نگاه فارس
معاون حقوقی قوه قضائیه؛

۳۰ هزار نمونه برای تکمیل بانک ژنتیک ایران استفاده شده است

۲۰ دی ، ساعت ۱۶:۱۹

معاون حقوقی قوه قضائیه از نمونه‌برداری ۳۰ هزار مجرم  و متوفی برای تکمیل اطلاعات بانک ژنتیک خبر داد.

ذبیح‌الله خدائیان

به گزارش نگاه فارس، ذبیح‌الله خدائیان ظهر امروز در نخستین نشست سراسری بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران، اظهار داشت: بانک اطلاعات ژنتیک ایران تنها به مجرمان، متوفیان و متهمان اختصاص دارد و با تشکیل این بانک در ۱۰ استان کشور تاکنون ۳۰ هزار نمونه برای بانک اطلاعات ژنتیک نمونه‌برداری  شده است.

وی با تاکید بر اینکه هر مرجعی به بانک ژنتیک دسترسی  ندارد افزود: این بانک در راستای دقت و سرعت در رسیدگی و قضاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خدائیان با بیان اینکه با در اختیار داشتن نمونه‌های آزمایشی و تکمیل آن استفاده‌های گوناگونی می‌توان از آن داشت، گفت: یکی از استفاده‌های بسیار خوب از بانک اطلاعات ژنتیک احراز هویت اشخاص است چراکه در برخی از حوادث افرادی کشته می‌شوند و شناسایی آنان بسیار سخت است که بانک، کمک شایانی در این زمینه می‌کند.

وی شناخت رابطه نسبیت را نیز از امتیازات بانک اطلاعات ژنتیک دانست و گفت: ممکن است فردی ادعای ارث کند در حالی که ذی نفع نباشد و تشخیص ادعاهای چنین اشخاصی نیز با بانک اطلاعات ژنتیک به راحتی امکان‌پذیر است.

احمد شجاعی، رئیس پزشکی قانونی کشور نیز در این مراسم با اشاره به اینکه این بانک اطلاعاتی در حوادثی نظیر پلاسکو می‌تواند به تعیین هویت اجساد کمک کند، گفت: چنانچه بتوانیم ذخیره بانک را افزایش دهیم در کشف جرم و دیگر حوادثی که نیازمند اطلاعات ژنتیک افراد هستیم، کشف موفق‌تر خواهد بود.

رئیس پزشکی قانونی از تکمیل ۵۰ هزار نمونه  تا پایان امسال خبر داد و گفت:آمادگی داریم در صورت تامین اعتبار در هر ماه صد هزار نمونه را دریافت و در این بانک به ثبت برسانیم.

شجاعی بیان کرد: امیدواریم در مدت چند سال آینده به تراز کشورهای پیشرفته برسیم، زیرا امروزه در سایر کشورهای اروپایی این بانک راه‌اندازی شده است.

منبع: تسنیم


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *