نگاه فارس
نماینده ولی فقیه در استان فارس:

مبارزه با نفس در فضای آلوده شهر مشکل است

۸ شهریور ، ساعت ۱۴:۵۳

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه فضای شهر آلوده به گناه است بیان کرد: مبارزه با نفس در چنین محیطی مشکل‌تر از دیگر محیط‌ها است و بیشتر باید به خودمان بیندیشیم و فکر کنیم.

به گزارش نگاه فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی حوزه‌های علمیه استان فارس اظهار داشت: مسئولیت‌ها و وظایفی که امروز به عهده روحانیت و حوزه‌های علمیه گذاشته شده با قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تفاوت دارد.

وی با بیان اینکه خاستگاه انقلاب اسلامی از حوزه‌های علمیه بوده است گفت: امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی که توانست رژیم ستم‌شاهی را از بین ببرد از حوزه علمیه برخاست و این برای حوزه، روحانیت و مرجعیت شیعه افتخار است.

ایمانی با بیان اینکه حفظ و تدوام انقلاب اسلامی نیز به عهده حوزه‌های علمیه است افزود: اگر طلبه‌ای انقلابی فکر نکند و در راه انقلاب گام برندارد از هدف اصلی تحصیل در حوزه دور می‌شود، طلاب و روحانیون باید تلاش کنند تا این انقلاب اسلامی به نسل‌های آینده منتقل شود.

این مسئول با بیان اینکه نخستین موسس حوزه‌های علمیه پیامبر (ص) و پس از آن اهل بیت بوده‌اند، بیان کرد: آیه مبارکه سوره بقره شاهد این مدعاست چراکه جمعی از مسلمانان را به فراگیری احکام الهی در محضر رسول اکرم (ص)  تشویق می‌کند این حرکت پس از پیامبر توسط اهل بیت ادامه پیدا می‌کند تا در زمان امام باقر و امام صادق (ع) به اوج و گسترش می‌رسد.

امام جمعه شیراز با اشاره به وظایف طلاب در امر تحصیل عنوان کرد: درس خواندن همراه با تحقیق و پژوهش نخستین وظیفه یک طلبه است چراکه مردم انتظار دارند فردی که این لباس را پوشیده پاسخگوی شبهات دینی آنان باشد، درس را با کیفیت باید آموخت و به ذهن سپرد حواله به فرداها و پس فرداها نشود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه رعایت تقوا و پاکدامنی از دیگر وظایف طلاب و روحانیون است بیان کرد: اگر مردم از ما گناه آشکاری را ببینند به سادگی از آن چشم‌پوشی نمی‌کنند چراکه این راه ادامه راه انبیاء و مسئولیت‌های آن سنگین و سخت است.

ایمانی با بیان اینکه تحقیق و پژوهش باید با نقد همراه باشد گفت: حوزه علمیه وقتی به بلوغ می‌رسدکه طلبه بتواند آنچه را که می‌خواند نقد کند استادان نیز باید کمک کنند طلاب اهل تحقیق و پژوهش همراه با نگاه نقادانه باشند.

وی با بیان اینکه در قرآن مجید به رابطه علم و معنویت اشاره شده است تصریح کرد: در حوزه علمیه باید با سلاح معنویت و تقوا گام برداریم، قرآن مجید در سوره زمر آیه ۹ می‌فرماید آن کس که با شب زنده‌داری، با سجده بر پروردگار عالم  و با دعا رشد می‌کند اهل علم می‌شود، در مسیر علم قرار می‌گیرد و علم او رشد پیدا می‌کند دانش او به ثمر می‌رسد و جامعه از دانش او منتفع می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه فضای شهر آلوده به گناه است بیان کرد: مبارزه با نفس در چنین محیطی مشکل‌تر از دیگر محیط‌ها است و بیشتر باید به خودمان بیندیشیم و فکر کنیم.

ایمانی با ابراز امیدواری برای اینکه حوزه علمیه شیراز و استان فارس به جایگاه اولیه و اصلی خود بازگردد گفت: طلاب سرنوشت علمای فارس را مطالعه کنند و ببینند که برای حفظ  انقلاب چه زحماتی کشیدند و راه آنان را ادامه دهند.

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *