نگاه فارس
در جلسه کمیسیون خدمات شهری، محیط‌زیست و سلامت شورای شهر شیراز مطرح شد؛

از افزایش معتادان در عید نوروز تا ساماندهی خانه‌های مبله در تعطیلات نوروزی با طرح «خانه مسافر»

۷ بهمن ، ساعت ۲۳:۵۰

در جلسه کمیسیون خدمات شهری، محیط‌زیست و سلامت شورای شهر شیراز از افزایش معتادان در عید نوروز تا ساماندهی خانه‌های مبله در تعطیلات نوروزی با طرح «خانه مسافر» شد.

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، علی ذوالقدری جانشین فرمانده انتظامی فارس عصر امروز در جلسه کمیسیون خدمات شهری ، محیط‌زیست و سلامت شورای شهر شیراز با محوریت ستاد تسهیلات نوروزی سال ۹۷ اظهار داشت: برای حفظ امنیت و نظم شهر شیراز در ایام نوروز، معتادین متجاهر جمع‌آوری خواهند شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت محل ماده ۱۶ برای نگهداری معتادین باید افزایش پیدا کند، ادامه داد: در حال حاضر ۲۵۰ تا ۳۰۰ معتاد در دهکده سلامی هستند که در ایام تعطیلات عید نوروز به یک هزار و ۳۰۰ نفر خواهد رسید.

جانشین فرمانده انتظامی فارس افزود: برخی افراد سودجو اقدام به تبلیغ و اجاره خانه‌های مبله و سرقت از مسافران نوروزی می‌کنند که مقابله با آن‌ها تنها راه‌حل نیست و باید «طرح خانه مسافر» ساماندهی شوند.

ذوالقدری خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی فارس با هدف تأمین امنیت مسافران نوروزی ۲۰ تا ۳۰ کانکس در مناطق شلوغ شهر شیراز مستقر می‌کند.

وی تصریح کرد: در ایام نوروز با کمبود خودرو برای کنترل ترافیک مواجه هستیم که از شهرداری شیراز درخواست خودرو کرده‌ایم.

باعث خجالت است که در این شهر افرادی هستند که زندگی انسانی ندارند

محمدحسن پور معاون خدمات شهری شهرداری شیراز با محوریت تمهیدات سفرهای نوروزی سال ۹۷ اظهار داشت: باعث خجالت است که در این شهر افرادی هستند که زندگی انسانی ندارند.

وی با اشاره به بازدید خود به همراه برخی مسوؤلان و خیرین شهر شیراز از بافت تاریخی این شهر ادامه داد: در محله سنگ سیاه فردی بود که در کیسه‌های زباله دنبال غذا می‌گشت و ماهم شاهد این صحنه بودیم.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز افزود: در سال‌های گذشته ۱۵۰ میلیارد تومان بودجه برای امور فرهنگی اجتماعی شهر تخصیص داده شد درحالی‌که ۱۰ درصد از آن در این مناطق هزینه نشد.

حسن‌پور تصریح کرد: در بافت تاریخی شیراز فاجعه انسانی رخ می‌دهد، بچه‌های بی‌گناه سه تا ۵ سال درگیر معضلات بسیاری هستند و فساد و فحشا بیداد می‌کند و ما شب‌ها راحت سر بر بالین می‌گذاریم.

وی اعلام کرد: به‌زودی معتادین موجود در بافت مرکزی و تاریخی شیراز جمع‌آوری و به دهکده سلامی منتقل می‌شوند.

حسن‌پور گفت: ازاین‌پس هیچ بارفروشی اجازه فعالیت ندارد چراکه علاوه بر نازیبا کردن چهره شهر موجب ایجاد ترافیک نیز می‌شوند.

این مقام مسوؤل خاطرنشان کرد: باوجود مشکلات و مسائل اقتصادی نمی‌شود برخورد قهری با بارفروش‌ها کرد اما نیاز به ساماندهی دارند که می‌توانند خارج از محدوده خیابان‌های اصلی شهر اقدام به فروش محصولات خود کنند.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز بیان کرد: در ۳ الی ۴ هفته گذشته بیش از ۱۰۰ وانت‌بار که در کوچه و خیابان‌ها موجب آزار شهروندان می‌شدند را جمع‌آوری کردیم که غالباً اهل شهرستان‌ها یا استان‌های دیگر هستند.

وی با اشاره به رانت‌خواری در برخی حفاری‌های سطح شهر شیراز گفت: جلوی حفاری‌ها را که می‌گرفتیم، جیغ برخی‌ها بلند می‌شد که تعجب می‌کردیم.

حسن‌پور متذکر شد: از ۲۵ اسفند تا پایان تعطیلات نوروزی گودبرداری در سطح شهر شیراز ممنوع است.

سیاست شهرداری اسکان مسافران نیست

بهرام اژدری در جلسه کمیسیون خدمات شهری، محیط‌زیست و سلامت شورای شهر شیراز با محوریت تمهیدات سفرهای نوروزی سال ۹۷ اظهار داشت: آماده‌سازی شهر اولاً برای شهروندان شیرازی و بعد مسافران نوروزی است و سیاست ما اسکان مسافران نیست.

وی ادامه داد: مسافران نوروزی به هتل‌ها و مسافرخانه‌ها هدایت خواهند شد و درصد کمی از مسافران در کمپ‌ها مستقر می‌شوند.

کلید به دست های عید نوروز معظل شهرداری

دبیر ستاد تسهیلات سفر شهرداری شیراز افزود: کلید به دست‌هایی که خانه‌های مبله را تبلیغ می‌کنند از معضلات ما در ایام نوروز هستند که به‌صورت غیرمجاز فعالیت دارند.

اژدری با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۸ نفر کلید به دست غیرمجاز دستگیر شدند، گفت: شهرداری شیراز نمی‌تواند با کلید به دست‌ها برخورد کند چراکه این وظیفه نیروی انتظامی است.

وی یادآور شد: شهروندانی که تمایل دارند منازل خود را به مسافران اجاره بدهند باید در سامانه «خانه مسافر» ثبت‌نام کنند.

علی ناصری با بیان اینکه دغدغه عمده مدیران شهرداری شیراز محدود شدن اختیاراتشان است، اظهار داشت: برخی از اختیارات به شهرداران مناطق واگذار شود چراکه بروکراسی غیرمنطقی آسیب‌زا خواهد شد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری، محیط‌زیست و سلامت شورای شهر شیراز ادامه داد: ارزیابی مناطق مختلف شهر شیراز با توجه به ویژگی‌های همان منطقه باید انجام گیرد.

وی تأکید کرد: در جهت اجرایی شدن مصوبات ستاد تسهیلات سفر شهرداری شیراز کمیته‌های تخصصی تشکیل شود و یک هفته در میان یا ۱۰ روز یک‌بار تا پایان تعطیلات نوروزی گزارش کارهای انجام‌شده را به شورا ارائه کنند.

سیروس پاک‌فطرت با اشاره به این جمله که شهر شیراز باید نسبت به سال گذشته زیبا و متفاوت برای مسافران نوروزی باشد، گفت: این جمله خوبی است اما تفاوت در چه چیزی و آیا سازمان پسماند، اتوبوس‌رانی و نیروی انتظامی تدابیر لازم را اندیشیده‌اند.

وی ادامه داد: آیا نشریه یا ویژه‌نامه برای مسافران نوروزی در جهت معرفی شهر شیراز مدنظر قرارگرفته است.

در پایان این جلسه مطرح شد که از ۱۵ اسفند تا ۲۰ فروردین هیچ‌گونه عملیات حفاری در سطح شهر شیراز انجام نمی‌شود و کارگاه‌های ساختمان‌سازی نیز کار خود را موقتاً باید در این تاریخ تعطیل کنند.

 

۲ مرکز جدید معاینه فنی نیز در شیراز به بهره‌برداری رسیده است و اگر خودرو مسافری معاینه فنی نداشته باشد به پارکینگ منتقل خواهد شد.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *