نگاه فارس

ابتکار از عدم ابتکار دولت در حوزه سرطان میگوید

۷ بهمن ، ساعت ۲۳:۱۴

معصومه ابتکار در همایش پویش ملی مبارزه با سرطان از عدم ابتکار دولت خبر در حوزه سرطان خبر داد.

به گزارش خبرنگار نگاه فارس، پیش از ظهر امروز در حاشیه همایش پویش ملی مبارزه با سرطان که در مجتمع رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد، دبیر این همایش شایع ترین سرطان در بین استان فارسی‌ها را سرطان پوست اعلام کرد و علت این امر را استفاده نکردن از کرم‌های ضد آفتاب و برنزه کردن با استفاده از سولاریم در آرایشگاه‌ها دانست.

علی بیرجندی با اشاره به اینکه این همایش با این هدف برگزار شد تا به مردم بگوید سرطان قابل پیشگیری و درمان است، می‌گوید هفته مبارزه با سرطان از ۸ تا ۱۵ بهمن‌ماه برگزار می‌شود تا در خصوص اپیدمی ‌شدن این بیماری خطرناک برنامه ارائه دهند و جامعه هدف نسبت به این موضوع حساس شده و در راستای پیشگیری از آن گام بردارند.

وی استفاده از ظروف یک بار مصرف و فست‌فودها و حتی کباب و گوشت را از عوامل سرطان‌زا می‌داند و معتقد است یکی از مشکلاتی که درخصوص سرطان داریم استفاده از ظروف یک بار مصرف به دلیل وجود مواد شیمیایی است.

بیرجندی عنوان می‌کند فست‌فود‌ها با توجه به افزودنی‌هایی که دارد مورد اقبال مردم است اما مواد نگهدارنده موجود در مواد اولیه فست‌فودها و استفاده کردن از سوسیس و کالباس‌هایی که به صورت استاندارد تولید نمی‌شوند ‌یا استفاده از روغن‌های سرخ کردنی که برای همبرگر و چیز برگر صورت می‌گیرد، می‌تواند باعث ایجاد سرطان به خصوص سرطان دستگاه گوارش در افراد شود که لازم است هر کسی علاقه‌مند به استفاده از فست‌فود است، حداقل ماهی یک بار آن هم به صورت کم مصرف کند.

وی از جایگزینی پروتئین‌های گیاهی مثل سویا و انواع  لوبیا برای جایگزینی از فست‌فودها نام می‌برد و می‌گوید مصرف بیش از حد گوشت خود باعث ایجاد سرطان می‌شود.  دبیر همایش می‌گوید شایع ترین سرطان‌هایی که در فارس بعد از سرطان پوست در رتبه اول مرگ‌ومیر قرار دارد، سرطان مثانه، پروستات، سینه و دستگاه‌ گوارش است.

بیرجندی با بیان اینکه متأسفانه سن شیوع سرطان به صورت گسترده ای کاهش پیدا کرده، می‌گوید بیشترین مرگ و میر ناشی از سرطان در فارس، سرطان‌های سینه، رحم و تخمدان است که به طبع زنان را بیشتر درگیر می‌کند.

وی می‌گوید اشکال کار در مبارزه با سرطان را باید از مسئولان تراز اول کشور و نمایندگان مجلس پرسید که با آزاد شدن مجوزهای بی‌رویه برای فست‌فودها باعث تغییر ذائقه مردم شده اند.

بیرجندی عنوان می‌کند مشروبات الکلی، کلیه موادمخدر و سیگار و قلیان تأثیر بسزایی در ایجاد سرطان دارد به طوری که هر بار استفاده از قلیان معادل کشیدن ۲۰ تا ۳۰ نخ سیگار است و در این شرایط متأسفانه نمایندگان مجلس طرحی را در مجلس مطرح می‌کند مبنی بر آزاد شدن استفاده از قلیان در قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌های سنتی!

ترکیبات سموم و کودهای شیمیایی کاندیداهای جدی در افزایش سرطان‌ها

معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور نیز در حاشیه این همایش با اشاره به اهمیت موضوع سرطان و روش‌های پیشگیری از آن، گفت: سبک زندگی سالم باید به‌عنوان موضوع گفت‌وگوی درون خانواده تبدیل شود.

معصومه ابتکار  افزود: آمار و تمام شاخص‌‌ها حاکی از این است که روند، سرعت و نوع سرطان در همه‌ جوامع روبه رشد بوده که در نتیجه‌ آن نگرانی اجتماعی و اقتصادی هزینه‌های سنگین اقتصادی ایجاد می‌کند.

ابتکار با بیان اینکه دلایل سرطان‌ها امروز بیش از گذشته شناخته ‌شده‌اند، تصریح کرد: علاوه بر عواملی مانند ژن، عوامل محیطی متعدد دیگری ازجمله ویروس‌ها و آلودگی‌ها در ایجاد سرطان مؤثر است.

وی با اشاره به عملکرد دولت در زمینه‌ آلودگی هوا، مطرح کرد: شیراز در سال ۹۵ با اجرای دقیق برنامه‌های کاهش آلودگی هوا، هیچ روز آلوده‌ای را نداشته که این از رخدادهای مهم در زمینه‌ زیست‌محیطی است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: آلودگی هوا یکی از عوامل جدید و مهمی ‌است که در ایجاد بیماری‌ها ازجمله سرطان‌ها مطرح است.

ابتکار با اشاره به ارتباط مواد شیمیایی با بیماری‌ها ازجمله سرطان، گفت: از موفقیت‌های مهم دولت حذف بنزن‌ها از کلان‌شهرهای کشور است که توانسته بود میزان آن را بسیار به استانداردها نزدیک کند.

وی با اشاره به میزان ارگانیک بودن فراورده‌های غذایی و کشاورزی، بیان کرد: ترکیبات سموم و کودهای شیمیایی کاندیداهای جدی در افزایش سرطان‌ها هستند.

این مقام مسئول با بیان اینکه پایش بقایای سموم در فرآورده‌های غذایی موضوع مهمی ‌است که باید مورد مطالبات پزشکان، پویش‌ها و نهادهای مردمی ‌قرار بگیرد، تصریح کرد: شورای عالی سلامت طرحی جهت اجرای قانون پایش بقایای سموم فرآورده‌های غذایی برای اصلاح کاهش سموم پرخطر مدنظر قرار داده است.

ابتکار با اشاره به اهمیت نقش بانوان در زمینه‌ پیشگیری از سرطان، مطرح کرد: باید توجه کرد که کودکان را در چه شرایط فیزیکی، روحی و روانی و با چه سبک زندگی پرورش می‌دهیم و تحت تأثیر چه عواملی سبک زندگی‌شان شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: امروزه کودکانمان و همین‌طور برخی بانوان دچار کم‌تحرکی و افزایش وزن بیش‌ازحد هستند که این باعث ایجاد بیماری‌هایی ازجمله سرطان هم می‌شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت هدف قرار دادن خانواده‌ها به‌خصوص زنان خانواده درزمینه‌ آموزش پیشگیری از سرطان، خاطرنشان کرد: کشورهای درحال‌توسعه و صنعتی به دنبال تغییر روند در زندگی مردم در ارتباط با نوع سبک زندگی هستند که ماهم باید به دنبال ایجاد سبک زندگی سالم بین مردم باشیم.

ابتکار با بیان اینکه برای کاهش سرطان خانواده‌ها باید آگاهی کافی و دولت نیز نظارت داشته باشد، گفت: خانواده را باید هدف آموزش‌ها قرار داد، به صورتی که سبک زندگی سالم در زمینه‌‌های اخلاقی، انسانی و بهداشتی به‌عنوان موضوع درون خانواده تبدیل شود.

وی با بیان اینکه وقتی موضوع سرطان و سبک زندگی سالم مورد گفت‌وگو و توجه قرار نمی‌گیرد و انتظاری برای پیشگیری از این بیماری در بین مردم نیست، تصریح کرد: برنامه‌ای تحت محورهای گفت‌وگوی خانواده تهیه‌شده که یکی از مهم‌ترین‌ محورها سبک زندگی خوب است.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *