نگاه فارس
رئیس نمایندگی ستاد مردمی دیه استان فارس خبر داد؛

فارس، رتبه اول زنان زندانی جرایم غیرعمد در کشور

۲۸ فروردین ، ساعت ۱۰:۴۴

۴۰ زن در فارس به دلیل ارتکاب جرائم غیرعمد در زندان به سر می برند و با توجه به این که استان ما در کشور رتبه اول را از نظر تعداد این بانوان دارد؛ ستاد ویژه ای از سوی دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس برای «اجرای طرح گلریزان آزادی زنان زندانی جرائم غیرعمد» تشکیل شده که قرار است طی چند ماه به نتیجه برسد.

زنان زندانی

به گزارش نگاه فارس، مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس در این زمینه گفت: حضور زنان و مادران به دلیل جرایم غیر عمد در زندان یک آسیب است و این موضوع به عنوان دغدغه ای در استان مطرح شده که امیدواریم به زودی حل شود.
معصومه دستغیب در اولین اجلاس مشاوران امور بانوان سازمانهای استان فارس افزود: در این مورد اولویت ما با مادرانی است که با فرزندانشان در زندان هستند، همچنین زنانی که فرزندان آن ها به دلیل عدم حضور مادر در شرایط سختی قرار گرفته و در معرض آسیب هستند پس از جمع آوری مبالغی که خیرین کمک می کنند زودتر آزاد می شوند.
وی یادآور شد: از مردم خواستاریم حتی با پرداخت مبالغ اندک به شماره حساب ۱۱۹۹ به زنان زندانی جرایم غیر عمد استان کمک کنند.
دستغیب گفت: کمیته ویژه مربوط به آزادی زنان زندانی جرایم غیرعمد تشکیل شده و پیگیری ها از سوی دفتر امور بانوان به طور جدی انجام می گیرد.
وی در ادامه یادآور شد: کارگروه امور بانوان و خانواده استان سال گذشته رتبه های قابل توجهی را کسب کرد و امسال نیز برنامه های مطلوبی تدارک دیده شده که از طرح ها و نظرات مشاورین امور بانوان در این خصوص نیز استقبال می کنیم.
رییس نمایندگی ستاد مردمی دیه استان فارس هم گفت: فارس از نظر آمار زندانیان زن جرایم غیر عمد در کشور رتبه اول را دارد و در حال حاضر ۴۰ زن به دلیل جرایم غیر عمد در زندان به سر می برند که این میزان حتی در استان تهران ۲۷ نفر است.
تراب پور افزود: کمک به این افراد اهمیت بسیاری دارد و در این خصوص نباید فکر کنیم هیچ گاه به شرایط آن ها دچار نمی شویم چرا که جرایم غیر عمد ممکن است مانند یک حادثه به سراغ ما هم بیاید.
وی یادآور شد: وجود زندان ضروری است اما نه برای افراد فقیر و جرایم غیرعمد. آیا زندان جای یک مادر است؟ به منظور آزادی این ۴۰ زن از مردم خیر خواستار همکاری هستیم.
تراب پور یادآور شد: وجود چنین زندانی هایی در بند نسوان آژیر خطر و معضلی است که اگر دست به دست هم دهیم می توانیم آن را حل کنیم.
وی گفت: مبالغ مربوط به آزادی این ۴۰ زن ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است که با تهیه ۵۰ درصد آن امکان آزادی بانوان با جرایم غیر عمد در استان وجود دارد.
تراب پور از مسئولان شهری نیز خواست با اطلاع رسانی نحوه کمک به زنان زندانی جرایم غیرعمد، زمینه آزادی هر چه سریع تر آنها را فراهم کنند.
تراب پور افزود: سال گذشته با ۶۴ میلیارد تومان، بدهکاری ۶۸۰ زندانی در استان پرداخت شد و در این زمینه ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هم تخفیف گرفتیم.
عضو شورای شهر شیراز نیز تدوین برنامه هایی به منظور آگاهی دادن به زنان و پیشگیری از وقوع جرایم غیر عمد را حایز اهمیت دانست و گفت: علاوه بر این حمایت های روانی، اقتصادی و اجتماعی پس از آزادی آن ها از زندان هم ضروری است و می تواند زمینه بروز آسیب ها را کاهش دهد.
سولماز دهقانی ادامه داد: سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز می تواند با نصب پوسترهای مربوط به کمک به زنان زندانی جرایم غیر عمد همکاری کند تا هر چه زودتر به نتیجه برسیم.
مشاور اداره کل زندان های فارس در امور بانوان نیز یادآور شد: فاصله ما با زندانی هایی که مرتکب جرایم غیر عمد شده اند یک تار مو است و شاید اگر ما در شرایط آن ها بودیم دچار آسیب های بیشتری می شویم.
اکبرپور گفت: ضمانت و تصادف از جمله جرایمی است که باعث زندانی شدن این زنان شده و برخی به دلیل سوء استفاده دیگران از دسته چک آن ها سال ها در زندان هستند.
وی افزود: متاسفانه از سوی دستگاه ها برای حمایت از زندانیان همکاری چندانی وجود ندارد و حتی پس از آزادی با برچسب زندانی به آن ها کار نمی دهند و دوباره در معرض آسیب قرار می گیرند.
اکبرپور افزود: دو سوم از زنان زندانی جرایم غیرعمد در استان تحصیلات بالای دیپلم دارند، که البته با توجه به وجود شاکی خصوصی امکان جایگزین حبس برای آن ها وجود ندارد.
مشاور امور بانوان در اداره کل ورزش و جوانان فارس نیز در ادامه از اجرای طرح ارتقای مهارت های زندگی از طریق ورزش در استان خبر داد.
قریشی گفت: آسیب های اجتماعی بیداد می کند و متاسفانه ما به جای ارایه راه حل های عملی خودمان را فریب می دهیم نقش بازی می کنیم و دایم در جلسات از این و آن قدردانی می نماییم.
مشاور امور بانوان مجتمع امور بیمه ای استان فارس نیز گفت: بیمه ایران در ۶ ماهه اول سال گذشته ۲۸۰ میلیارد تومان برای آزادی زندانیان تصادفات رانندگی پرداخت کرده و طی سال گذشته ۱۱۳ زندانی زن و مرد حوادث ترافیکی را با همکاری صندوق تأمین خسارات بدنی، دادگستری، ستاد دیه استان و دادگاه تصادفات آزاد کرده است.
محبوبه فرخ روز افزود: در همین خصوص تعداد زندانیان تصادفات استان از ۵۰ هزار به یک هزار و ۷۳ نفر رسیده که در حال حاضر ۹۶۰ زن و مرد به این دلیل در زندان های فارس به سر می برند که ۴۷۶ نفر محکوم به پرداخت غرامت فوت و ۵۹۷ زن و مرد به دلیل ناتوانی در پرداخت دیه جرح در زندان هستند.

خبرجنوب


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *