نگاه فارس
سخن سردبیر،

مقرری بگیران بیمه بیکاری بیشتر شده اند اما به نظر دولت اشتغال افزایش یافته است!

۱۷ بهمن ، ساعت ۱۱:۳۳

مقایسه تمام این آمارها خبر از افزایش بیکاری در استان فارس می‌دهد. بیکاری که سهرابی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس در همایش کارگران، اوضاع آن را نسبت به دیگر استان ها مطلوب تر عنوان کرده بود.

به گزارش نگاه فارس، سخن سردبیر: این روزها جامعه رسانه‌ای با حجم قابل‌توجه نشست‌های خبری و اعداد ارقام دستگاه‌های مختلف روبرو است. اتفاقی که به یک برنامه تکراری و از قبل قابل پیش‌بینی در دهه فجر برای رسانه‌های بدل شده است.

حتی گاهی آن‌قدر اعداد ارائه‌شده توسط مسئولین زیاد و صحبت‌ها طولانی است که نکاتی ریز مغفول می‌ماند یا گم می‌شود.

مدیرکلی که اطلاع ندارد

دوشنبه صبح مدیرکل تأمین اجتماعی فارس در نشست خبری به مناسبت دهه فجر، گزارشی از اداره‌ای که مسئولیت آن را به عهده دارد ارائه کرد. عبدالکریم نباتی در سخنانش در پاسخ به سؤالی در خصوص بدهی‌های درمانی، اعلام کرد باید از مدیر بخش درمان سؤال شود!

افزایش مقرری‌بگیران بیمه بیکاری

یکی از آمارهای ارائه‌شده توسط مدیرکل تأمین اجتماعی استان، میزان مقرری‌بگیران بیمه بیکاری بود. نباتی تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری را در فارس ۱۰ هزار و ۶۱۸ نفر که ماهیانه مبلغی بالغ‌بر ۱۴ میلیارد تومان به آن‌ها پرداخت می‌شود عنوان کرد(۱).

گزارش عملکرد ۶ ماهه نخست سال ۹۶، خبر از پرداخت ماهیانه مبلغی حدود ۱۳ میلیارد تومان می‌دهد (۲) و ازآنجاکه میزان پرداختی بیمه بیکاری، ۵۵ درصد حقوق ۶ ماه آخر فرد متقاضی هست و سال ۹۶ افزایش حقوقی صورت نگرفته است، نشان می‌دهد که میزان افراد بیکار شده در سال ۹۶ افزایش داشته است.

نباتی در ابتدای امسال اعلام کرده بود در سال ۹۵، ۱۲۵ میلیارد تومان بیمه بیکاری پرداخت‌شده است (۳) که به‌طور میانگین ماهانه مبلغی حدود ۱۰ میلیارد تومان توسط تأمین اجتماعی در فارس به متقاضیان بیمه بیکاری پرداخت‌شده است.

انکار مسئولین، واقعیت آماری

مقایسه تمام این آمارها خبر از افزایش بیکاری در استان فارس می‌دهد. بیکاری که سهرابی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس در همایش کارگران، اوضاع آن را نسبت به دیگر استان ها مطلوب تر عنوان کرده بود (۴).

از صحبت‌های مسئولین دولتی در تهران و آمارهای سخنگوی دولت و سحنان جهانگیری در جلسه شورای عالی استان فارس ، برای بهتر شدن اوضاع کار و بیکاری می‌گذریم(۴).

اگر صحبت مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان صحیح باشد و وضع استان مطلوب‌تر از کشور باشد پس در دیگر استان‌ها چه خبر است؟!
به‌هیچ‌وجه قصد القاء ناامیدی و سیاه نمایی نیست، دغدغه کار و اشتغال جزء مهم‌ترین فرمان‌ها رهبر انقلاب به مسئولین است و دهه فجر انقلاب، بیشتر دهه ارائه خدمات به ولی‌نعمتان باید باشد تا نشست‌هایی خبری بافرمی ثابت و گزارش‌هایی غیرکاربردی.

کم‌تر از ۵۰ روز از سال ۹۶ باقی‌مانده است و انگار تجربه عدم توجه به اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال داخلی و اتکا به دشمنان، بدجور گریبان معیشت و مسائل اقتصادی مردم را گرفته است که به‌راحتی قابل‌انکار نیست.

۱- http://negahefars.ir/city/47071

۲- https://www.mcls.gov.ir/fa/news/89602

۳- http://pana.ir/news/633793

۴- http://fars.farsnews.com/news/13960829002248

۵- http://negahefars.ir/political/46440


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *