نگاه فارس
در سی و یکمین جلسه شورای شهر شیراز چه گذشت؟!

از بیان ضرورت های پرداختن به مناسب‌سازی فضای شهری تا خواندن شیراز به نام سنگستان اعمال غیر قانونی توسط ناطق جنجالی

۲۲ اسفند ، ساعت ۸:۲۰

در سی و یکمین جلسه شورای شهر شیراز از ضرورت های پرداختن به مناسب‌سازی فضای شهری تا نطق سیاسی ناطق جنجالی شورای شهر پیرامون تخریب شبانه خانه تاریخی در شیراز، مطرح شد.

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، نواب قائدی رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر شامگاه امروز در صحن علنی شورای شهر شیراز در نطق پیش از دستور خود با اشاره به اینکه یکی از شعارهای اساسی شورای پنجم اسلامی شهر شیراز، رویکرد انسان‌محوری در توسعه شهری و خدمات قابل‌ارائه به شهروندان است که بدون تردید رابطه متقابلی با عدالت اجتماعی نیز خواهد داشت، اظهار داشت: نوع توسعه شهری در سالیان گذشته به‌گونه‌ای بوده است که عملاً شهر چندان قابلیت استفاده برای همه شهروندان با هر سطح از توانایی و محدودیت را ندارد.

وی ادامه داد: ناتوانان و کم‌توانان نیز بخش جدایی‌ناپذیر از جامعه هستند که مانند هر شهروند دیگری حق استفاده از امکانات و خدمات شهری را دارند، مطابق آمارها، در شهر شیراز تقریباً ۳۶ هزار نفر دارای انواع معلولیت و تعداد زیادی جانباز جنگ تحمیلی ساکن هستند.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر شیراز افزود: علاوه بر این عزیزان، افراد سالخورده، شهروندان بیمار و دارای مشکلات حرکتی و درد مفاصل، زنان باردار و حتی کودکان نیز جزء اقشار کم‌توان جامعه محسوب می‌شوند که نیازمند حمایت گسترده هستند که معمولاً در آمارهای مربوط به موضوع مناسب‌سازی قرار نمی‌گیرند؛ با این تعریف، شرایط ناتوانی یا کم‌توانی برای هر یک از افراد جامعه به صورت دائم یا موقت می‌تواند رخ دهد و لذا مناسب‌سازی فضای شهری هم کارکرد و ضرورتی بالفعل و هم بالقوه دارد.

قائدی تصریح کرد: شهر امروز ما مانند بسیاری دیگر از شهرهای کشور، شرایط چندان مناسبی را برای این افراد فراهم نکرده است؛ هرچند که تلاش‌هایی در چند سال اخیر به‌صورت پراکنده نیز انجام‌ شده اما بسیار کم و ابتدایی بوده و کافی نیست.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه اهمیت و ضرورت پرداختن به موضوع مناسب‌سازی فضای شهری از سوی قانون‌گذار در سطح کلان و خرد به‌خوبی دیده ‌شده است و در همه قوانین، تکالیف و وظایفی برای دستگاه‌های مختلف تعیین شده است که در این میان سهم شهرداری‌ها قابل‌توجه است؛ علی‌رغم وجود بستر مناسب قانونی، تقریباً تمامی ضعف‌ها و کمبودها متوجه اجرا بوده و کوتاهی‌هایی در این زمینه انجام شده است.

این عضو شورای شهر شیراز گفت: اقدامات متنوعی در زمینه مناسب‌سازی فضای شهری بایستی صورت پذیرد که در این میان خدمات حمل‌ونقلی و عمرانی جایگاه ویژه‌ای دارند که البته در این حوزه‌ها کمبودها و نواقص متعددی نیز مشاهده می‌شود، بر این اساس، وظایف زیر بر عهده معاونت‌ حمل‌ونقل و ترافیک و معاونت فنی و عمرانی شهرداری شیراز گذاشته شده است که ارائه گزارش از اقدامات انجام شده و در حال انجام در زمینه مناسب‌سازی فضای شهری، تهیه الزامات ترافیکی مناسب‌سازی ساختمان‌ها برای افراد ناتوان و کم‌توان، تهیه و به‌روزرسانی دستورالعمل مناسب‌سازی عملیات عمرانی، ارائه خدمات، حمل‌ونقل مسافر ویژه افراد ناتوان و کم‌توان در قالب شرکت خصوصی زیر نظر سازمان مدیریت حمل‌ونقل مسافر و… ازجمله موارد است.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر شیراز ابراز داشت: موضوع مناسب‌سازی فضای شهری به‌صورت جدی در کمیسیون عمران، حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر در حال پیگیری است و برای اولین بار و به پیشنهاد بنده در کمیته مناسب‌سازی شهرستان شیراز، یکی از معلولین بزرگوار به نمایندگی از این قشر عزیز به‌عنوان مشاور رسمی کمیسیون انتخاب و از مشاوره‌های این عزیز در جهت پیشبرد هرچه ‌بهتر اهداف و برنامه‌های مربوطه استفاده می‌گردد .

وقتی متهم مشخص است سکوت چرا؟!

مهدی حاجتی ناطق جنجالی شورای شهر پنج شیراز نیز همچون گذشته در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی شورای شهر شیراز با خواندن سه بار ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی، پیرامون تخریب خانه تاریخی در شیراز، گفت: هرکس به تمام یا قسمتی از ابنیه‌، اماکن‌، محوطه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی ـ تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ‌ایران به ثبت رسیده است‌، یا تزیینات‌، ملحقات‌، تأسیسات، اشیا و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور که‌ مستقلاً نیز واجد حیثیت فرهنگی ـ تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی‌ وارد آورد علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از یک الی ده سال محکوم می‌شود.

این عضو شورای شهر شیراز گفت: این ماده قانونی را سه بار خواندم تا شاید کسی بشنود و این سرانجام شهر سنگستان است که عمل غیرقانونی صورت گیرد، متهم مشخص باشد، نهادهای ناظر مشخص باشد، ماده قانونی مشخص باشد اما قوه قضائیه سکوت کند.

در این جلسه که با حضور شهردار شیراز برگزار شد، نحوه هزینه خدمات پسماندهای خانگی، واحدهای تجاری و ساختمانی اولین موضوع مورد بحث بود که با تأکید بر ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدأ برای مدت ۴ سال با نظر اعضای شورای شهر شیراز به تصویب رسید.

بر اساس این مصوبه سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز مکلف شد راه‌های درآمدزایی از بازیافت پسماند را تهیه و با استفاده از توان‌بخش خصوصی در جهت راه‌اندازی حداقل دو دستگاه پردازش خاک و نخاله ساختمانی در سال ۹۷ اقدام کند.

لایحه شهرداری در خصوص امکان سلب قابلیت استفاده عمومی از ۱۰۹/۱۴ مترمربع واقع در شهرک گلستان شمالی مجاور دانشگاه پیام نور شیراز و واگذاری پلاکی به مساحت ۸۷۶/۲۰ مترمربع به هیئت‌امنای مسجد آتی‌الاحداث حضرت خدیجه (س) واقع در شهرک گلستان شمالی نیز مورد بررسی قرار گرفت.

با تصویب شورای شهر شیراز یک تا ۲ درصد از درامدهای عمومی شهرداری شیراز به خرید کالا و خدمات از شرکت‌های دانش‌بنیان شیراز و استان فارس اختصاص یافت، این اقدام به‌منظور ایجاد فضای رقابتی مناسب و توسعه فناوری توسط مراکز علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان شیراز و استان فارس توسط شورای شهر شیراز است.

همچنین مساعدت مالی ۵ میلیون تومانی از بودجه ۹۶ شهرداری شیراز به تیم فوتبال بانوان منتخب شیراز نیز آخرین مصوبه شورای شهر شیراز بود.

 

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *