نگاه فارس
دردها و بغض های فروخورده پرستاران در روز خود؛

طعم تلخ مشکلات پرستاران از زبان خودشان/ یک سبد گل تنها برای پاسداشت مقام پرستار

۳ بهمن ، ساعت ۱۴:۴۹

به بهانه روز پرستار به سراغ پرستاران بیمارستان های شیراز رفته  و با دردها و بغض های فروخورده آنها آشنا شدیم.

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، پنجم جمادی الاول، روز ولادت حضرت زینب(س) است که در ایران این روز به علت مراقبت‌ها و پرستاری‌های آن حضرت از خانواده خویش و اسیران کربلا با عنوان پرستار نامگذاری شده است.

آن هنگام که لباس سپید پرستار را برتن می‌کنی، باید این عهد را با خدای خویش ببندی که درد بیمار را بر درد خود اولویت دهی و از هر کاری که برای تسکین آلام دردمندان نیاز باشد، دریغ نکنی.

پرستار (Nurse)که باشی فرقی نمی‌کند تا چه زمانی در بیمارستان هستی، یا چند ساعت است که نخوابیده‌ای و یا چندین روز است که لحظه‌ای استراحت نکرده‌ای، پرستار که باشی خودت را نادیده می‌گیری و راهی برای تسکین بیماران پیدا می‌کنی .

به بهانه روز پرستار با چند تن از پرستاران بیمارستان های شیراز هم صحبت شدم و نظرات و درددل‌های آنان را شنیدم.

جعفری پرستار یکی از بیمارستان های دولتی شیراز با بیان اینکه در تمام دنیا سیستم بهداشتی هزینه بر است و دولت باید این هزینه را بدهد، گفت: تمام فارغ التحصیل های ما در خارج از کشور هستند، یکی از آن مغز ها پرستاران هستن که برای مملکت بیش از ۵۰ میلیون هزینه دارند ولی در خارج از کشور به راحتی یک نیرو ۵۰ میلیونی را جذب میکند، مسئولین ما هنر جذب افراد را ندارند که الان ما با پدیده فرار مغز ها رو به رو هستیم.

معصومی یکی دیگر از پرستاران بخش جراحی عمومی بیمارستان های شیراز با مطرح کردن یک سوال که چرا هر از گاهی با هر وزیر یک چرخش در نظام پرستاری به وجود می آید؟، ادامه داد: وزارت بهداشت میترسد پرستار باسوادی در کنار پزشک های بی سواد در اتاق عمل و در بخش وظایف ابتدایی خود را فراموش میکنند، باشد؟ آیا وجود پرستاران با سواد باعث کسر شان هست؟ باید سوادشان را بالا ببرند که در کنار یک آدم با سواد قرار می گیرند آن قدر وحشت نکنند.

وی ادامه داد: ما گناهی نداریم که سواد و تجربه داریم چون باید این ها را داشته باشیم پزشک های ما دنبال همه چیز هستن جز پزشکی به دنبال برج سازی و سرمایه گذاری هستند اما به دنبال رسالت اصلی خود نیستند.

افضلی یکی از پرستاران بخش اتفاقات در یکی از بیمارستان های شیراز گفت: آقایان وزارت بهداشت یک فکری به حال خودشان بکنند، از ندانم کاری های وزارت بهداشت هیچ کس ضرر نمیکند فقط مردم بیچاره ضرر میکنند.

قاسمی یکی از پرستاران بخش مامایی یکی از بیمارستان های شیراز با بیان اینکه اهمیت به پزشک ها بیشتر از پرستاران است، تصریح کرد: سال گذشته نفری ده هزار تومان هدیه به پرستاران دادند که آن را هم امسال دریغ کردند و با یک سبد گل به بخش این روز بزرگ را از سر خود رفع کردند.

وی ادامه داد: وظایف پرستاران و تعداد شیف هایی که باید در بیمارستان  باشند نیز زیاد است در یکی از بخش های همین بیمارستان  ۱۰ تخت داریم  ولی ما تا  ۱۴ نفر هم ما جا داده ایم، استان فارس هزاران نیرو پرستار آماده دارد که جذب نمی کنند به دلیل اینکه بودجه وجود ندارد.

امام دوست یکی از پرستاران باسابقه شاغل در بخش آی سی یو یکی از بیمارستان شیراز در بیان گله‌مندی‌های خود گفت: یکی از مشکلاتی که پرستارها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند مشکل کمبود نیروی پرستار و عدم تطابق نیروی پرستاری با بیماران بستری‌شده در بیمارستان و مشکل دیگر به تعویق افتادن مطالبات پرستاری است که یکی از مهم‌ترین نیازهای جامعه پرستاری است.

یادمان نرود که بی‌توجهی به حرفه پرستاری، بی‌توجهی به‌سلامت جامعه است و هنگامی‌که سلامت جامعه به خطر افتد دیگر باید هزینه‌های گزاف‌تری را پرداخت کرد تا این سلامت ازدست‌رفته بهبود پیدا کند.

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *