نگاه فارس
استاندار فارس در آیین پایانی دومین هفته قران و عترت فارس :

سلامت و سعادت جامعه در پرتو تربیت قرآنی بدست می آید

۲۸ دی ، ساعت ۱۰:۱۲

استاندار فارس گفت : جهان امروز به طرز شگفتی از عرصه ی اخلاق دور و تهی شده است و تنها راه ضمانت سلامت و سعادت جامعه پناه آوردن به اخلاق و توجه به بعد متعالی انسان است که فقط با تربیت قرآنی امکان پذیر است .

اسماعیل تبادار

به گزارش نگاه فارس به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس ، اسماعیل تبادار که در آیین پایانی دومین هفته قرآن و عترت فارس سخن می گفت، با تشریح جایگاه و منزلت والای قرآن اظهار داشت: درباره ی قرآن کریم در زمانی به بلندی چهارده قرن که از نزول آن می گذرد، صدها و هزارها کتاب و مقاله نوشته اند، که همه گویای عظمت کلام الله و گستردگی معانی و تنوع مطالب و شیوایی بیان و سبک اعجاز آمیز و منحصر به فرد آن است .

استاندار فارس افزود: قرآن کریم ازنظرگاههای بسیاری، معجزه است و مانند ناپذیر : نور است ، علم است ، هدایت است،  بیان است ، تبیان است ، شِفاء است ، برهان است ، حکمت است و اختلافی در آن نیست ، بلکه رافع اختلاف است .
مشروح کامل سخنرانی استاندار فارس به شرح زیر می باشد :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
«ذَلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِلْمُتَّقِينَ»
خداوند را سپاس می گزاریم که توفیق عنایت کرد تا در محضر بسیار مبارک و مغتنم برادران و خواهران گرامی که برای تجلیل از فعالان قرآنی در این جا اجتماع کرده اند در اطراف معارف قرآنی سخن بگوئیم .
پیش از ورود در اصل سخن از پیشگاه بلند و با عظمت قرآن مجید و نازل کننده و فروخواننده ی آن پوزش  می طلبم که موضوعی بس مهم و وسیع را به اختصار بیان می کنم و لازم است بگویم :
معنی قرآن ز قرآن پرس و بس  وز کسی که کآتش زَدَست اندر هوس

درباره ی قرآن کریم در زمانی به بلندی چهارده قرن که از نزول آن می گذرد، صدها و هزارها کتاب و مقاله نوشته اند، که همه گویای عظمت کلام الله و گستردگی معانی و تنوع مطالب و شیوایی بیان و سبک اعجاز آمیز و منحصر به فرد آن است .
قرآن کریم ازنظرگاههای بسیاری، معجزه است و مانند ناپذیر : نور است ، علم است ، هدایت است،  بیان است ، تبیان است ، شِفاء است ، برهان است ، حکمت است و اختلافی در آن نیست ، بلکه رافع اختلاف است .
روی سخن قرآن با انسان است . انسانی که دل دارد ، عقل دارد ، جسم دارد ، در جامعه زندگی می کند لذا در قرآن هم استدلال عقلی هست هم سخنانی که دل را برانگیزد و هم پاسخ های مناسبی به مقتضیات جسم و جان و فرد و اجتماع . قرآن نه درخواستهای تن و جان را مُنکر است نه آنچه را اجتماعی بودن انسان ایجاب می نماید رد کرده است.
کمترین اثری که انس با کلام خدا دارد این است که ملالتی ، اندوهی یا پلیدی در دل و جان باقی نمی گذارد و انسان را طهارت ضمیر و نشاط روحی می رساند .زیرا وقتی آدمی حوضچه ی وجود خود را به آن دریای بسیار بزرگ متصل کرد، در پای آن عظمت ، تیرگی های ضمیرش فنا خواهد شد .
چون تو در قرآن حق بگریختی    با روان انبیا آمیختی

تعارضی که در درون و بیرون خود داریم ، شیطانی که بر ما مسلط می شود ، تیرگی هایی که تمام نشاط زندگی را در خود ذوب می کند ، همه فرزند حقارت وجود ماست. تنها راه فرار از این حقارت آن است که آدمی خود را به دریا وصل کند .کوچکی خود را به عظمت خداوندی بسپارد و در آن غوطه ور گردد که :
أَلَا إِنَّ أَوْلِيَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ                               (یونس /۶۲)
علت آنکه لشکر خوف  و اندوه بر اولیای خدا چیره نمی شود این است که تکیه بر جایی زده اند که تمام هستی به آن تکیه زده است. وقتی کسی از خدا پُر بُوَد جسور و شجاع می شود و از شب پرستان نمی ترسد
انسان از منظر قرآن مسافری است رهسپار لقای خداوند سبحان و این سالک ، توشه ای می طلبد تا بتواند به سر منزل مقصود برسد . بالاترین توشه ی مسافرِ زندگی، خوگرفتن به اخلاق الهی و مهمترین محور آن  تزکیه ی نفس است . در آیات و روایات ؛ یکی از مهمترین اهداف نزول قرآن و بعثت پیامبران تزکیه ی نفس شمرده شده و از جمله شواهِد اهمیتِ اخلاق در قرآن ، آمدنِ تزکیه قبل از تعلیم است .
{“هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ}
و پیامبر عظیم الشان اسلام هدف از بعثت خود را تکمیل مکارم اخلاق می داند. «إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَكَارِمَ الْأَخْلَاقِ»
و اگر دستورات اخلاقی قرآن در جامعه رعایت گردد  مدینه ی فاضله ای که انبیاء و حکما در طول تاریخ به دنبال ایجاد آن بوده اند مُتصور خواهد بود . در آیات یازدهم و دوازدهم سوره ی حجرات شش دستور اخلاقی دریافت می شود : اجتناب از سُخریه ، عیب جویی ،  زشت خوانی ، بدگمانی ، تجسس و غیبت و اگر اینها رعایت شود کرامت انسانیِ مورد تاکید قرآن  محقق می گردد.
وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ   (سوره اسرا/۷۰)
جهان امروز به طرز شگفتی از عرصه ی اخلاق دور و تهی شده است و تنها راه ضمانت سلامت و سعادت جامعه پناه آوردن به اخلاق و توجه به بعد متعالی انسان است که فقط با تربیت قرآنی امکان پذیر است .
اجرای احکام قرآن و تعلیمات اسلام در صحنه ی اجتماع باید به صورتی امید بخش طلوع کند و نه برای تشریفات صوری بلکه به قصد معرفت آموزی و راهیابی در امور زندگی مورد توجه و عنایت قرار گیرد.
هرچه در بیان معنا و معارف قرآن بگوییم مادام که آن را تبدیل به عمل و رفتار نکرده باشیم ، علم بی عمل است و مایه ملالت و به تعبیر حضرت حافظ :
نه من ز بي عملي در جهان ملولم و بس   ملالت علما هم ز علم بي عمل است

با این امید که شما عالمان قرآنی ، عاملان واقعی قرآن باشید ، سخنانم را به پایان می رسانم و از همه ی شما عزیزان ایمانی سپاسگزارم و برای تمامی کسانی که در برگزاری این همایش نقش داشته اند، آرزوی توفیق و دوام صحت و عزت دارم و همه را به خدای منان می سپارم .

والسلام  علیکم و رحمه الله و برکاته .


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *