقدس در ۹ استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اصفهان، سیستان ‌و ‌بلوچستان، سمنان، خوزستان، کرمانشاه، مازندران و یزد گشایش یافت.

در پایان این خبر باید گفت که فاز اول این مرکز فرهنگی بعد از گذشت بیش از ۱۶ سال به بهره‌برداری رسیده است، بااین‌حال چگونه می‌توان انتظار داشت نسل سوم و چهارم انقلاب با دفاع مقدس آشنا باشند …

بهترین ارتباط همان مراکز فرهنگی است که نام موزه را یدک می‌کشد اما نباید فراموش کرد که تنها موزه بودن آن‌ها نیز نمی‌تواند کارگشا باشد، موزه دفاع مقدس قرار است کارکرد فرهنگی داشته باشند باید تبدیل به مراکز فرهنگی برگرفته از آثار دفاع مقدس برای نسل‌های چهارم انقلاب و همچنین محلی برای انتقال ارزش‌های انقلاب به گردشگران داخلی و خارجی باشد..

امید است با گذر زمان مسئولین امر فرهنگی استان فارس نیز به خود آمده و تا زمان بیشتری گذرا نشده است فکری به حال انتقال صحیح و روشن معنای دقیق فرهنگ شهید و شهادت، پاسداری از نظام و انقلاب به‌دوراز حاشیه‌ها و سیاسی بازی‌ها به نسل‌های سوم و چهارم، بکنند…


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *