نگاه فارس
حیدر شیرازی:

اصرار اروپایی‌ها بر مذاکرات موشکی و فرصت چهار ماه وزارت خارجه

۳ بهمن ، ساعت ۱۱:۰۱

 در روزهای اخیر موضوع موشکی و رفتار منطقه‌ای ایران باری دیگر از سوی اروپایی‌ها و آمریکا در حال تکرار شدن است. از زمانی رسانه‌ها بر این موضوع حساس‌تر شدند که وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه با لوفیگارو گفت: «با ایران در خصوص مسئله موشک‌های بالستیک و منطقه‌ای مذاکراتی داشته‌ایم»

 

به گزارش سرویس بین الملل نگاه فارس، حیدر شیرازی: در روزهای اخیر موضوع موشکی و رفتار منطقه‌ای ایران باری دیگر از سوی اروپایی‌ها و آمریکا در حال تکرار شدن است. از زمانی رسانه‌ها بر این موضوع حساس‌تر شدند که وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه با لوفیگارو گفت: «با ایران در خصوص مسئله موشک‌های بالستیک و منطقه‌ای مذاکراتی داشته‌ایم و تمایل داریم که در خصوص نفوذ مخرب ایران در منطقه، حمایت مالی آن‌ها از حزب‌الله و حوثی‌های یمن هم با آن‌ها مذاکره کنیم. به همین خاطر ۵ ماه می (اسفندماه) به ایران می‌روم.»

این سخنان با واکنش سریع دکتر عراقچی و همچنین سخنگوی وزارت خارجه همراه بود که این موضوع را تکذیب کردند. سخنگوی وزارت خارجه در این باره به صراحت بیان کرد: «تحریم‌های جدید آلمان، انگلیس و فرانسه علیه ایران تنها یک بحث رسانه‌ای است، ادعای وزارت خارجه فرانسه پیرامون مذاکرات موشکی با ایران را تکذیب می‌کنم.»

چرایی مطرح شدن پرونده موشکی ایران؟
ترامپ در آخرین موعد تصمیم گیری چهار ماهه خود در خصوص تعلیق تحریم‌های ایران، علی‌رغم تداوم تعلیق به صراحت اعلام کرد برای موعد آتی برجام را تمدید نخواهد کرد و این توافق باید اصلاح یا جایگزین گردد. پس از علنی شدن سیاست ترامپ برای ۴ ماه آینده برجام، در داخل ایران حامیان برجام راه حل مناسب را اتخاذ سیاست همگرایی با اروپایی‌ها توأم با چین و روسیه برای بالا بردن هزینه خروج آمریکا از برجام اعلام نمودند. سیاستی که دور از انتظار اروپایی‌ها هم نبود؛ زیرا شرایط کنونی بهترین فرصت برای اروپایی‌ها به منظور امتیاز گیری از ایران در قبال همراهی در برجام علیه ترامپ است. اروپایی‌ها در اقدامی هوشمندانه این امتیاز گیری را از خط قرمز ایران آغاز کرده‌اند، یعنی رفتار منطقه‌ای و مسئله موشکی محور مقاومت.
دکتر عراقچی در سخنانی پس از سخنان ترامپ در خصوص عدم تائید برجام در موعد آتی گفته بود: «ما نمی‌گوییم اروپا بین امریکا و ایران یکی را انتخاب می‌کند ما راجع به بحث برجام صحبت می‌کنیم اروپایی‌ها می‌دانند که اگر برجام را کنار بگذارند اعتبار خود را در جامعه بین‌الملل از بین می‌برند ما هنوز هیچ جمع‌بندی منظمی در اروپا نداریم اما آن‌ها این ایده را دارند که اگر امتیازاتی به ترامپ بدهند در موضوعات غیر برجامی می‌توانند او را در برجام نگه‌دارند.»
جمله آخر سخنان جناب عراقچی به وضوح نشان می‌دهد که خود گروه برجامی وزارت خارجه هم بر این مسئله واقف است که اروپایی‌ها این چهار ماه را یک فرصت برای امتیاز گیری در موضوعات غیربرجامی می‌دانند تا ضمن تشدید فشار بر ایران و گرفتن فرصت‌های اقتصادی و مالی از تهران، ترامپ را هم راضی نگه‌دارند.
باید دید وزارت خارجه در این فرصت چهارماهه برای حفظ برجام چه ارزشی قائل است و این توافق نامتوازن را به چه قیمتی سعی دارد زنده نگه دارد؟


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *