نگاه فارس
فرسودگی شبکه آب روستایی؛

عطش روستاهای فارس و آبی که هدر می‌رود

۲۳ اسفند ، ساعت ۱۳:۰۶

فرسودگی شبکه آب روستایی شهرستان بوانات سبب هدررفت ۳۰ تا ۳۵ درصدی آب می‌شود در حالی که تعدادی از روستاها با تانکر آب‌رسانی می‌شود.

فارس| فرسودگی شبکه آب روستایی؛ عطش روستاهای فارس و آبی که هدر می‌رود

به گزارش نگاه فارس، خشکسالی و کمبود آب امروز برای مردم استان فارس به ویژه روستاها تبدیل به یکی از دغدغه‌های جدی و روزانه شده است، به گونه‌ای که در برخی از روستاها کشاورزی تعطیل شده و مردم دسته دسته از روستاها به سمت شهرهای اطراف مهاجرت می‌کنند.

در این میان مشکلی دیگر بر سر آب روستاها قرار دارد که سبب هدررفت همین میزان کم آب می‌شود و آن فرسودگی شبکه آب روستایی است. براساس آخرین اطلاعاتی که از سوی علی بوستانی، مدیرعامل آبفای روستایی استان فارس ذکر شده، حدود ۴۰ درصد از شبکه آب روستایی عمری بالای ۲۵ سال دارد که باید تعویض شود.

این امر در شهرستان‌های مختلف هدر رفت ۴۰ تا ۶۰ درصدی آب را به دنبال داشته که خبرگزاری تسنیم نیز در گزارش‌های گوناگونی به آنها پرداخته است.

مشکلات ادامه‌دار آب در روستاهای فارس 

روستای «مُنج سفلی» در شهرستان بوانات یکی از مرزی‌ترین روستاهای استان فارس است. این روستا در همجواری استان یزد واقع شده به گفته محسن احمدی، دهیار روستا بیشترین آسیب را از خشکسالی دیده است به گونه‌ای که وی ادعا دارد فضای سبز در روستا به ندرت دیده می‌شود.

این روستا که به گفته دهیارش مشکلات بسیاری در زیرساخت‌هایی مانند آب، برق، خانه بهداشت و غیره دارد، با مشکل مهاجرت روبه‌رو شده و سبب شده جمعیت روستا از ۶۰۰ نفر به ۲۵۰ نفر برسد. احمدی می‌گوید: « جمعیت روستا فصلی شده به گونه‌ای که در فصل تابستان ۶۰۰ نفر است اما در فصل پاییز به ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر می‌رسد».

وی دلیل اصلی این موضوع را نبود امکان کشاورزی و خشکسالی می‌داند که سبب بیکاری روستائیان شده البته مشکلات دیگری مانند نبود مدرسه متوسطه اول و دوم نیز در این مهاجرت نقش داشتند.

فرسودگی شبکه آب روستایی یکی دیگر از مشکلات این روستا است که سبب هدررفت آب آشامیدنی این روستا شده و به گفته احمدی بخشی از این شبکه توسط دهیاری بازسازی و تعویض شده اما برای رفع مشکلات ناشی از فرسودگی باید به طور کامل تعویض شود.

مورد دیگری که دهیار روستای منج سفلی درباره مشکل آب این روستا مطرح می‌کند، بهداشت آب است. وی می‌گوید: تا سال گذشته علاوه بر چاه آب آشامیدنی از آب چاه کشاورزی که روباز بود، استفاده می‌کردیم اما امسال از روستای سروستان خط انتقال آب کشیدند.

به گفته دهیار منج سفلی هر چند کمبود آب آشامیدنی در این روستا وجود ندارد اما به دلیل بالا بودن سطح آب زیرزمینی به لحاظ بهداشتی استفاده از این آب مشکل دارد. احمدی از انتقال آب از بخش مرکزی به روستا سخن می‌گوید که با این اقدام مشکلات مربوط به بهداشت نیز برطرف می‌شود.

هدر رفت ۳۰ تا ۳۵ درصدی آب در روستاهای بوانات

غلامرضا زارعی، رئیس آبفای روستایی بوانات در گفت‌وگو با تسنیم از فرسودگی ۸۰ تا ۹۰ کیلومتری شبکه آب روستایی این شهرستان سخن می‌گوید که تاکنون ۲۵ کیلومتر آن تعویض شده است. کل شبکه آب روستایی بوانات براساس صحبت‌های وی ۳۸۰ کیلومتر است.

به گفته رئیس آبفای روستایی بوانات این فرسودگی سبب هدررفت ۳۰ تا ۳۵ درصدی آب می‌شود که اداره آبفای روستایی در قالب طرح خیران تصمیم به تعویض کل شبکه روستایی دارد.

زارعی از آبرسانی سیار به ۸ تا ۹ روستا در بخش سرچهان شهرستان بوانات سخن می‌گوید که با نوبت‌بندی و تعویض شبکه تاکنون مشکل جدی در رابطه با آب روستاها وجود نداشته است.

در حالی که بسیاری از روستاهای استان فارس با مشکلات بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، هدررفت آب به دلیل فرسودگی شبکه نیز مشکلی بر دیگر مشکلات روستاها افزوده است.

تسنیم


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *