نگاه فارس
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان فارس خبر داد:

تشییع پیکر ۲۳ شهید گمنام دفاع مقدس در استان فارس / وداع با شهدای گمنام در آستان حضرت شاهچراغ(ع)

۲۶ تیر ، ساعت ۱۱:۱۶

مدیركل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس از تشییع پیکر ۲۳ شهید گمنام تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس در شیراز خبر داد و گفت: مراسم وداع با این شهدا ا حضور تمام پیكرهای مطهر شهدا عصر روز سه‌شنبه بعد از نماز مغرب و عشاء در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار خواهد شد.

به گزارش نگاه فارس، حمیدرضا گرامی در جمع خبرنگاران بیان کرد: در سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) شاهد تشییع باشكوه پیکر شهدای گمنام و تعدادی از شهدای تعیین هویت شده‌، در سطح كشور خواهیم بود که ۲۳ شهید از مجموع این شهدا در استان فارس تشییع و به خاك سپرده خواهند شد.
مدیركل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس با بیان اینکه عصر فردا، ۲۶ تیرماه پیکر شهدا وارد فرودگاه شهید آیت‌الله دستغیب شیراز خواهند شد، افزود: مراسم استقبال رسمی از این شهدا ساعت ۸ صبح سه‌شنبه، ۲۷ تیرماه در مسجد فرودگاه شهید دستغیب برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: كاروان شهدا پس از مراسم استقبال در فرودگاه، به معراج شهدا واقع در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس منتقل خواهند شد.
مدیركل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس ادامه داد: مراسم وداع با شهدای گمنام به‌صورت محوری و با حضور تمام پیكرهای مطهر شهدا عصر روز سه‌شنبه بعد از نماز مغرب و عشاء در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینكه پیكرهای مطهر این شهدا در شهرستان های شیراز، مهر، لامرد، لارستان و فیروزآباد به خاك سپرده خواهند شد، گفت: صبح روز چهارشنبه،‌۲۸ تیرماه شهدایی كه قرار است در شهرستان‌ها تشییع شوند به آن جا انتقال داده خواهند شد تا در روز پنجشنبه، ۲۹ تیرماه همزمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) به خاك سپرده شوند.
گرامی افزود: ممكن است در برخی از شهرستان‌ها با توجه به استقبال گسترده مردم از كاروان شهدا، مراسم تشییع در روز جمعه برگزار شود.
گرامی با تصریح اینكه ۳ شهید در شیراز تشییع و به خاك سپرده می‌شوند، گفت: یك شهید ۲۰ ساله که در عملیات کربلای ۴ در جزیره سهیل به فیض شهادت نائل گردیده، در بوستان ۵۸۰ هكتاری دراك و در تپه سلام و یک شهید ۱۹ ساله که در عملیات بدر شرق رودخانه دجله به همراه شهید دیگر ۲۶ ساله ای که در عملیات خیبر جزیره مجنون به شهادت رسیده، در شهرك میانرود مقابل مسجد امام علی(ع) در روز پنج‌شنبه تشییع و تدفین خواهند شد.
مدیركل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس ادامه داد: ۴ شهید نیز جهت تشییع و تدفین به شهرستان فیروزآباد انتقال داده می‌شوند كه یك شهید ۲۳ ساله از شهدای عملیات خیبر جزیره مجنون در حوزه علمیه محمدیه این شهرستان و ۳ شهید ۲۴ ساله، ۲۵ ساله و ۱۷ ساله که به ترتیب در عملیات خیبر جزیره مجنون، عملیات بدر شرق رودخانه دجله و عملیات کربلای ۴ منطقه ام الرصاص به شهادت رسیده ند، در بخش جای‌دشت این شهرستان تشییع و تدفین می‌شوند.
وی اضافه كرد: ۷ شهید جهت تشییع و تدفین به لامرد انتقال داده خواهند شد كه از این تعداد یک شهید ۲۶ ساله از شهدای عملیات بدر شرق رودخانه دجله، یک شهید ۴۱ ساله از شهدای عملیات خیبر جزیره مجنون و یک شهید ۲۰ ساله از شهدای عملیات خیبر جزیره مجنون در بخش گله‌دار، ۲ شهید ۱۹ و ۲۱ ساله از عملیات خیبر جزیره مجنون و عملیات بدر شرق رودخانه دجله در شهر خوزی و ۲ شهید ۱۴ ساله از عملیات خیبر جزیره مجنون و ۲۲ ساله از عملیات بدر شرق رودخانه دجله، در روستای چهار طاق این شهرستان تشییع و تدفین می‌شوند.
گرامی با بیان اینكه تشییع و تدفین شهدا در اوز لارستان مورد استقبال علمای اهل تسنن این شهرستان واقع شد افزود: ۲ شهید ۱۵ و ۳۶ ساله از عملیات خیبر جزیره مجنون و یک شهید ۱۷ ساله از عملیات بدر شرق رودخان دجله در اوز لارستان تشییع و تدفین خواهند شد و یك شهید ۳۳ ساله از عملیات خیبر جزیر مجنون در در شهر لطیفی لار و دو شهید ۱۹ ساله از عملیات های خیبر جزیره مجنون و والفجر ۸ جزیره فاو، دو شهید ۲۲ ساله از عملیات های بدر شرق رودخانه دجله و شلمچه تک دشمن۶۷ و یک شهید ۲۳ ساله از کربلای ۴ منطقه ام الرصاص در شهر لار تشییع و تدفین می‌شوند.
مدیركل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس اظهار کرد: در بحث تدفین شهدای گمنام اهداف متعددی دنبال می‌شود كه نگاه‌ها در آن كاملاً فرهنگی است.
وی سپس به تشریح این اهداف پرداخت و گفت: بازنگری در عملیات‌های دفاع مقدس یکی از این اهداف است كه ما در آن دوران بیش از ۸۰ عملیات را انجام دادیم و هر كدام از این عملیات‌ها فلسفه و جایگاه خود را در طرح‌ریزی‌ها و انتخاب مناطق دارد بنابراین می‌طلبد كه این عملیات‌ها با حضور پیشكسوتان، فرماندهان،‌ رزمندگان،‌ جانبازان و آزادگان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و برای نسل جوان بازگو شوند.
گرامی، حضور، تشییع و تدفین شهدای گمنام را عاملی جهت بیمه كردن و دمیدن روح تازه در كالبد جامعه برشمرد و گفت: پیام حضور شهدا، وجود روح حماسی در میان ملت ایران است و همچنین تكریم شهدا بیانگر این نكته است كه مردم ما همچنان پایبند ارزش‌ها، آرمان‌ها و دستاوردهای امام و شهدا هستند.

instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *