نگاه فارس

اقدام و عمل مسئولین متولی؛ غائبین بزرگ کارگروه تسهیل و رفع موانع تولیدی شیراز

۹ اسفند ، ساعت ۱۶:۵۴

شاید تا به حال پای سخنان عاشقان خدمت به وطن نشسته اید صبح امروز کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان شیراز در فرمانداری شیراز با حضور مدیران ۱۰ واحد تولیدی برگزار شد که این مسئولین کارگاه های از چوب هایی که لای چرخ های تولیدشان رفته است سخن گفتند.

به گزارش خبرنگار نگاه فارس،  از سال ۱۳۹۰ تا به امسال شاهد تأکیدات و نگرانی‌های مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و تکیه به کالای داخلی در شعارهای سال بوده‌ایم. که هرسال مفهوم این شعار برای همگان مشهود و واضح است، این دغدغه رهبر انقلاب تا حدی است که  هرسال با عناوینی و القابی این نگرانی خود را به مسئولین جمهوری اسلامی و مردم تذکر داده‌اند.

ایشان با در نظر گرفتن عرصه اقتصادی به‌عنوان جهاد، به سراغ تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى رفتند که بعدازآن اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی را از مسئولین خواستار شدند، سال بعد، از دولت و ملت همدلی و هم‌زبانی را خواستند که بعدازآن نیز به دنبال اقدام و عمل مسئولین در عرصه اقتصاد مقاومتی رفتند امسال نیز که با گذراندن آخرین ماه سال به مهمانی سال بعد می‌رویم تولید و اشتغال را از مسئولین جمهوری اسلامی و مردم همیشه درصحنه خواستار شدند به‌راستی این سؤال مطرح می‌شود که چقدر مسئولین و مردم به پیام رهبر انقلاب توجه و در راستای تحقق آن تلاش کرده‌اند؟

در دیدار کارگران با رهبر انقلاب ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «تعطیلی کارگاه‌های تولیدی» را از آفات بزرگ برشمردند و گفتند: برخی اوقات، تعطیلی کارگاه‌ها به دلیل مشکلاتی همچون کمبود نقدینگی و امکانات یا فرسودگی تجهیزات است که در این موارد، کارفرما مقصر نیست و مسئولان مربوط در بخش صنعت و تجارت، بانک‌ها، مسئولان بخش فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان، باید به مسئولیت خود عمل کنند.

ایشان افزودند: البته در موارد دیگری نیز به دلیل سوءاستفاده‌ی برخی کارفرمایان و استفاده از وام‌ها و تسهیلات در بخش‌هایی همچون ساخت‌وساز به‌جای تولید، کارگاه‌ها تعطیل می‌شوند که در این موارد، باید دستگاه قضایی، دولت و دستگاه‌های اطلاعاتی موضوع را به‌طورجدی پیگیری کنند.

صبح امروز جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، با حضور عزت‌الله جهان خواه معاون برنامه‌ریزی اداری و مالی فرماندار شیراز و مدیران ۱۰ واحد تولیدی در شیراز برای رسیدگی به مشکلات و پیگیری در جهت رفع موانع این واحدهای تولیدی برگزار شد.

هدف از برگزاری این جلسه تسهیل و رفع موانع موجود و بازگشایی گره‌های واحدهای تولیدی است، که توسط فرمانداری شیراز برگزار می‌شود.

ازجمله مشکلات این کارگاه‌های تولیدی می‌توان به نداشتن انشعاب گاز، عدم تعهدات شرکت برق، افزایش توان مصرفی، معوقات بانکی، بخشودگی سود و جریمه دیر رد و آزادسازی وثیقه ملکی و دیگر مشکلاتی که شاید با کمک و مساعدت‌های اداره‌های مربوطه بتوان به چرخش هر چه بیشتر چرخ این کارگاه‌های تولید کمک کرد.

در این جلسه برخی از مسئولین این کارگاه‌های تولیدی از وجود چوب لای چرخ‌های تولیدی خود سخن گفتند و کار در عرصه تولید با این شرایط را عاشقی و دیوانگی برای وطن خواندند.

عزت‌الله جهان خواه، معاون برنامه‌ریزی واداری، مالی فرمانداری شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه امروز دغدغه همه ما اشتغال است، گفت: اولویت اول جامعه ما بحث اشتغال و مواردی است که در این خصوص رهبری معظم انقلاب (مدظله‌العالی) و ریاست‌جمهور تأکیددارند.

وی با یادآوری این مطلب که باید با همدلی و هماهنگی بین دستگاه‌ها، فرصت‌های شغلی را حفظ و حراست کنیم، اظهار داشت: واحدهای تولیدی نباید به شکل بیمارگونه حرکت کنند، چراکه این مسئله به مرگ واحد تولیدی را در پی دارد.

جهان خواه با اشاره به اینکه همه دستگاه‌ها نگاه به کارکنان واحد تولیدی داشته باشند نه به خودواحد، افزود: حفظ این فرصت‌های شغلی وظیفه ماست و بانک‌ها در نگاه خودشان تجدیدنظر کنند چراکه واحدهای تولیدی با شرایط امروز به‌سختی پیش می‌روند.

وی با اشاره به مشکلات کارگاه‌های اقتصادی در شرایط امروز، بیان کرد: با در نظر گرفتن تحریم‌ها و عدم دسترسی به وسایل پیشرفته روز دنیا و همچنین با بالا رفتن نرخ تورم و سخت بودن قوانین اداره کار کارگاه‌های تولیدی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند که باعث شده است به‌جای اینکه مصرف‌کننده مالیات دهد، این خود تولیدکنندگان باشند که برای تولیدات خود باید مالیات دهند.

وی با یادآوری این مطلب که باید سعی کنیم تا دوستان بخش خصوصی روی پای خودشان بایستند و باید مسئولین در کنار بخش خصوصی گام بردارند، اضافه کرد: مسئولین گام‌های خود را در راستای رفع موانع تولید بردارند.

معاون برنامه‌ریزی واداری، مالی فرمانداری شیراز بابیان این مطلب که دولت هم تا حدی توان دارد، تأکید دولت بر این است که بخش خصوصی را حمایت کنیم و نباید مشکلات مدیریتی یک واحد تولیدی، را به گردن دولت انداخت، از برگزاری کمسیون رفع موانع تولید به شکل ماهانه خبر داد و اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی در پروژه‌ها همکاری‌های لازم را داشته باشند تا شاهد به بار نشستن پروژه‌ها باشیم.

جهان خواه گفت: باید با تمام تلاش خود کمک کرد که این ظرفیت‌های نیمه فعال واحدهای صنعتی و تولیدی بازنگری شده و به چرخه تولید وارد شوند تا بتوانند با کمک بخش تولید بحث اشتغال را حل کنند.

جهان خواه اظهار داشت: درمجموع این چهار جلسه برگزارشده در فرمانداری به مشکلات ۳۰ واحد تولیدی رسیدگی شده است که برخی با ارجاع به دستگاه‌های مربوطه حل‌شده است و برخی دیگر که مشکلات مالی سنگین با بانک‌های مربوطه داشته‌اند، به فروش و یا تعطیلی کارگاه تولیدی ختم شده است.

در این جلسات جای مسئولینی که خود را همیشه درصحنه می‌دانند و هیچ‌وقت هم نیستند خالی بود مثل همیشه…. همان مسئولینی که پشت تریبون‌هایی که مردم آن را امانت به دسته‌شان سپرده‌اند می‌روند و فقط حرف از سخت بودن شرایط اقتصادی می‌زنند؛ مسئولین متولی امر کجایند تا پای درد و دل‌های دل‌سوختگان نظام و انقلاب همین مسئولین کارگاه‌های تولیدی بنشینند و بگویند برای رفع واقعی موانع کارگاه‌های تولیدی در شرایط سخت امروز چه کرده‌اند؟ بگویند چقدر از انتظارات و دغدغه‌های مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال برآورده کرده‌اند؟


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *