نگاه فارس
در یکصدمین جلسه فرهنگ عمومی استان فارس چه گذشت؟

آیت الله ایمانی: با ایجاد انگیزه اندیشه و باور دینی را قوی کنید/ استاندار فارس: همایش ها باید کاربردی شود

۲۲ مرداد ، ساعت ۱۵:۳۱

 

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با تاکید بر ایجاد انگیزه در بین جامعه علمی و حوزوی گفت: باید اندیشه و باور دینی راقوی کنید.

به گزارش نگاه فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی در یکصدمین جلسه فرهنگ عمومی استان فارس با بیان اینکه عدم نظریه‌پردازی عدم آزادی نقد نیست بلکه عدم انگیزه است، گفت: تا زمانی که اندیشه و باور دینی ضعیف شده و تا زمانی که انگیزه ایجاد نشود حرکتی شکل نمی‌گیرد.

وی افزود: دانشجویان دکترا پایان‌نامه‌ها را کپی می‌کنند و انگیزه‌ای برای تحقیق ندارند و این ایجاد عدم نظریه‌پردازی شده و ما سال‌ها است که دیگر نظریه استاد مطهری را در جامعه مشاهده نکردیم.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان فارس خاطرنشان کرد: شیراز با مطالعه انتخاب شده و بر اساس استعدادها و ظرفیت‌های این شهر انتخاب شده است بنابراین همگی با همکاری در جهت رفع نقص‌ها قدم بردارند.

امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه در جامعه این موضوع مطرح نشده تأکید کرد: این نشست تخصصی مهم‌تر از همایش است بنابراین باید آن را ساماندهی و پیگیری کرد و از استاندار درخواست حمایت و تهیه هزینه‌های این نشست راداریم و باید از وزارت علوم نیز تقاضای حمایت کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ۲۴ آبان سالگرد ارتحال مرحوم آیت‌الله طباطبایی مفسر و عارف معاصر است که پیشنهاد می‌شود این همایش در این تاریخ برگزار شود.

استاندار فارس:نگاه دولتی از همایش علوم انسانی اسلامی برداشته شود

همچنین محمدعلی افشانی استاندار فارس ، اظهار کرد: علم حاصل تلاش است و نباید تصور کرد که علم انحصاری است و باید از علم سایر کشورها نیز بهره برد.

وی افزود: نگاه‌ها دولتی است در حالی در هیچ‌کدام از علوم انسانی دولت‌ها نقش چندانی نداشتند بلکه این علوم را توان عمومی جامعه می‌سازند، همایش‌ها مهم هستند اما باید کاربردی شود.

افشانی با بیان اینکه نگاه سکولاری به دیگر دستگاه‌ها را قبول ندارم عنوان کرد: دو نظریه‌پرداز بزرگ جهان اسلامی دکتر شریعتی و استاد مطهری یکی نماد دانشگاه و دیگری نماد حوزوی هستند که نقش مؤثری در علوم انسانی دارند.

استاندار فارس با اشاره به نقدهایی علمی این دو شخصیت جامعه‌شناس و دانشمندان جهانی تصریح کرد: به دانشمندان با دیدگاه ضدمذهبی ننگرید و از با تواضع از تمام ظرفیت‌ها بهره ببرید. اساتید آزادی نقد اندیشه را در جهت تولید مطلب به ترویج دهند و در این راه استاد مطهری را الگوی خود قرار دهند.

وی تأکید کرد: در همایش‌ها از افراد چالش‌برانگیز دعوت کنید نه افرادی که اندیشه‌های یکسان دارند و از ابتدا می‌دانید در صحبت‌ها به چه نتیجه‌ای می‌رسند.

حدائق:همایش علوم انسانی اسلامی سبب نمایش جایگاه علمی ایران و شیراز می‌شود

در ادامه این نشست محمدرضا حدائق با بیان اینکه طرح تحول علوم انسانی اسلامی نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد اظهار کرد: شورایی با ظرفیت‌های دانشگاه، حوزه و دستگاه‌های مرتبط در دانشگاه تشکیل شده و کار خود را آغاز کرده است.

وی افزود: در حال آماده سازی یک همایش علمی در شیراز هستیم که سبب نمایش جایگاه علمی استان فارس خواهد شد.

رئیس اتاق فکر شورای فرهنگ عمومی استان فارس عنوان کرد: این همایش هر دو سال یک بار با ریاست نماینده ولی فقیه در استان فارس برگزار و منویات و اندیشه‌های مقام معظم رهبری در آن بررسی می‌شود.

حدائق تصریح کرد: این پژوهشگاه با قم و تهران هماهنگی‌هایی در جهت برگزاری همایش با موضوع چیستی و چگونگی علوم انسانی از دیدگاه رهبری انجام داده است.

وی با بیان اینکه همه فعالیت‌های انجام شده در طول ۴۰ سال گذشته جمع‌آوری شده است خاطرنشان کرد: این همایش با حضور مهمانانی از سوریه و لبنان، جایگاه علمی ایران و شهر فرهیخته شیراز را به نمایش می‌گذارد.

باید بر حقایق علوم انسانی تأکید کرد

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس نیز در این نشست گفت: باید بر حقایق علوم انسانی به عنوان یک اصل تأکید کرد تا به یک جامعه آرمانی دست یافت.

بهزاد مریدی با اشاره به آیاتی از قرآن اظهار کرد: مناسبت‌هایی مانند سالگرد بیداری اسلامی را پیش‌رو داریم که باید برای آن برنامه‌ریزی کرد.

وی افزود: در حال نزدیک شدن به سالگرد بازگشت آزادگان به میهن اسلامی ایران یکی از خاطره‌انگیزترین روزهای تاریخ ایران هستیم و همچنین روز خبرنگار را نیز پشت سر گذاشتیم.

مریدی در خصوص موضوعات جلسه امروز شورای فرهنگ عمومی نیز تصریح کرد: طرح تحول علوم انسانی اسلامی بر اساس منویات مقام معظم رهبری و ارائه گزارش دهه کرامت در این جلسه بررسی شد.

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *