نگاه فارس

باید هوشیار بود، داعش زنده است

۱ آذر ، ساعت ۱۴:۰۲

استکبار و صهیونیسم با حمایت‌های سیاسی، اطلاعاتی و … داعش و بسیاری از جریان‌های تکفیری را علیه مسلمان شوریدند، اما باید توجه داشت که مسئله و راهبرد اصلی دشمن در ساختن وضعیت کنونی، تمرکز بر تکفیر بود. تکفیری که ناشی از جابه‌جایی اولویت قتال و جهاد به انحراف جدی‌ای کشیده شد.
«حقیر به‌عنوان سرباز مکلف‌شده از جانب حضرت‌عالی در این میدان، با اتمام عملیات آزادسازی ابوکمال آخرین قلعه‌ی داعش با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی-صهیونیستی و برافراشتن پرچم سوریه، پایان سیطره‌ی این شجره‌ی خبیثه‌ی ملعونه را اعلام می‌کنم». جملات بالا بخشی از نامه سردار سلیمانی به امام خامنه‌ای و اعلام پایان داعش واکنش‌ و تحلیل ‌های گوناگونی را به همراه داشت. اما نکته‌ای که کمتر به آن توجه شد، مفهوم نابودی داعش در پیام سردار قاسم سلیمانی بود.

-نابودی حاکمیت داعش، نه تفکر
منظور از نابودی داعش، پایان ماهیت اصلی این جریان یعنی ادعای تشکیل حاکمیت اسلامی با نام جعلی «دولت اسلامی عراق و شام» بود. داعش در ژانویه ۲۰۱۴ با اعلام آغاز خلافت ابوبکر بغدادی توانست بر موج خلافت اسلام و طرفداران تحقق این اتفاق سوار شده و جوانان زیادی از اهل سنت و دیگر جهادیون سلفی ناامید از وضعیت جهان اسلام را با خود همراه کند.
پایان «دولت اسلامی عراق و شام» یک پیروزی بزرگ مبنی بر شکست تفکر شکل‌گیری حکومت اسلامی بر پایه اصول سلفی گری و خشونت و تکفیر آنچه دشمن نزدیک ( مسلمانانی که از نظر آنان مشرک شده‌اند) می‌نامند بود. پایان این تفکر باید به خوبی برای اهل سنت و جهان عرب بازگو شود و در عین حال حاکمیت اسلام واقعی، باری دیگر در اهل سنت تبلیغ شود تا جوانان دنیای عرب به سوی سکولاریسم سوق پیدا نکنند. اتفاقی که در بخشی از بدنه جوانان اخوان المسلیمن مصر به واسطه شکست دولت مرسی در مصر در حال تحقق است.

-عدو بعید یا عدو قریب؟
امام خامنه‌ای در بخشی از پیام خود در خصوص نابودی داعش تأکید کردند: « این تنها ضربه به گروه ستمگر و روسیاه داعش نبود، ضربه‌ی سخت‌تر به سیاست خباثت‌آلودی بود که ایجاد جنگ داخلی در منطقه و نابودی مقاومت ضدّ صهیونیستی و تضعیف دولت‌های مستقل را به وسیله رؤسای شقیّ این گروه گمراه هدف گرفته بود. ضربه بود به دولت‌های قبلی و کنونی آمریکا و رژیم‌های وابسته به آن در این منطقه که این گروه را به وجود آوردند و هم گونه پشتیبانی کردند تا سلطه‌ی نحس خود را در منطقه‌ی غرب آسیا بگسترانند و رژیم غاصب صهیونیست را بر آن مسلط سازند.»
استکبار و صهیونیسم با حمایت‌های سیاسی، اطلاعاتی و … داعش و بسیاری از جریان‌های تکفیری را علیه مسلمان شوریدند، اما باید توجه داشت که مسئله و راهبرد اصلی دشمن در ساختن وضعیت کنونی، تمرکز بر تکفیر بود. تکفیری که ناشی از جابه‌جایی اولویت قتال و جهاد به انحراف جدی‌ای کشیده شد. القاعده در مبارزه خود ابتدا عدو بعید(کفار) را در اولویت می‌دانست و سپس معتقد به مبارزه با عدو قرب( به تعبیر آنان مشرکان از اسلام مثل شیعه) بود.
اما اتفاقی که در شاخه جدید القاعده رخ داد، قتال با عدو قریب بر عدو بعید اولویت یافت. این انحراف به جایی کشیده شد که بسیاری از جریان‌های تکفیری همکاری با رژیم صهیونیستی و آمریکا را برای مبارزه با دشمن قریب یعنی شیعیان و سنی‌هایی که حاضر به بیعت با خلافت نبودند را توجیه می‌نمودند. امری که پیامد نخست آن درگیری درون جهان اسلام و آسودگی رژیم صهیونیستی بود.
لذا باید توجه داشت که داعش تنها حاکمیت خود را از دست داده است و رخ داد انفجارهای امنیتی و خرابکاری‌هایی از سوی این جریان در کشورهای اسلامی نقض سخنان سردار عزیز اسلام نخواهد بود و باید با هوشیاری تفکر داعش یعنی اولویت قتال با مسلمانان به جای دشمنان و رژیم صهیونیستی را ریشه کن کرد.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *