نگاه فارس

درد بی فرهنگی نماینده شهر فرهنگ و هنر را به کجا ببریم؟

۱۶ مرداد ، ساعت ۱۱:۵۳

مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب در مجلس برگزار می‌شود و لحظاتی بعد عکسی از حواشی آن جلسه در فضایی مجازی دست‌به‌دست می‌شود. عکسی در لحظه اول هرکسی که به آن نگاه می‌کند جا می‌خورد!

آیا واقعاً اینجا مجلس شورای اسلامی ایران است؟ همان مجلسی که بر دفتر خود نام بزرگانی چون آیت‌الله کاشانی و دکتر مصدق‌ها و شهیدانی چون آیت و دیالمه و دیگران دارد؟!

اما عجیب‌تر و ناراحت‌کننده‌تر آن است که تصویر یکی از افراد برای تو بیشتر از دیگران آشنا است، آری انگار نماینده شهر سومین حرم اهل‌بیت و مهد تمدن و فرهنگ هنر است که در عکس گوی سبقت را از دیگر حاضران در عکس ربوده است. بالاخره بعد ۲ سال و نیم چهره نماینده‌مان را هم در مجلس و مشارکت در برنامه‌ها دیدیم!

آن‌قدر رفتار زشت و زننده است و آش شور شده که می‌بینی صدای همه درآمده است. سیاستمدار، بازیگر، دانشجو و حتی مردم عادی جامعه. وقتی در شبکه‌های اجتماعی دوری می‌زنی شاید اول از این حجم واکنش تعجب کنی و شاید خوشحال شوی که خدا رو شکر اگر نماینده‌ای اشتباه می‌کند مردم حواسشان هست بدون هیچ تعلق‌خاطری انتقاد می‌کنند؛ اما کمی که می‌گذرد دلت می‌گیرد! نه از سخنان حقی که داری می‌خوانی بلکه از این‌که این نماینده‌ای که این‌چنین سوژه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شده است نماینده شهر تو است.

کسی پرسیده اسم این افراد را منتشر کنید تا دیگرکسی به آن‌ها رأی ندهد اما خبر ندارد که ایشان جزء همان کسانی است که مثل شما صحبت از رفع حصر می‌زند و در زمان تبلیغات انتخابات مجلس در دانشگاه شیراز چه گردوخاکی که به پا نکرد! از رفع حصر گفت و امروز هم تَکرار می‌کند خیلی حرف‌ها را!

صدای سلبریتی ها هم درآمده که این دیگر چه رفتاری است در مواجهه با مهمان خارجی؟ bbc فارسی هم گزارش می‌رود و با ذکر نام این نماینده فخیمه رفتار او را غیر اسلامی می‌داند!

خلاصه این‌که هر چه نگاه می‌کنی همه از سلفی گرفتن‌های آقایان، حالشان بد شده است. بگذریم که بعضی از رسانه‌ها سکوت کرده‌اند که مبادا تَکرار کردنشان به ضررشان تمام شود.

نماینده همان شب عذرخواهی می‌کند اما سؤال من این است که جناب آقای فرج اله رجبی آیا واقعاً با یک عذرخواهی آبروی رفته این شهر بزرگ برمی‌گردد؟ گفته‌اید در شرایط غیررسمی این اتفاق افتاد! می‌شود غیررسمی را توضیح دهید؟! مگر نه این است که تا آنجا که ما خوانده و دیده‌ایم تشریفات شام مهمانان خارجی و دیپلمات هم دیسی پریم خاص خودش را دارد؟ حال حرمت صحن علنی مجلس و کسوت نمایندگی جای خود. اصلاً به فرض فضای غیررسمی، می‌شود توضیح دهید کجای شان و رفتار نمایندگی ذوق‌زدگی این‌چنین از دیدار یک فرد نوشته‌شده است؟ نشستن روی میز و تکیه دادن به صفحه نمایشگر و عکس سلفی انداختن یا کلی کش‌وقوس! به قول مجری برنامه‌ی انتخاباتی جناب روحانی در برنامه‌ای از صداوسیما این‌همه در بحث قضیه پلاسکو به مردم گفتیم چرا میاید عکس سلفی می‌گیرید حالا امروز می‌بینیم نماینده مردم هم بله!

جناب رجبی آن‌قدر این رفتار زننده بوده که مشاور رئیس‌جمهور می‌گویند مشکل این آقایان فرهنگی است! شما نماینده شهر فرهنگ و هنر کشور هستید این درد را به کجا ببریم؟!

بدون شک فرهنگ عذرخواهی، یک فرهنگ بزرگ‌منشانه و بسیار پسندیده و لازم است اما آبروی رفته بازخواهد گشت؟ اصلاً هیئت‌رئیسه محترم مجلس کجای قضیه قرار دارند؟ بر اساس ماده ۸۰ آیین‌نامه داخلی مجلس وظیفه هیئت‌رئیسه دادن تذکر به نمایندگانی است که رفتارهایی خلاف شان نمایندگی و جایگاه مجلس انجام می‌دهند، می‌باشد. چرا خبری از هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس نیست؟ مگر نه این‌که بر اساس بند ب ماده ۲ قانون نظارت، وظیفه این هیئت رسیدگی به گزارش‌های رفتار خلاف شئون نمایندگان است، آیا این رفتار مصداق خلاف شئون نمایندگی نیست؟ مجمع نمایندگان استان فارس آیا قصدی برای اعاده حیثیت آبروی استان فارس دارند؟ متأسفانه در این گروه سلفی بگیران استان فارس بیشترین سهم را دارد ۲ نماینده در صف اول و یک نماینده در ردیف آخر!

از این رفتار دور از شأن و کرامت انسانی و اسلامی حالمان خوب نیست، امیدواریم مسئولین محترم کاری کنند که باور کنیم واقعاً از این رفتار اشتباه ناراحت هستند و حتی خود جناب رجبی!


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *