نگاه فارس
فارس از فشارهای بیرونی به شورای شهر شیراز گزارش می‌دهد

نقش مثلث پشت پرده عدم عبور از معافیان

۱۰ مهر ، ساعت ۱۷:۲۰

بررسی‌های فارس‌نیوز نشان می‌دهد برخی جریانات سیاسی فشار سنگین خود بر شورای شهر شیراز برای عدم عبور از عبدالحمید معافیان را همچنان ادامه می‌دهند.

به گزارش نگاه فارس به نقل از فارس، با وجود گذشت بیش از ۴۰ روز از انتخاب شهردار جدید شیراز توسط شورای شهر، همچنان وزیر کشور از امضاء و ابلاغ حکم عبدالحمید معافیان خودداری کرده است.

تاکنون فشارهای مختلفی از جانب جریانات سیاسی استان فارس به وزارت کشور وارد شده تا بتوانند این موضوع را حل و فصل کنند، اما تمام تلاش‌ها در این زمینه بی‌فایده بوده و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دولت روحانی حتی با وجود سفر به استان فارس حاضر به امضای حکم معافیان نشد تا نشان دهد در این مسیر موانع جدی وجود دارد.

تمام فشارهای رسانه‌ای هم تاکنون بی‌فایده بوده و حتی خبرسازی‌های کذبی همچون اعلام ابلاغ حکم معافیان توسط سخنگوی شورای شهر و یا اعلام اینکه حکم شهردار جدید شیراز تا روز سه‌شنبه هفته گذشته صادر خواهد شد نیز نه تنها تحقق نیافت، بلکه سبب مخدوش شدن بیش از پیش اعتبار شورای شهر در نزد افکار عمومی شد.

اما پیگیری‌های فارس‌نیوز پرده از برخی زوایای پنهان این مساله برمی‌دارد که چرا شورای شهر با وجود مشاهده قاطعیت وزارت کشور در این زمینه، همچنان حاضر به عبور از عبدالحمید معافیان نیست و با پافشاری بر موضع خود مشغول هزینه‌تراشی برای شهر و شوراست؟

بررسی‌های خبرگزاری فارس در شیراز و تهران حاکی از آن است که دو تن از نمایندگان سابق مردم شیراز در مجلس ششم، با فشارهای سیاسی پیاپی بر برخی از اعضای شورای شهر، آن‌ها را نسبت به پافشاری بر شهرداری عبدالحمید معافیان ترغیب کرده و از آنها خواسته‌اند تحت هیچ شرایطی از معافیان عبور نکنند.

این دو نماینده سابق مجلس شورای اسلامی که این روزها با یکدیگر «شراکت و منافع مشترک اقتصادی» نیز دارند، علاوه بر رایزنی با شورای شهر شیراز، در تهران نیز با کمک معاون سابق جهانگیری در هنگام تصدی وزارت صنایع، مثلثی را تشکیل داده‌اند تا تمام ظرفیت‌های رایزنی و لابی‌های سیاسی خود را در تهران نیز به کار گرفته و شاید بتوانند مشکلات قانونی صدور حکم شهرداری عبدالحمید معافیان را برطرف کنند تا بدین‌ترتیب به خواسته‌های از پیش تعیین شده خود در شهر شیراز دست یابند.

پرسشی که این روزها افکار عمومی شیراز را به خود معطوف کرده این است که چرا حکم شهرداری بسیاری از کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها صادر شده، اما شهر شیراز همچنان با سرپرستی و اختیارات محدود اداره می‌شود؟  وزیر کشور که پیش از این حکم شهرداران مختلفی ازجمله اهواز، بوشهر، بندرعباس، کرج، تهران، قم، مشهد و یزد را ابلاغ کرده بود، امروز هم حکم شهرداران ایلام، رشت و یاسوج را صادر کرد تا نشانه‌ای دیگر باشد بر اینکه صدور حکم معافیان در شهرداری شیراز با بن‌بست مواجه است.

حال سوال این است که چرا باید خدمات شهروندی به قریب ۲ میلیون شیرازی تحت‌الشعاع درخواست‌های شخصی یک مثلث سیاسی قرار بگیرد؟ چه کسی پاسخگوی تعلل در خدمت‌رسانی به مردم شیراز در برهه حساس کنونی و در ابتدای فصل بازگشایی مدارس و افزایش شدید حمل و نقل شهری و نیاز به هماهنگی و مدیریت بهینه دستگاه‌های اداره امور شهر است؟

در هر حال تاکنون با وجود آنکه بزرگان اصلاح‌طلب استان فارس از جمله نمایندگان سابق و فعلی شیراز در مجلس شورای اسلامی و نیز احزاب مختلف این جریان سیاسی با فشارهای پنهان و رسانه‌ای متعدد، تمام تلاش خود را برای تایید صلاحیت معافیان و صدور حکم شهرداری وی به کار گرفته و در این زمینه با چهره‌های شاخص اصلاحات در کشور همچون رئیس دولت اصلاحات، جهانگیری، موسوی لاری و حتی دکتر روحانی رئیس‌جمهوری رایزنی‌های فشرده‌ای داشته‌اند، اما باز هم همه مسیرها به بن‌بست رسیده و پیگیری‌های خبرگزاری فارس نشان می‌دهد بدلیل پاسخ منفی نهادهای نظارتی دولتی به استعلام صورت گرفته توسط وزارت کشور، صدور حکم عبدالحمید معافیان منتفی است و این مهم ضرورت هوشیاری شورای شهر برای عدم بازی در زمین نمایندگان مجلس ششم و هزینه‌تراشی برای خود و شهر شیراز را دوچندان می‌سازد.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *