نگاه فارس
مدیرکل صداوسیمای فارس خبرداد؛

برقراری ۱۱۴ ارتباط زنده با ۱۳ شبکه ملی و بین‌المللی در انتخابات

۳ خرداد ، ساعت ۱۴:۵۶

مدیرکل صداوسیمای فارس گفت: برقراری ۱۱۴ ارتباط زنده به مدت ۳۰۲ دقیقه (۵ ساعت) با ۱۳ شبکه سراسری ملی و بین‌المللی (شبکه یک، دو، سه، چهار، پنج، شما، قرآن، خبر، آموزش، افق، جام جم، العالم، پرس تی وی) در روز انتخابات از عمده فعالیت‌های سیمای فارس بود.

به گزارش نگاه فارس، سید تقی سهرابی مدیرکل صداوسیمای فارس به تشریح عملکرد صداوسیمای فارس در انتخابات ۲۹ اردیبهشت پرداخت و گفت: صداوسیمای فارس در روز برگزاری انتخابات لحظه‌به‌لحظه حماسه‌آفرینی فارسیان فرهیخته را از طریق شبکه‌های متعدد و متنوع جمهوری اسلامی در اقصی نقاط دنیا با به‌کارگیری ۵۸۵ نفر نیرو منعکس کرد.

وی افزود: باهمت و تلاش نیروهای خدوم این مرکز از شبکه‌های استانی و شبکه‌های سراسری بلکه شبکه‌های فراملی به نحو شایسته حضور پرشور مردم از چند قاب تلویزیون به تصویر کشیده شد و مخاطبان ملی و بین‌المللی  نظاره‌گر حضور حماسه‌ساز مردم در سومین حرم اهل‌بیت علیهم‌السلام بودند.

مدیرکل صداوسیمای فارس گفت: حوزه سیما در قالب ۵۷ عنوان برنامه در ۱۲۲۲ قسمت به مدت ۱۱۶۲۲ دقیقه معادل ۱۹۴ ساعت و پخش ۲۷۰۰۰ مورد زیرنویس حضور مردم فارس در روز انتخابات در اقصی نقاط استان در ۲۴ قاب تلویزیونی به‌صورت زنده و همزمان و ۱۲ قاب به‌صورت همزمان از طریق لینک با استفاده از تجهیزات حرفه‌ای فیبر نوری (۶ نقطه در کلان‌شهر شیراز شامل حرم مطهر احمد بن موسی(ع)، استانداری، شهرک‌های میانرود و گلستان، میدان فرصت و استودیو رادیو) و ۶ شهرستان شامل (آباده، فسا، جهرم، کازرون، داراب، لارستان) به تصویر کشید.

سهرابی اظهار داشت: برای اولین بار برقراری ارتباط زنده از طریق شبکه دیتا (اینترنت) با ۱۱ نقطه استان برقرار شد که شامل: حرم سید علاءالدین حسین علیه‌السلام، ۲ نقطه در  نیریز، ۲ نقطه در مرودشت، اشکنان، خشت، لار، اقلید، ارسنجان، صندوق سیار اخذ رأی در مرکز  بود. درمجموع به مدت ۳۳۴ دقیقه (بیش از ۵ ساعت) ارتباط زنده با لوکیشن های سطح شهر و شعب اخذ رأی در شهرستان‌ها برقرار شد. همچنین گزارش‌های ارسالی حضور غرورآفرین مردم در پای صندوق‌های رأی شهرستان‌های فارس در فواصل برنامه پخش گردید.

مدیرکل صداوسیمای فارس تصریح کرد: از همان ساعات اولیه ارتباط زنده با شبکه‌های سراسری ملی و بین‌المللی در دستور کار قرار گرفت و برای اولین بار باهدف ایجاد جذابیت بیشتر به مدت ۱۰ دقیقه ارتباط مرکز با خبرنگار اعزامی فارس به فرانسه نیز برقرار شد و از رأی‌گیری ایرانیان مقیم فرانسه در شبکه فارس گزارش تهیه شد.

وی افزود: برقراری ۱۱۴ ارتباط زنده به مدت ۳۰۲ دقیقه (۵ ساعت) با ۱۳ شبکه سراسری ملی و بین‌المللی (شبکه یک، دو، سه، چهار، پنج، شما، قرآن، خبر، آموزش، افق، جام جم، العالم، پرس تی وی) در روز انتخابات از عمده فعالیت‌های سیمای فارس بود.

سهرابی با توجه به نقش و اهمیت صدای مرکز فارس در انعکاس  این رویداد بزرگ تاریخی گفت: حوزه صدا در قالب ۵۰ عنوان برنامه در  ۵۵۹  قسمت به مدت  ۸۶۷۶  دقیقه  معادل ۱۴۵ ساعت و در روز انتخابات ۵۸ نوبت ارتباط زنده با فرمانداران و خبرنگاران آزاد  شهرستان‌های استان به مدت ۱۷۴ دقیقه برقرار کرد.

وی برقراری ۹ ارتباط زنده به مدت ۵۳ دقیقه با ۵ شبکه سراسری رادیویی (رادیو اقتصاد، رادیو ایران، رادیو معارف، رادیو گفتگو، رادیو جوان) و برقراری ۲۱  ارتباط زنده به مدت ۱۵۲ دقیقه با صدای ۱۴ مرکز استانی (کرمانشاه، آذربایجان شرقی، بوشهر، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، اردبیل، کرمان، کیگیلیویه وبویر احمد، اصفهان، آذربایجان غربی، خلیج‌فارس، کردستان، گلستان، گیلان) در روز انتخابات از دیگر فعالیت حوزه صدا در این روز عنوان کرد.

سهرابی استفاده  از ظرفیت رادیو نما از بهمن‌ماه سال ۹۵  با قرار دادن عکس و زیرنویس‌های مناسب  با موضوع انتخابات  به‌عنوان بخش دیگری از فعالیت‌های این مرکز بیان کرد.

مدیرکل صداوسیمای فارس با توجه به نقش مؤثر خبر در اطلاع‌رسانی  عنوان کرد: حوزه خبر در قالب ۹۷۱ خبر و گزارش خبری به مدت ۹۲۴ دقیقه، بیش از ۱۵ ساعت و اعزام ۶۲ گروه پرتابل در مرکز استان شامل: ۲۸ شهرستان، ۲۲ بخش، ۴ شهر و ۱۵ خبرنگار ویژه فضای مجازی استان، ۴ دفتر خبری شهرستان‌های لار، اقلید، فسا و جهرم پوشش خبری روز انتخابات را بر عهده داشتند.

وی تأکید کرد: خبر فارس با طراحی ۶ بخش خبری جدید در کنداکتور سیما و صدا، آخرین اطلاعات و اخبار استان را در اختیار شنوندگان رادیو  و بینندگان تلویزیون قرارداد ضمن اینکه سایت خبرگزاری صداوسیمای فارس نیز در این مدت با انتشار خبرهای مرتبط تلاش خوبی برای حضور در فضای مجازی داشت.

واحد موسیقی مرکز هم به مناسبت برگزاری انتخابات قطعات موسیقی «رأی من» و «صدای نسل امروز» ویژه انتخابات تولید و به‌صورت مستمر از شبکه‌های سراسری تلویزیونی و رادیویی و شبکه استانی پخش شد. این واحد با تأمین بیش از ۲۰ قطعه موسیقی مناسب تلاش کرد یاری رسان برنامه‌سازان حوزه پیام باشد.

مدیرکل صداوسیمای فارس با توجه به نقش اثرگذار و پشتیبانی حوزه فنی مرکز اظهار کرد: حوزه فنی با برقراری بیش از ۱۰۰ کیلومتر فیبر نوری از ۱۴ محل ثابت در ۶ مرکز شهرستان و ۸ نقطه در کلان‌شهر شیراز با کمک شرکت مخابرات استان، زیرساخت لازم را برای بستر ارتباطات زنده رادیویی و تلویزیونی فراهم کرد. همچنین امکان ارتباط زنده بر بستر شبکه دیتا و تلفن همراه ۴G مخابرات و افزایش پهنای باند دیتای ورودی صداوسیما به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه برای ارتباطات زنده ایجاد شد.

وی یادآور شد: سه ماه قبل از برگزاری انتخابات ایستگاه‌های تلویزیونی و رادیویی برای پوشش مناسب و بی‌نقص به حالت آماده‌باش درآمدند و بیش از ۴۰ همکار در بخش‌های مختلف پشتیبانی فنی برای پوشش روز انتخابات در حوزه صداوسیما مشغول به فعالیت شدند.

فضای مجازی مرکز هم از آغاز راه‌اندازی ستاد انتخابات تا پایان روز رأی‌گیری همگام با صدا، سیما و خبر نقش‌آفرینی کرد، رصد شبکه‌های مجازی، ضمن تأمین بسته‌های مناسب رسانه‌ای و تولید از فعالیت‌های چشمگیر این حوزه به شماره می‌آید.

در روز انتخابات نیز با انعکاس مطلوب رأی‌گیری مردم در نقاط دوردست برای اولین بار از این ظرفیت در نمایش حضور یکپارچه مردم در پای صندوق‌های رأی استفاده شد و رکورد خوبی برای فضای مجازی ثبت گردید.

واحد پژوهش مرکز هم در ایام انتخابات با ۳۰ طرح شامل نظرسنجی‌های شهرستان‌های شیراز، مرودشت و کازرون، نظرسنجی روستایی و نظرسنجی استانی جمعاً از ۱۸۴۲۰ نفر نظرسنجی کرد.

وی تصریح کرد: نتایج حاصل از نظرسنجی‌های انجام‌شده در سرفصل‌های مختلف با آنچه پس از برگزاری انتخابات به‌ویژه در خصوص میزان مشارکت و آراء نامزدها اعلام شد، نشان داد که همکاران این مرکز در حوزه پژوهش پیش‌بینی دقیق و نزدیک به‌واقع را ثبت و ضبط کردند.

توضیح اینکه تعداد ۲۸  جلسه ویژه انتخابات  از آبان ماه سال ۹۵ و در دوره تهییج به‌صورت روزانه، به‌منظور بررسی وضعیت استان و تحلیل نظرسنجی‌های واحد پژوهش، هماهنگی‌های درون و برون سازمانی، پیش‌بینی کامل و طراحی وسیع برنامه‌های مختلف با حضور معاونان، مدیران و برنامه‌سازان در مرکز برگزار شد.

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *