نگاه فارس
​مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس تأکید کرد:

ضرورت تدوین دانشنامه دفاع مقدس فارس

۷ شهریور ، ساعت ۱۲:۱۷

 مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس به اهمیت تدوین دانشنامه دفاع مقدس فارس اشاره کرد و گفت: بیش از ۸۵۰ مدخل تاکنون شناسایی شده و پیش‌بینی می‌شود به سه هزار مدخل برسیم و پس از مرحله شناسایی مدخل‌ها به مرحله نگارش مقالات می‌رسیم.

به گزارش نگاه فارس، به نقل از فرهنگ رضوی سرهنگ حمیدرضا گرامی با حضور در آیین افتتاحیه کارگاه منطقه‌ای تخصصی تاریخ شفاهی، ضمن اشاره به این سخن مقام معظم رهبری که نگذاریم دستاوردهای دوران دفاع مقدس تحریف شود، گفت: تاریخ شفاهی امری بسیار مهم است؛ اما تلاش‌هایی که تاکنون در این زمینه صورت گرفته، قطره‌ای از دریای بیکران است و کارهای بیشتری باید انجام شود.
سرهنگ گرامی با ارج‌گذاری به مقام رزمندگان و ابراز تأسف از از دست دادن آن‌ها، خاطرنشان کرد: رمز سربلندی و موفقیت و ماندگاری ما در حوزه‌های مختلف کشور، دفاع مقدس و روحیه ایثار و شهادت برآمده از آن است و مصداق بارز این سخن را در دفاع مقدس مشاهده کردیم.
وی افزود: یکی از آسیب های بارز اجتماعی که  در حال حاضر در جامعه ما وجود دارد بی توجهی به فرهنگ و دستاوردهای دوران دفاع مقدس است و به نظر می رسد به نوعی روزمرگی دچار شده ایم.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر امر خودباوری، گفت: استان فارس در قله است و نگین رسیدن به خودباوری ما افتخار داشتن ۱۵هزار شهید است.
سرهنگ گرامی افزود: مفتخریم بیشترین یگان‌ها در دوران دفاع مقدس از فارس بوده است. افتخار می‌کنیم که شروع‌کننده راهیان نور بوده ایم و پیشرو این جریانیم و میانگین ۳۰۰هزار نفری جمعیت ایثارگر را در فارس داشته‌ایم.
وی در ادامه خواستار ورود دستگاه‌های مختلف به مقوله جمع‌آوری اطلاعات خاطرات و اسناد دفاع مقدس شد و گفت: در این راستا نامه‌نگاری‌هایی نیز داشته‌ایم و کارهای خوبی صورت گرفته؛ اما هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم.
این مقام مسئول، در پایان به اهمیت تدوین دانشنامه دفاع مقدس فارس اشاره کرد و گفت: بیش از ۸۵۰ مدخل تاکنون شناسایی شده و پیش‌بینی می‌شود به سه هزار مدخل برسیم تا انشاءالله پس از مرحله شناسایی مدخل‌ها به مرحله نگارش مقالات برسیم.
بهره‌مندی از از تاریخ شفاهی در گروه استفاده صحیح از آن است
همچنین معاون فرهنگی حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس با حضور در این مراسم گفت: با استفاده صحیح از تاریخ شفاهی می‌توان از این ثروت بهره مطلوب برد.
مهدی پارسایی ضمن اشاره به دیدار با مقام معظم رهبری در سوم خردادماه جاری عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی وجوه شخصیتی مختلفی دارند؛ اما همگان می دانند تسلط ادبی ایشان کم‌نظیر است.
وی افزود: استفاده هدفمند ایشان از واژگان را اهل فن و متخصصان بلاغت ادبی به خوبی می شناسند، به همین دلیل، شنیدن این جمله که دفاع مقدس ثروت فرهنگی عظیمی برای ما به یادگار گذاشته است، سبب شد متوجه شویم که ایشان به دلیلی خاص ثروت فرهنگی را برگزیده‌اند.
پارسایی خاطرنشان کرد: میراث فرهنگی چیزی است که از گذشتگان به ما رسیده؛ اما وجه موزه‌ای دارد و در طول زمان با ماهیت ثابت خویش کم و زیاد نمی‌شود.
شایان ذکر است کارگاه تخصصی منطقه ای تاریخ شفاهی به همت مشترک حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس به مدت دو روز در حوزه هنری فارس برپاست.

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *