نگاه فارس
به مناسبت آزادسازی خرمشهر؛

مروری بر خروش حماسی یک ملت انقلابی/آزادسازی خرمشهر حاصل خروش حماسی یک ملت انقلابی بود.

محمود محمدی کیان؛
۳ خرداد ، ساعت ۱۴:۰۳

اکنون سالروز آزادسازی خرمشهر است؛ خرمشهری که این پیام را برای بازماندگان به جا گذاشت که با نیروی ایمان، در هم شکستن لشکر ظلم آن هم لشکری که به انواع سلاح‌ های مادی مجهز است، امکان‌پذیر بوده و خواهد بود.

به گزارش نگاه فارس، پس از هجوم ناجوانمردانه ارتش رژیم بعثی عراق به خاک زرخیز خوزستان و تصرف خرمشهر توسط قوای بیگانه، با قیام شگفت‌انگیز مردم سلحشور ایران اسلامی به رهبری امام راحل و یکی‌شدن نیروهای نظامی از سپاه و بسیج تا ارتش قهرمان در عملیات بیت‌المقدس در سال ۱۳۶۱، خرمشهر دوباره به آغوش میهن بازگشت.

در این یادداشت قصد تکرار تاریخ را ندارم، چراکه تمام ابعاد این حماسه بزرگ به صورت مستند و مکتوب موجود است و تکرار مکررات امری ناپسند؛ اما در وصف شهامت، استقامت و پایداری یک ملت بزرگ و تاریخ‌ساز در برابر لشگری تا بُن دندان مسلح، مگر می‌توان حرف نزد و قلم را به نوشتن وا نداشت؟

با یک نگاه کوتاه به تاریخ هزارساله این سرزمین شگفت یعنی ایران عزیز، بارها دیده‌ایم که در هر تهاجمی که از سوی بیگانگان به این کشور شده است، یک قسمت از خاک زرخیز آن به تصرف دشمن درآمده و نقشه جغرافیایی ما را کوچک و کوچک‌تر کرده است، اما در جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق بر علیه میهن ما حتی یک وجب از خاک این سرزمین به دست دشمن نیفتاد.

به نظر نگارنده این سطور، سال‌های سال تاریخ‌دانان و مورخان ما باید از این دفاع مقدس ۸ ساله بگویند و بگویند و باز هم ناگفته‌ها باقی بماند؛ ناگفته‌هایی که تجزیه و تحلیل آن بدون واکاوی ایمان‌های استوار در درون ابر انسان‌های رها شده از بند تعلقات مادی، به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست.

آزادسازی خرمشهر در زمانی روی داد که تنها کمتر از دو سال از هجوم عراق به ایران گذشته بود و نقشه رسیدن به تهران در مُخیّله افسران عراقی آن هم تنها در ۴۸ ساعت تصور می‌شد، اما زهی خیال باطل و تصور غلط که با خروش انقلابی یک ملت متمدن و باغیرت، تمام توهماتشان نقش بر آب شد.

به راستی جز ایمان و اعتقاد راسخ و شور و غیرت انقلابی، سلاح دیگر رزمندگان ما چه بود؟ آن هم در برابر ارتشی مجهز و مسلح به سلاح‌های روز دنیا؟ ارتشی که از ۱۳۶ کشور دنیا تغذیه می‌شد.

تاریخ دفاع مقدس ما سرشار از این شگفتی‌هاست؛ شگفتی‌هایی که انسان را به حیرت وا می‌دارد و هنوز برای نسل جوان ما درست شکافته نشده و با این تاریخ حقیقی آشنا نشده است.

به راستی تاریخ و سرنوشت این ابرپهلوانان دفاع مقدس را چه کسی و با چه زبانی باید به نسل جوان ما یادآوری کند که تمام نگفته‌های آن برایشان بازگو شده و بدانند که قهرمانان خیالی در فیلم‌ها و ورزشگاهها، هرگز نخواهند توانست به گرد پای آن‌ها برسند.

جای تاسف است برای ما که با وجود قهرمانان و پهلوانانی چون چمران‌ها، همت‌ها، دوران‌ها و…امروز قهرمانان خیالی رمان‌های توهمی، ورزشکاران و هنرپیشه‌های هالیوودی الگوی نسل جوان ما هستند که با پیچش تار مویشان و پاره شدن سر زانوی شلوارشان در هزاران کیلومتر آن طرف‌تر، مو و شلوار جوان ما نیز پیچ و تاب پیدا می‌کند!

اکنون سالروز آزادسازی خرمشهر است؛ خرمشهری که با دست خالی رزمندگان سلحشور و با غیرت که مجهز به ایمانی استوار بودند، آزاد شد و علاوه بر اینکه تئوریسین‌های جنگ‌های کلاسیک و مدرن را به تحیّر واداشت، این پیام را برای بازماندگان به جا گذاشت که با نیروی ایمان، در هم شکستن لشکر ظلم آن هم لشکری که به انواع سلاح‌ های مادی مجهز است، امکان‌پذیر بوده و خواهد بود.

ای کاش جوانان ما با قهرمانان دفاع مقدس بیشتر آشنا شوند؛ ای کاش جوانان ما تاریخ ۸ ساله و جانانه دفاع مقدس را بهتر درک کنند تا بدانند که این کشور میراث خون کسانی است که از همه هستی خود گذشتند تا ایران عزیز از گزند حوادث سالم بماند تا غیرت و شرف و مردانگی جای خود را به بی‌غیرتی و لاقیدی ندهد.

ای کاش این امکان وجود داشت که تاریخ دفاع مقدس را طوری فریاد زد که دنیا از آن با خبر شود؛ تا دنیا بداند که فرزندان غیور این آب و خاک ۸ سال نه در برابر یک کشور، بلکه در مقابل ده‌ها کشورها ایستاد تا حقانیت خود را ثابت کند.

افسوس که در کشور خودمان هنوز تاریخ دفاع مقدس مظلوم و مهجور واقع شده و هنوز جوانان ما با قهرمانان عرصه شرف و مردانگی بیگانه‌اند و فلان فوتبالیست منحرف غربی و هنرپیشه آلوده هالیوودی برایشان شناخته‌شده‌تر از باکری و چمران و همت‌ها است.

یادداشتی از محمود محمدی کیان

 

 

 

 


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *