نگاه فارس

شاخ‌شدن “آسمان” در برابر ثبت جهانی ارگ کریم‌خان/ هتلی که نرم‌نرم پوست مجموعه زندیه را کند

۷ شهریور ، ساعت ۱۶:۱۰

هتل آسمان که در برابر ثبت جهانی ارگ کریم‌خان شیراز قامت برافراشته، در خیابانی در فاصله ۱۰۰ متری این مجموعه در حال ساخت است به همین دلیل از فضای پیرامونی ارگ کریم‌خان به راحتی طبقات انتهایی آن عرض اندام می‌کند.

هتل آسمان

به گزارش نگاه فارس به نقل از تسنیم، موضوع تاخیر در ثبت جهانی ارگ کریم‌خان زند به دلیل وجود هتلی که فضای بصری  این مجموعه جهانی را مخدوش کرده از چند سال قبل در محافل دوستداران میراث فرهنگی و رسانه‌های استان فارس مطرح شده است.

هتل آسمان که در برابر ثبت جهانی این مجموعه تاریخی قامت برافراشته در غرب خیابان رودکی در حال ساخت است خیابانی که در فاصله ۱۰۰ متری ارگ کریم خان قرار دارد به همین دلیل از فضای پیرامونی ارگ کریمخان به راحتی طبقات انتهایی این هتل عرض اندام می‌کند.

مهر عدم‌تایید میراث فرهنگی بر ساخت طبقات فوقانی هتل آسمان

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی فارس تعداد طبقات در مجوز اصلی احداث این هتل ۱۴ طبقه بوده اما در هنگام ساخت و ساز مالک هتل اقدام به ساخت این هتل در ۱۸ طبقه کرده که این موضوع تخلف است و طبقات اضافی باید تخریب شود.

در بهار سال ۹۴ شورای عالی معماری و شهرسازی مجوز تخریب طبقات اضافی این هتل را صادر می‌کند و در اردیبهشت سال ۹۴ شهرداری ۲ متر و ۲۰ سانت از ارتفاع این هتل را تخریب می‌کند اما با این وجود همچنان دو طبقه دیگر این هتل باید تخریب شود.

علیرضا پاک‌فطرت، شهردار پیشین شیراز، در اردیبهشت سال گذشته در جلسه علنی شورای شهر شیراز در مورد ساخت طبقات غیرمجاز این هتل گفته است: در مکانی که هتل آسمان ساخته‌شده ضابطه «ام شش» است مالک هتل در سال ۸۰ شش طبقه را اسکلت می‌سازد به پیاده‌رو تجاوز می‌کند و یک ستون را در پیاده‌رو مستقر می‌کند این موضوع به کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌رود و مشخص نیست به چه صورت کمیسیون ماده ۱۰۰ با این تخلف موافقت می‌کند اما تأکید می‌شود در زمان تجدید بنا باید عقب‌نشینی کند.

وی افزوده است: در مرحله بعد مالک وقتی عدم خلاف شش طبقه را می‌گیرد دوباره شروع می‌کند لابی کردن و دریافت مجوز ارتفاعات بیشتر گرفتن و در این فرایند باز مشخص نیست چگونه تهیه نقشه و دفترچه محاسبات و سایر مسائل انجام‌ شده است که در یک سال این پرونده سه تا چهار بار به کمیسیون ماده پنج رفته است و در نهایت ارتفاع را به ۱۴ طبقه می‌رساند و توجیه می‌آورد که طبقه همکف، طبقه محسوب نمی‌شود.

پاک فطرت بیان کرده است: پس از آن ارتفاع ۶۴٫۵ متر هتل در میراث فرهنگی تائید می‌شود و شروع به ساخت می‌کند که البته باید توجه داشت در هیچ مرحله کار سرمایه‌گذاری نیز رخ نداده و تمام کار با وام‌های مختلف انجام‌شده است.

عدم همکاری مالک هتل آسمان در تخریب طبقات غیرمجاز

وی از عدم همکاری مالک برای حذف طبقات غیرمجاز گفته و بیان کرده است: ارگ کریمخانی، حمام و مسجد وکیل یک مجموعه هستند که در کنار هم اثربخشی دارند و اگر بنا باشد هتلی با تخلف خود در کنار این مجموعه، صنعت گردشگری یک شهر را تحت‌الشعاع قرار دهد قابل‌ قبول نیست.

میراث فرهنگی استان فارس نیز بارها اعلام کرده است که ساخت این هتل در ۱۴ طبقه مورد تایید میراث است و به هیچ عنوان اجازه بهره‌برداری از این هتل در ۱۸ طبقه داده نمی‌شود. در حال حاضر این هتل با ضابطه‌های میراث فرهنگی در حریم درجه یک آثار تاریخی مطابقت ندارد و در صورت عدم تمکین مالک در برابر تخریب طبقات اضافی به این هتل مجوز  فعالیت داده نمی‌شود.

میراث فرهنگی برای حل مشکل هتل آسمان دست کمک به سوی کارشناسان دراز کرد

مسئولان میراث فرهنگی فارس در چند روز اخیر در خبری با رد شایعاتی مبنی بر بی‌تفاوتی این ارگان نسبت به تخریب طبقات اضافی هتل آسمان گفته‌اند:  با برگزاری جلسات متعدد با مالک و سازنده هتل مذکور سعی بر ایجاد تعامل برای رفع این معضل داشته اند و باید پذیرفت تغییر در نقشه‌های معماری و سازه‌ای هتلی در این ابعاد در زمانی کوتاه و بدون ضرر مالی امکان‌پذیر نیست. بنابراین لازم است برای حل این موضوع به دنبال بهترین و موثرترین راهکار اجرایی باشیم.

این اداره کل از کارشناسان و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی دعوت کرده پیشنهادهای عملیاتی خود را برای رفع این مشکل مطرح کنند و امیدوار است با توجه به مذاکره با مالک هتل آسمان و اقدامات کارشناسی مناسب این موضوع به بهترین نحو ممکن حل شود.

مشکل هتل آسمان باید با مشارکت بخش خصوصی حل شود

با اعلام  دعوت میراث فرهنگی از کارشناسان برای ارائه پیشنهادات عملیاتی کمیسیون گردشگری و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی شیراز به عنوان نماینده بخش خصوصی با گردآوری کارشناسان و متخصصان قصد دارد که این مشکل را بررسی کند.

اصغر ظریفکارفرد، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی شیراز، گفته است: برخی موارد جز منافع ملی است و در آن نباید اعمال زور شود. بخش دولتی در استان باید بخش خصوصی شامل رئیس جامعه هتلداران استان یا اتاق بازرگانی را به عنوان واسط انتخاب و مشکل هتل آسمان را با مشارکت بخش خصوصی حل می‌کرد.

وی تصریح کرده است: بخش دولتی نتوانست مشکل بخش خصوصی را حل کند و خود بخش خصوصی باید وارد این کار شود و بر این باوریم مشکلات بخش خصوصی باید توسط فعالان این بخش حل و فصل شود.

وی افزوده است:  متاسفانه برخی از مشکلات ما در حوزه قانونی است و مشکل شهر شیراز با یک هتل درست و یا خراب نمی‌شود بلکه اگر قوانین درست شود دیگر شاهد چنین مسایلی نخواهیم بود.

ظریفکارفرد با بیان اینکه متاسفانه مسئولان ما در زمان انجام کار غفلت می‌کنند، تاکید کرده است: از وظیفه خود در برابر شیراز کوتاه نمی آییم و در مورد مشکل هتل آسمان باید حق شیراز و صاحب هتل در نظر گرفته شود.

تخریب محدود بصری ارگ کریمخان و تاخیر در ثبت جهانی این مجموعه موضوعی نیست که بتوان از آن به سادگی گذشت زیرا جهانی شدن آن فرصت مغتنمی برای حوزه گردشگری شیراز است. حال باید دید که در نهایت چه راهکاری از سوی کارشناسان برای این موضوع مطرح می‌شود که به قول معروف «نه سیخ بسوزد و نه کباب».


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *