نگاه فارس

ثبت نام بیش از ۲۲ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی فارس در سامانه کارورزی

۱۸ بهمن ، ساعت ۱۳:۰۹

تاکنون ۲۹هزار و ۴۴ فارغ‌التحصیل دانشگاهی ثبت‌نام کرده اند که تعداد متقاضیان مجاز ۵۹۲۴ نفر است و با توجه به سهمیه در نظر گرفته شده هنوز بالغ بر ۱۶۰۰ سهمیه خالی وجود دارد، همچنین تعداد واحدهای پذیرنده ثبت‌نامی ۱۸۵ واحد است.

به گزارش نگاه فارس، سهراب مختاری با بیان اینکه بسته اشتغال یکی از بسته‌های پنج‌گانه حمایت از تولید و رونق اقتصاد است، گفت: دانش‌آموختگان دانشگاهی بین ۴ تا ۶ ماه در این طرح دوره کارورزی می‌بینند، کارآزموده می‌شوند و در ازای هر ماه، حقوق ۲۷۰ هزار تومان تا ۳۵۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند.

وی نگاه دولت به این طرح را برد-‌برد اعلام کرد و افزود: از یک طرف فارغ‌التحصیلان دانشگاهی می‌توانند به کسب تجربه بپردازند و از یک‌سوم حقوق مصوب برخوردار شوند و از طرف دیگر، با توجه به مشکلات کارفرمایان ناشی از کاهش میزان تولید ثروت در بنگاه های اقتصادی، مشوق‌هایی برای کارفرمایان درنظر گرفته شده که از جمله آن، پرداخت‌نکردن حقوق به کارورزان و دو سال معافیت صددرصدی از پرداخت حق بیمه در صورت عقد قرارداد با آنان است.

مختاری با تأکید بر اینکه طرح کارورزی یک دوره آموزشی علمی و کاربردی است افزود: در این طرح هیچ‌گونه حقی برای کارورز و هیچ تعهدی برای واحد پذیرنده به منظور جذب و استخدام موقت و یا دائمی وی و شمولیت قوانین کار و تأمین اجتماعی ایجاد نمی‌کند و پرداخت بیمه مسئولیت مدنی برای هر کارورز توسط دولت از محل اعتبارات عمومی تأمین می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس سهمیه فارس را  در این طرح ۷۵۶۰ نفر اعلام کرد و گفت: تاکنون ۲۹هزار و ۴۴ فارغ‌التحصیل دانشگاهی ثبت‌نام کرده اند که تعداد متقاضیان مجاز ۵۹۲۴ نفر است و با توجه به سهمیه در نظر گرفته شده هنوز بالغ بر ۱۶۰۰ سهمیه خالی وجود دارد، همچنین تعداد واحدهای پذیرنده ثبت‌نامی ۱۸۵ واحد است.

مختاری اشاره کرد: با احتساب میانگین کمک هزینه ۳۰۰ هزار تومانی برای هر کارورز، دولت برای این طرح در فارس بالغ بر دو میلیارد و ۲۰۰هزار تومان هزینه خواهد کرد که البته این رقم به غیر از بیمه مسئولیت مدنی کارورزان است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس از فارغ التحصیلان متقاضی شرکت در طرح مذکور خواست با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی این اداره کل به آدرسhttps://fars.mcls.gov.ir   در بخش ثبت نام طرح کارورزی نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

وی از جمله شرایط شرکت در طرح کارورزی را داشتن حداکثر ۲۵ سال سن برای مقطع کاردانی، ۲۸ سال برای مقطع کارشناسی و ۳۳ سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری ذکر کرد و گفت: از آنجا که داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت برای متقاضیان مرد الزامی است، دو سال دوره خدمت نظام وظیفه برای متقاضیان آقا که این دوره را گذرانده باشند، به این میزان اضافه می‌شود.

مختاری نداشتن سابقه بیمه در طول دو سال قبل از ثبت‌نام در سامانه و یا سابقه بیمه کمتر از سه ماه را برای متقاضیان الزامی دانست و افزود: همچنین نباید بیش از پنج سال از تاریخ اخذ مدرک دانشگاهی متقاضیان سپری شده باشد که البته مدت خدمت نظام وظیفه پس از فارغ التحصیلی برای افراد مذکور به این مدت اضافه می‌شود.

خبرگزاری ایلنا


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *