نگاه فارس
وعده‌های فراموش‌شده مسؤولان؛

مردم روستاهای دهگاه و خفری در قطب آب‌معدنی کشور آب آشامیدنی ندارند

۱۱ خرداد ، ساعت ۱۴:۳۴

روستاهای دهگاه و خفری در شهرستان اردکان که قطب آب معدنی کشور است با وجود وعده‌های مسؤولان از نعمت آب آشامیدنی سالم محروم است.

به گزارش نگاه فارس؛ اردکان فارس به لحاظ بهره‌مندی از منابع آب گوارا بخش عظیمی از آب‌معدنی داخل و خارج از کشور را هم تأمین می‌کند اما کمی آن‌طرف‌تر در فاصله ۸ کیلومتری جنوب غرب اردکان روستایی به نام دهگاه وجود دارد که نه تنها سر سبز نیست، بلکه از نعمت آب آشامیدنی نیز محروم است.

با دریافت پیام‌های متعدد از مردم روستا و مطرح‌شدن مشکل آب آشامیدنی آن‌ها، راهی روستا شدیم تا با تهیه گزارش از مشکلات آب آشامیدنی، با مردم خونگرم روستا نیز آشنا شویم.

دیدن اهالی خونگرم روستا که در صف پر کردن آب آشامیدنی ایستاد بودند دردناک و ناراحت‌کننده بود.

اهالی روستا می‌گویند: «در ماه مبارک رمضان مشکلات بیش از پیش است و به خاطر نبود آب، طهارت، طاعات و عبادات مردم نیز با مشکل مواجه شده است.

تشنگی بر ما فشار می‌آورد و برای جمع‌آوری مقداری آب باید ساعتی از شبانه‌روز را برای آوردن آب از چشمه که باعث بسیاری از بیماری‌ها می‌شود صرف کنیم».

یکی دیگر از ساکنین روستا که بشکه‌های آب را لیوان به لیوان پر از آب می‌کنند می‌گوید: «ما کسی را نداریم، بارها مسؤولان به ما قول داده‌اند که مشکلات آب آشامیدنی را حل کنند اما هنوز اقدامی صورت نگرفته و به همین دلیل بیشتر وقت ما صرف پر کردن آب آشامیدنی از تنهاترین چشمه روستا می‌شود، همین چشمه آب هم آب سالم و بهداشتی ندارد به‌نحوی‌که فرزندان ما دچار بیماری‌های گوارشی شده‌اند».

حل مشکل آب آشامیدنی این روستا که یکی از روستاهای محروم سپیدان است، مصداق امر به معروف و نهی از منکر است؛ چون فقر، خشک‌سالی و نبود آب آشامیدنی سبب دور شدن مردم از انجام واجبات اللهی در این روستا شده است.

وقتی از همه مردم خواستیم حرف آخر را با مسؤولان شهرستان بزنند، همه به‌اتفاق گفتند: «ما جان خود را برای نظام و اسلام می‌دهیم، از مسؤولان انتظار داریم مشکلات ما را مانند مشکلات خانواده خود دیده و به فکر چاره‌ باشند».

«خفری» یکی دیگر از روستاهای این شهرستان است که چندین سال است که مردم با بی‌آبی و کم‌آبی شب را روز می‌گذرانند و مسؤولان هیچ کاری برای رفع مشکلات آنان نمی‌کنند.

اهالی منطقه خفری از نبود آب آشامیدنی در این روستا رنج می‌برند. نبود آب‌لوله‌کشی با وجود خانواده‌های پرجمعیت سبب شده است که آن‌هایی که دستشان به دهنشان می‌رسد با خرید آب  گذران زندگی کنند و اکثریت مردم محروم روستا در بی‌آبی شدید و مطلق به سر ببرند.

قصه پر غصه کم‌آبی و بی‌آبی در شهرستان سپیدان این روزها دیگر تکراری شده است و حتی مردم دیگر از گفتن آن خسته شده‌اند! مردم این  منطقه از شهرستان سپیدان از وضعیت نبود آب آشامیدنی در روستای خود گلایه دارند و از مسئولان می‌خواهند که برای وضعیت اسفناک آن‌ها چاره‌اندیشی کنند.

منطقه خفری در كیلومتر ۸ مسیر اردکان به یاسوج از توابع بخش مركزی شهرستان سپیدان است كه ۱۵۰ خانوار و ۶۵۰ نفر جمعیت دارد و نزدیک به ده سال است که منتظر افتتاح طرح آۤب‌رسانی این روستا هستند.

این روستا در محور جدید جاده یاسوج به شیراز قرارگرفته و به دلیل نبود آب، تنها حسینیه آن تعطیل شده است.

منبع: مارگون


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *