نگاه فارس

نرم‌افزار شهدای انقلاب استان فارس در شیراز رونمایی شد

۱۹ بهمن ، ساعت ۱۰:۵۰

همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی در مراسمی از نرم‌افزار شهدای انقلاب استان فارس با عنوان «با ستارگان» رونمایی شد.

به گزارش نگاه فارس، به‌نقل از روابط‌عمومی بنیاد شهید استان فارس، برنامه کاربردی تلفن همراه شهدای انقلاب فارس با عنوان «با ستارگان» به همت معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ساخته و همزمان با دهه فجر در مراسمی از این برنامه رونمایی شد.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس در این مراسم اظهار داشت: این برنامه یک آرشیو غنی از اطلاعات شهدای انقلاب استان شامل وصیت نامه، عکس، زندگینامه و خاطرات این شهدا است.

سیدعلی محمدی گفت: این برنامه کاربردی از ۲۲ بهمن‌ماه، ‌روی پایگاه نوید شاهد استان فارس قابل دانلود و نصب بر روی گوشی‌های تلفن همراه است.

در این مراسم همچنین کتاب ادبیات اسارت نوشته علی‌محمد روانستان، جانباز ۶۵ درصد و آزاده ۸۶ ماه اسارت دوران دفاع مقدس توسط نویسندگان، اساتید دانشگاه و منتقدین، نقد و بررسی شد.

کتاب ادبیات اسارت، یکی از کتب حوزه دفاع مقدس است که با رویکرد علمی و پژوهشی به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می‌پردازد. نویسنده در این کتاب به صورت مستند فعالیت‌های علمی و فرهنگی آزادگان در دوران دفاع مقدس و عملکردشان در دوران اسارت در اردوگاه‌های رژیم بعثی عراق را تحلیل و بررسی کرده است.

یکی از منتقدین در این جلسه اظهار داشت: نویسنده در این کتاب، ادبیات اسارت را به دو بخش کتبی و شفاهی تقسیم کرده و از مطالبی چون اصطلاحات، شعر، نوحه، سرود، طنز و موضوعاتی دیگر بهره گرفته است.

محمد مرادی بیان کرد: از نکات قابل توجه این کتاب می‌توان به دقیق بودن فصل بندی‌ها و داشتن ساختار و محتوای مناسب و مطلوب آن اشاره کرد.

علی محمد روانستان در این مراسم بیان کرد: تاکنون درباره اسرای ایرانی در دوران دفاع مقدس و دوران اسارت‌شان کتاب‌های متعددی نوشته و چاپ شده است که عمده آن‌ها در قالب داستان، خاطره‌نویسی یا زندگینامه این افراد به چاپ رسیده است و تاکنون به شکل مستند و علمی تحقیقی صورت نگرفته ‌به‌جرات می‌توان گفت کتاب ادبیات اسارت از آنجا که موضوعی تحلیلی و مستند دارد برای نخستین بار در کشور به این سبک و با این موضوع نوشته و به چاپ رسیده است.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *