نگاه فارس
رییس اتاق بازرگانی شیراز:

توجه به بخش گردشگری ضرورت برای استان فارس و کشور است

۱۶ دی ، ساعت ۱۱:۱۳

 رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: در شرایط کنونی توجه به بخش گردشگری ضرورت برای استان فارس و کشور است که مسئولان باید راه های توسعه و رونق این صنعت را در کشور هموار کنند .

به گزارش نگاه فارس، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی شیراز، جمال رازقی در جلسه مشترک هیئت رئیسه اتاق بازرگانی و کمیسیون گردشگری اتاق شیراز بیان کرد: بخش صنعت و کشاورزی جوابگوی اقتصاد استان فارس نیست و تنها راه ایجاد رونق اقتصاد در کشور و استان فارس، توجه به حوزه گردشگری است که استان فارس در این زمینه پتانسیل های فراوانی دارد .

وی افزود: سرمایه های استان فارس در بخش گردشگری از جمله تخت جمشید، سعدیه، حافظیه و باغ ارم در بین مردم داخل و خارج از کشور جایگاه ویِژه ای دارند که متاسفانه ابزار مناسب جهت جذب و ارائه خدمات به گردشگران و بهره گیری از این ظرفیت ها در استان وجود ندارد .

رازقی با بیان اینکه نیاز حوزه گردشگری استان، به روز بودن است اظهارداشت: انتظار ما از کمیسیون گردشگری اتاق شیراز تدوین طرح جامع گردشگری استان، برگزاری استارت آپ ها و انجام کارهای بزرگ در حوزه گردشگری استان است .

وی اضافه کرد: حرکت اتاق شیراز در دو سال اخیر در جهت دانش بنیان کردن فعالیت ها بوده است به طوری که شورای پژوهش این اتاق متشکل از اساتید برجسته دانشگاه در حوزه اقتصاد تشکیل شده که موارد مطرح شده در کمیسیون ها و بخش های دیگر اتاق به صورت تخصصی در این شورا بررسی می شود .

رییس اتاق شیراز با بیان اینکه تلاش ما در اتاق شیراز ارائه خدمات در سطح اتاق های بین المللی و نسل چهارم است ادامه داد: امروز چهره اتاق شیراز علمی است و ما در اتاق شیراز آماده همکاری برای انجام کارهای پژوهشی در حوزه گردشگری در استان هستیم .

رازقی گفت: رسالت اتاق بازرگانی تلاش برای رفع موانع کسب و کار از طریق مشاوره با قوای سه گانه درکشور و پیگیری و انجام کار مطالعاتی و ارائه پیشنهادهای مناسب است لذا از برنامه ها و ایده ها در حوزه های مختلف اقتصادی استان از جمله بخش گردشگری حمایت می کنیم .

وی اضافه کرد: همانطور که استان فارس ظرفیت های زیادی در حوزه گردشگری دارد مشکلات فراوانی نیز در این حوزه دارد که برای رفع این مشکلات و رونق در این بخش باید از ظرفیت های اتاق بازرگانی از جمله شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان و ملی و کمیسیون ماده ۱۲ استفاده شود .

رازقی با توجه به وجود بیش از سه هزار اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی کشورمان افزود: بخش گردشگری می تواند معضلات بخش اشتغال استان را حل کند که فعالان بخش مشکلات بخش گردشگری استان باید مشکلات این بخش را احصا کنند تا با بهره گیری ازظرفیت های قانونی، آنها را رفع کنیم.

در ادامه این جلسه عضو هیئت نمایندگان و رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی شیراز نیز گفت: کمیسیون گردشگری اتاق شیراز مورد وثوق همه صنوف و فعالان بخش گردشگری استان است به طوری که امروز این کمیسیون به مکانی برای تجمیع ایده ها و افکار در حوزه گردشگری استان است .

اصغر ظریفکارفرد بیان کرد: این کمیسیون توانسته با بهره گیری از خرد جمعی طرح های مطلوبی از جمله مثلث طلایی گردشگری را در استان مطرح و اجرا کند .

ظریفکارفرد ادامه داد: تلاش ما بر بهره گیری از نظر و ایده های همه صاحبنظران در حوزه گردشگری استان است که برنامه های خوبی در این زمینه در دست اجرا داریم.

دیگر عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز نیز گفت: بخش گردشگری در استان فارس باید به عنوان یک مزیت اقتصادی مورد توجه بخش دولتی و خصوصی قرار گیرد .

خسرو فروغان ادامه داد: بخش گردشگری می تواند اقتصاد استان فارس را متحول کند و علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار بر سایر بخش های اقتصاد نیز تاثیر بگذارد .

وی افزود: برای محور و رونق صنعت گردشگری در استان نیاز به هم افزایی و هم فکری بیشتر بخش خصوصی و حمایت های بخش دولتی است که متاسفانه امروز این صنعت درآمد زا کمتر مورد توجه است .

فروغان گفت: استان فارس در سالهای گذشته به عنوان یک استان کشاورزی مطرح بوده که امروز این بخش به علت خشکسالی و عدم مدیریت آب جوابگوی اقتصاد مردم استان نیست و بخش صنعت استان نیز که مناسب نیست لذا صنعت گردشگری راهگشای اقتصاد استان است .

وی با بیان اینکه داشته های فارس در بخش گردشگری بسیار فاخر و ارزشمند است اضافه کرد: استان فارس در بخش های مختلف گردشگری سلامت، باستانی، فرهنگی، طبیعی، ورزشی و غیره پتانسیل های های خوبی دارد که باید به گونه ای برنامه ریزی شود که از این ظرفیت ها استفاده مناسب شود .

فروغان ادامه داد: همه مسئولان دولتی و فعالان بخش گردشگری باید به این وحدت رویه دست یابند که با رونق بخش گردشگری راه توسعه استان هموار تر می شود که با این تفکر، همه برای رفع مشکلات و رونق این بخش در استان تلاش می کنند.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *