نگاه فارس
عضو شورای شهر شیراز:

بودجه سال ۹۷ شهرداری شیراز کاهشی و انقباضی خواهد بود

۹ بهمن ، ساعت ۱۴:۱۳

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: برای بودجه سال آینده شهرداری بلند پروازانه و غیرمنطقی تصمیم گیری نخواهد شد و پیش بینی می شود بودجه سال ۹۷ شهرداری شیراز کاهشی ، انقباضی و بین ۲۵۰۰ تا ۲۸۰۰ میلیارد تومان به تصویب نهایی شورای شهر برسد.

به گزارش نگاه فارس، مهدی حاجتی افزود:کاهشی بودن لایحه بودجه سال ۹۷ که متاثر از کاهش درآمدهای شهرداری است منطقی به نظر می آید و خلاف این روند غیر واقعی و محکوم به شکست است و قطعا بلند پروازی در این زمینه وضعیت شهرداری را از حالت کنونی وخیم تر می کند.
عضو شورای شهر شیراز بیان کرد: بر اساس برآوردی که از پروژه های نیمه تمام شهرداری شیراز صورت گرفته ۲۷۲۰ میلیارد تومان هزینه برای اتمام و به بهره برداری رسیدن این طرح ها نیاز است ،البته در این مبلغ شرایط تورمی ،مسائل غیر قابل پیش بینی و افزایش قیمت ها لحاظ نشده است.
وی ادامه داد: رقم ۲۸۰۰ میلیارد تومان برای بودجه سال آینده خوشبینانه ترین حالت خواهد بود و پیش بینی می شود بودجه ای که به تصویب نهایی می رسد از این مبلغ کمتر باشد.
حاجتی اظهار کرد: با توجه به بودجه اجباری پروژه های نیمه تمام شهرداری که به لایحه بودجه سال آینده تحمیل شده عملا لایحه بودجه سال ۹۷ را مجموعه شهرداری قبلی پیشاپیش بسته و رفته اند که این مساله مهمترین بن بست شورای شهر در تنظیم لایحه بودجه سال آینده است.
وی بیان کرد: تنها برخی پروژه هایی که زمان بر بوده و یا نقش سدمعبری ندارند را شاید بتوان مدیریت بودجه ای کرد.
حاجتی گفت:‌لایحه بودجه سال ۹۷ شهرداری شیراز عصر یکشنبه به هیات رئیسه شورای شهر شیراز ارجاع داده شده و دوشنبه در صحن علنی شورا اعلام وصول خواهد شد.
زمان قانونی ارائه لایحه بودجه سال آینده شهرداری به شورای شهر شیراز تا ۳۰ دی ماه بوده و همچنین بودجه سال ۹۶ شهرداری شیراز که توسط اعضای شورای چهارم شهر شیراز به تصویب رسید ۳۲۸۰ میلیارد تومان بوده است.
وی ادامه داد: سالانه حدود ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه های جاری شهرداری است که اگر بخواهیم به آن تن دهیم عملا بودجه سال آینده نسبت به بودجه امسال افزایش خواهد داشت که این امر عملا با درآمد شهرداری همخوانی ندارد و با این تفاسیر مشخص است که دست شورای پنجم به لحاظ خلاقیت بودجه ای و هدایت آن به سمت سیاست های اصلی و کلان شورا پنجم بسته است و حداقل سال آینده اجبارا باید به این موضوع تن داد و شرایطی که وجود دارد را پذیرفت.
وی دربخش دیگری از گفت و گوی خود درباره بدهی های شهرداری شیراز که به گفته شهردار این شهر از دوره قبلی شهرداری تحمیل شده است گفت:بخشی از این بدهی مربوط به پیمانکاران است که از لحاظ اخلاقی و قانونی باید به آنها پرداخت شود و بخشی دیگر نیز مربوط به آینده فروشی بوده که مجموعه قبلی حاکم بر شورا و شهرداری شیراز انجام داده اند و به نوعی شاید مجبور باشیم با پرداخت سودهای بانکی اصل این بدهی ها را به تعویق بیندازیم تا شرایط درآمدی شهرداری به ثبات برسد.
حاجتی افزود: به دنبال تغییر سبک تامین درآمدهای مورد نیاز برای اتمام پروژه های نیمه تمام شهرداری هستیم تا به صورت مشارکتی و سرمایه گذاری این طرح ها به بهره برداری برسند که هم خلاءهای موجود با جذب سرمایه گذار پر شود و همچنین فرصتی ایجاد شود که بخشی از بدهی های به ارث رسیده به شهرداری نیز تسویه شود.

خبرگزاری ایرنا


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *