نگاه فارس

لطفا روشنفکرانه بیندیشید!

۲۳ اسفند ، ساعت ۱۴:۴۸

شاید تکراری باشد اما انگار شبی که عده ای آن را یک جشن باستانی می نامند به موضوعی تبدیل شده است که مردم را از کارهای روزانه یشان، کابسان را از کاسبی شان محروم می کند.

 

به گزارش نگاه فارس، هادی حسینی: دیشب از خیابان های مرکزی شیراز می گذشتم، بلوار زند، میدان امام حسین، میدان شهرداری، خیابان منتهی به حرم احمد بن موسی (ع). شب چهارشنبه سوری است و بوی باروت و صدای ترقه شنیده می شود اما چیزی که نظرم را بیشتر جلب کرد این بود که در ساعات ابتدایی شب اکثر مغازه هایی که این روزها تا ساعت های پایانی شب منتظر مشتری هستند و به قول خودشان یک سال است و این چند شب اسفند و خرید عید، تعطیل کرده بودند. خیابان ها هم خلوت است حتی رفت و آمد مردم و عابرین و ماشین ها هم کم شده است.
چند شب قبل داشتم قرار ملاقاتی تنظیم می کردم؛ اول سه شنبه را انتخاب کردم اما بعد از قطع تماس یادم آمد که راستی چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی است! تماس گرفتم و زمان قرار را به چهارشنبه منتقل کردم.
شاید تکراری باشد اما انگار شبی که عده ای آن را یک جشن باستانی می نامند به موضوعی تبدیل شده است که مردم را از کارهای روزانه یشان، کابسان را از کاسبی شان محروم می کند. ترس از اینکه مبادا به خاطر رفتار پرخطر عده ای آسیب های جبران ناپذیری وارد شود و به خاطر یک شب درآمد یا پیگیری یک کار فردی، ضرری هنگفت شامل شان شود.
متأسفانه هرساله در شب چهارشنبه‌سوری شاهد مجروحیت و آسیب دیدن شهروندان و عابران پیاده‌ای هستیم که به فقط دارند از خیابان عبور می‌کنند و تمایلی هم به شرکت در چهارشنبه سوزی ندارند. (بنا به آمار سال گذشته حدود ۲۵ درصد از مجروحین عابران بوده‌اند)
یا اگر امروز صبح به نقاطی از شهر سری بزنیم اثرات سیاهی و تخریب‌هایی بر دیواره شهر خودنمایی می‌کند. شهری چون شیراز که دارد آماده پذیرش مهمانان نوروزی خود می‌شود و ارگان‌ها در حال تلاش برای زیباسازی شهر، اما با رفتارهایی تنها به شهرمان ضربه و فضایی که نشانی از شهر فرهنگ و ادب ندارد، رقم می‌خورد.
خوشبختانه آمار مجروحین چهارشنبه‌سوری ۹۶ نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و این امیدوارکننده، اما به نظرم ما مردمی که با رفتارهایمان بی‌اعتمادی را در جامعه ایجاد کرده‌ایم که جشن چهارشنبه‌سوری، چهارشنبه سوزی است باید کاری کنیم. باید فکری کرد که اگر قرار است تفریحی باشد، تفریح شما باعث مخل آسایش و امنیت و اقتصاد مردم جامعه نباشد.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *