نگاه فارس

نبض کند اقتصاد مقاومتی در استان فارس

۱۵ بهمن ، ساعت ۱۶:۲۳

اقتصاد مقاومتی این روزها نبضش در فارس کند شده و آن طور که باید و شاید در این استان به آن بها داده نمی‌شود و بیشتر در اندازه ستاد و یا کارگروه اقتصاد مقاومتی خلاصه شده است.

به گزارش نگاه فارس، در شش سال‌ گذشته همواره موضوع اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب در نامگذاری سال‌ها مورد توجه و تاکید قرار گرفته، اما تاکنون آن طور که باید و شاید در شیراز و استان فارس رنگ و بوی اجرا به خود نگرفته و تنها در قالب جلسه‌های مختلف خلاصه شده است.

 بسیج سازندگی استان فارس همواره محوریت امور را برعهده داشته و در این زمینه اقداماتی مثبت انجام داده که در این راه برخی دستگاه‌ها و نهادها از جمله جهاد کشاورزی و صنعت و معدن همراه بوده‌اندکه می‌طلبد با یک همگرایی و انسجام تمام دستگاه‌های متولی به این موضوع مهم اقتصادی ورود کرده تا روز به روز شاهد توسعه طرح‌های اقتصاد مقاومتی باشیم.

با شرایطی که برای اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی شده، بدون‌شک می‌توان با تعریف مدل‌های اقتصادی بومی آن را در نقاط مختلف استان فارس توسعه و ترویج داد. امروز هر شهرستانی به طور معمول در تولید محصولات کشاورزی،دامی، صنعتی و صنایع دستی زبانزد است و می‌تواند  طرح‌های اقتصاد مقاومتی خود را در این زمینه‌ها اجرایی کند.

در ادامه گزارش‌های تحلیلی خود با موضوع اقتصاد، این بار در یک گفت‌وگوی تفصیلی پای صحبت‌های عبدالحمید اسماعیلی از استادان دانشگاه و رئیس بسیج سازندگی استان فارس نشست تا به موضوع اقتصاد مقاومتی و موانع پیش رو در این استان پهناور بپردازد.

اقتصاد را نمی‌توان در کاغذ نویسی به سرانجام رساند

در این زمینه رئیس بسیج سازندگی استان فارس اظهار داشت: بسیج سازندگی، بر اساس مأموریت‌ها برگزاری اردوهای جهادی در راستای، محرومیت‌زدایی در پروژه‌های عمرانی،اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی را دنبال و به لحاظ گستردگی استان فارس و توسعه مدل‌های مختلف در این استان، بسیج سازندگی با رویکرد خدمت رسانی برنامه‌های خود را پیگیری و دنبال می‌کند.

عبدالحمید اسماعیلی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین موضوع‌های که در بسیج سازندگی دنبال شده و به نتایج خوبی نیز دست یافته انجام طرح‌های اقتصاد مقاومتی است خاطرنشان کرد: در این زمینه معتقدیم، اقتصاد مدل، الگو و برنامه‌ریزی می‌خواهد، امروز باید بتوانیم بگوییم تا دو تا سه سال دیگر نگاه‌های توسعه‌ای یک شهرستان در استان فارس به چه صورت است.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه باید مشخص باشد که هدف اقتصادی و آن هم اقتصاد بومی در شهرستان‌ها چیست خاطرنشان کرد: متاسفانه در این زمینه مدل اقتصادی نداریم و این  یکی از آسیب‌های موجود در اقتصاد استان فارس که باید برای آن برنامه‌ریزی شود.

رئیس بسیج سازندگی استان فارس خاطرنشان کرد: این اقتصاد جهت‌گیری، اصول و روش می‌خواهد و امروز این اصول و روش برای اقتصاد ما و استان مهم است که باید در این زمینه حرکت کنیم.

اسماعیلی با بیان اینکه اقتصاد را نمی‌توان در کاغذ نویسی به سرانجام رساند افزود:  پراکندگی یکی از مشکلاتی است که در بخش اقتصاد در دستگاه‌ها وجود دارد و هر سازمانی در این زمینه مدل خاص خود را دنبال می‌کند که با این روش به مقصد اصلی که رونق و توسعه است نمی‌رسیم.

رئیس بسیج سازندگی استان فارس گفت: معتقدیم باید امروز با ذایقه‌هایی که است اقتصاد را تغییر دهیم و در این راستا باید یک هم افزایی در دستگاه‌ها ایجاد و به دنبال تغییر مدل اقتصاد باشیم.

وی افزود: در استان فارس هنوز به یک انسجام و هم‌افزایی بین دستگاه‌ها و نهادهای مختلف برای انجام جهت‌گیری‌های درست دست نیافته‌ایم. همچنین نگرش بومی در استان فارس در موضوع اقتصاد وجود ندارد و باید با توجه به شکسالی و مسائل و مشکلاتی که رد پی داشته است این موضوع دنبال شود.

اسماعیلی بیان کرد: با رویکردی که در بسیج سازندگی موجود است، تمام شهرستان‌ها را بر اساس ظرفیت‌های اقتصادی موجود قطب‌بندی کرده و در راستای آن اقدامات خود را انجام می‌دهیم.

برندسازی محصولات استان فارس مورد توجه قرار گیرد

رئیس بسیج سازندگی استان فارس به برند شدن محصولات باغی و کشاورزی برخی از استان‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: تمام اینها حاکی از یک برنامه‌ریزی صحیح و منسجم اقتصادی است که در پی آن برند محصولات حفظ می‌شود.

وی افزود: امروز ما انار ارسنجان، خرمای جهرم، صنایع دستی کازرون، انجیر و زعرفان استهبان، گلاب میمند و بسیاری از محصولات دیگر را در شهرستان‌ها داریم و باید با توجه به ظرفیت آن شهرستان‌ها به دنبال ارتقاء اقتصادی و برندسازی باشیم.

اسماعیلی بیان کرد: در شهرستان‌هایی که در محصولات کشاورزی و یا هنرهای دستی و صنایع دستی حرفی برای گفتن دارند، متاسفانه صنایع تبدیلی نداریم و باید با مشاوره و خدماتی که به این افراد داده می‌شود، مشکلات موجود را برطرف کنیم.

رئیس بسیج سازندگی استان فارس افزود: امروز به یک نگاه هم افزایی با دستگاه‌ها برای تعریف مدل‌های اقتصادی در استان فارس نیازمندیم و باید به دنبال رونق، توسعه و استفاده از ظرفیت‌ها باشیم.

این استاد دانشگاه گفت: تمام فعالیت‌های اقتصادی یک نگاه برنامه‌محور می‌طلبد که در این راستا باید از کاغذنویسی و پست‌میزنشینی فاصله گرفته و با حضور در میدان ظرفیت‌های اقتصادی را فعال کنیم.

اسماعیلی افزود: باید کاری کرد که اقتصاد هر شهرستان مشخص و برای رونق آن تلاش کرد؛ چرا در قطب تولید مرکبات نباید صنایع تبدیلی و بسته‌بندی مناسب داشته باشیم تا از خام‌فروشی جلوگیری شود.

وی گفت: کارخانه‌های بزرگ ایجاد کردیم و برای عملیاتی شدن آن به کشورهای خارجی وابسته شدیم اما این در حالی است که کشورهای خارجی از کوچک شروع کردند و تکنولوژی خدمات و نرم افزار آن را خودشان نیز انجام می‌دهند و ما نیز باید این روش‌ها را دنبال کرده و با ایجاد صنایع کوچک تمام مدیریت‌ها را خودمان دنبال کنیم.

رئیس بسیج سازندگی استان فارس تصریح کرد: یقین داریم مردم ما توان ایجاد رونق اقتصادی را دارند و در این زمینه مسئولان هستند که باید هدایت‌گری را انجام و زیرساخت‌های را نیز فراهم کنند.

وی با انتقاد از بروکراسی‌های موجود در انجام فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در استان فارس بیان کرد: امروز ضعف این است است که مردم و شرکت‌های دانش‌بنیان در فعالیت‌های اقتصادی کمتر دخیل هستند،جوانان آماده‌اند باید حمایت و میدان داده شود با شعار حل نمی‌شود.

اسماعیلی همچنین از حمایت‌های استاندار و معاونش در راستای توجه به طرح‌های اقتصاد مقاومتی قدردانی کرد و گفت: یکی از بحث‌های مهم تولید پس زا تولید ایجاد بازار و صادرات است که در اقتصاد به صورت یک زنجیره به هم متصل هستند و در این زمینه فعالیت‌های خوبی انجام شده است.

وی نقش تاثیرگذار مسئولان ارشد استانی در رفع مشکلات اقتصادی اشاره کرد و افزود: امسال با حمایت استاندار و معاون اقتصادی تسریع در پاسخ به استعلام‌ها در اولویت برنامه قرار گرفت به طوری که اگر تمام این مجوزها پاسخ داده شود تنها در یک ماه گذشته یک‌هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری وارد فارس کنیم.

 رفع موانع تولید ۵۲ کارخانه انجام شد

اسماعیلی تصریح کرد: در این زمینه سال گذشته با همکاری مسئولان استانی ۴۸ کارخانه و امسال نیز برای ۵۲ کارخانه رفع موانع تولید صورت گرفت که اینها نشان از تاثیرگذاری هم‌افزایی و کمک به تولید بهتر و توسعه است.

 وی افزود: با خدماتی که ارائه دادیم توانستیم مشکل یک سرمایه‌گذار که به کشورهای خارجی روی آورده بود را در زمینه گیاهان دارویی برطرف و همچنین تولید کفش را در کازرون را‌ه‌اندازی کنیم که نتیجه آن نیز توسعه شده است.

رئیس بسیج سازندگی استان فارس بیان کرد: امروز در زمینه اقتصاد و ایجاد رونق و تولید تمام مشکلات مالی نیست و به مدیریت رفتار در برخی صنایع بر می‌گردد، به طوری که مدیریت آن طور که باید و شاید انجام نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: توسعه گیاهان دارویی، کشت‌های گلخانه‌ای، توجه به ایجاد اشتغال‌های خانگی در روستاها، احیاء باغات از موضوع‌های مهمی است که باید مورد توجه قرار گرفته و با اعتمادسازی به مردم و جوانان دنبال شود.

اسماعیلی تصریح کرد: بسیاری از دستورالعمل‌ها امروز خاک می‌خورد و کسی نیست آنها را به طور دقیق بین مردم توضیح دهد و باید دولت فراتر از اینها ورود کرده و اقدامات را دنبال کند تا با یک  برنامه‌ریزی از وضعیت اقتصادی که دارای لجام گسیختگی است و هر کسی ساز خود را می‌زند بیرون آمده و با نگاهی به دنبال هم‌افزایی و توسعه باشیم.

خبرگزاری تسنیم


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *