نگاه فارس
مدیرکل تأمین اجتماعی فارس خبر داد؛

حذف دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی از اوایل سال جاری/ ۱۲۵ هزار کارگر در فارس در لیست انتظار بیمه تامین اجتماعی

۱۶ بهمن ، ساعت ۱۶:۰۱

مدیرکل تأمین اجتماعی فارس خبر داد:  ۱۲۵ هزار کارگر در فارس در لیست انتظار بیمه تامین اجتماعی استان فارس قرار دارند.

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، عبدالکریم نباتی مدیر کل سازمان تامین اجتماعی استان فارس پیش از ظهر امروز جمع خبرنگاران از برگزاری ۶۶ تور بازدید دانش آموزان در قالب ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از شعب تأمین اجتماعی فارس و دیدار با مقامات محلی، خانواده شهدا و ایثارگران را از برنامه‌های دیگر در ایام دهه فجر خبر داد و گفت: قرار است خدمات تامین اجتماعی در کتاب‌های درسی دانش‌آموزی ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیردولتی است، گفت: تامین هزینه‌های این سازمان از محل حق بیمه‌های پرداختی شرکا تامین می‌شود .

مدیرکل تأمین اجتماعی فارس با بیان اینکه پرداخت به‌موقع مطالبات زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات بهتر را به بیمه‌شدگان فراهم خواهد شد، گفت: از کل مطالبات این سازمان ۳۷۵ میلیارد تومان قطعی و مابقی برآوردی است .

نباتی میزان بدهی‌های سازمان را مربوط به بخش درمان دانست و ادعا کرد اطلاعات این مبحث در اختیار مدیریت درمان است.

وی تعداد بیمه شدگان این سازمان در فارس را ۲ میلیون و ۸۰ هزار نفر اعلام و با بیان اینکه این میزان ۴۳ درصد کل جمعیت استان را تشکیل می‌دهد، گفت: از این تعداد ۷۰۸ هزار نفر بیمه شده اصلی است .

مدیرکل تأمین اجتماعی فارس تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری را در فارس ۱۰ هزار و ۶۱۸ نفر اعلام و اضافه کرد: در هر ماه بالغ بر ۱۴ میلیارد تومان بابت بیمه بیکاری به این افراد پرداخت می‌شد .

نباتی تعداد خانوار مستمری بگیران را ۱۳۴ هزار خانوار اعلام و اضافه کرد که هر ماه مبلغ ۱۶۲ میلیارد تومان بابت مستمری به این خانوارها پرداخت می‌شود .

وی با تصریح اینکه امسال همانند سال‌های گذشته بلافاصله پس از مصوب شدن میزان عیدی مستمری بگیران توسط دولت، در ماه پایانی سال پرداخت براساس حروف الفبا انجام می‌شود .

مدیرکل تأمین اجتماعی فارس با اشاره به طرح حذف دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی از اوایل سال جاری و کاهش آمار صدور دفترچه، مطرح کرد: مراجعه‌کنندگان می‌توانند با شماره ملی خود از خدمات درمانی استفاده کنند که بیمه‌شده‌های اجباری به‌صورت رایگان و مابقی ۱۰ درصد هزینه کل از این خدمات بهره می‌برند.

نباتی مجموع هزینه‌های پرداختی تامین اجتماعی بابت هزینه‌های کوتاه مدت را ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به شکل ماهیانه دانست و گفت: در استان فارس و شیراز با توجه به اینکه قطب پزشکی کشور محسوب می‌شود، مجموع هزینه‌ها در بخش تعهدات کوتاه مدت، بیشتر از میزان درآمد کسب شده از محل حق بیمه‌ها است .

وی با بیان اینکه تمام حقوق بیمه‌ی دریافتی به شکل متمرکز به حساب سازمان واریز و متناسب با تعداد بیمه شده هر استان توزیع می‌شود، گفت: قطعا با اجرایی شدن طرح‌های پزشک خانواده و سلامت، هزینه‌های این سازمان خصوصا در شهرهایی نظیر شیراز و استان فارس افزایش داشته است .

مدیرکل تأمین اجتماعی فارس تاکید کرد که بخشی از دریافت کنندگان خدمات بیمه تامین اجتماعی در استان فارس، بیمه شدگان سایر استان‌ها و شهرها هستند .

نباتی با اشاره به اجرای طرح‌های جدید بیمه‌ای در فارس، از استقرار طرح بازرسی الکترونیک در فارس و انجام بالغ بر ۳ هزار و ۸۷۶ بازرسی در مدت استقرار این سیستم خبر داد و گفت: با انجام این بازرسی‌ها ۷ هزار و ۷۵۰ بیمه شده جدید شناسایی شده است .

مدیر کل تامین اجتماعی فارس، توسعه‌ی زیرساخت‌های رایانه‌ای و مخابراتی فیبرنوری، دریافت مجوز برگزاری آزمون ایجاد ۵ شعبه‌ی کارگزاری در شیراز، لارستان، آباده و فیروزآباد و فراهم شدن ارائه خدمات الکترونیک از طریق تلفن همراه را از دیگر خدمات این سازمان در فارس اعلام کرد .

وی با اشاره به افتتاح ۲ درمانگاه نورآباد و سپیدان تا پایان بهمن‌ماه، گفت: جمعیتی بالغ‌بر ۲ میلیون و ۸۰ هزار نفر حدود ۴۳ درصد از جمعیت استان، طبق آخرین سرشماری سال ۹۵ تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند.

مدیرکل تأمین اجتماعی فارس بابیان اینکه در استان فارس هزینه درمان بیش از وصول است، افزود: ۵۵ هزار کارگر ساختمانی در استان تحت پوشش بیمه هستند که ۱۲۵ هزار کارگر در لیست انتظار قرار دارند.

نباتی  گفت: امروز ضریب پشتیبانی تامین اجتماعی در کشور به دلایل مختلف کم شده است به‌طوریکه در گذشته به ازای ۲۵ بیمه شده جدید یک نفر بازنشسته می‌شد اما اکنون به ازای ۵٫۶ بیمه شده جدید یک نفر بازنشسته می‌شود .

وی از در نظر گرفتن تدابیری برای مشاغل جدید شامل تاکسی‌های اینترنتی، مشاغل مجازی و خدماتی جهت تحت پوشش قرار گرفتن این افراد تا سال آینده خبر داد.


instagram telegram

2 پاسخ به “حذف دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی از اوایل سال جاری/ ۱۲۵ هزار کارگر در فارس در لیست انتظار بیمه تامین اجتماعی”

  1. […] صبح مدیرکل تأمین اجتماعی فارس در نشست خبری به مناسبت دهه فجر، گزارشی از اداره‌ای که مسئولیت آن را […]

  2. […] صبح مدیرکل تأمین اجتماعی فارس در نشست خبری به مناسبت دهه فجر، گزارشی از اداره‌ای که مسئولیت آن را […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *