نگاه فارس
بحران آب ازآنچه فکر می‌کنید به شما نزدیک‌تر است

این تو بمیری از آن تو بمیری ها نیست

۲ اسفند ، ساعت ۱۰:۳۱

این موضوع موضوعی نیست که به‌راحتی از آن بشود گذشت یا گفت همیشه دم از صرفه‌جویی زده می‌شود. باید گفت امسال این تو بمیری ها از آن تو بمیری ها نیست و بروز بحران کم‌آبی و قحطی آن در استان در چند قدمی ما وجود دارد.

به گزارش نگاه فارس، سخن سردبیر: سال ۹۶ رو به پایان است و وضع بارش باران در کل کشور و بخصوص استان فارس اصلاً خوب نیست. آب‌وهوای شهر هم خبری از زمستان ندارد، شکوفه دادن درخت‌ها، گرم شدن هوا و متأسفانه هوایی بهاری در ابتدای اسفندماه، انگار امید بارش باران را از استان گرفته است.

بعضی از پیش‌بینی‌ها خبر بارش‌هایی می‌دهد امانگاهی به آمار بارش و میزان ذخیره سدهای آبی استان، نتیجه خوبی را نشان نمی‌دهد.

منفی شدن حجم آب در چهار سد فارس

هفته گذشته اعلام شد که ۴ سد ایزدخواست، درودزن، سیوند و خسویه در استان فارس هیچ ذخیره آبی برای برداشت ندارند و اکنون ذخیره آب این سد‌ها منفی است، این خبر یعنی یک فاجعه برای سال آینده مردم فارس. نه‌تنها مصارف زراعی بلکه مصارف خانگی هم مورد تهدید هستند.

منفی شدن حجم یک سد یعنی اینکه میزان مصرف سد از میزان آب ورودی که به‌وسیله بارش جمع شده است، بیشتر بوده است!

کاهش ۸۳ درصدی بارندگی‌ها در استان فارس

این خبر با اعلام مدیر هواشناسی استان تکمیل شد، عبدالکریم جامع دوشنبه اعلام کرد بر ساس آمار و بررسی‌ها میزان بارندگی در استان ۸۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش‌یافته است.

درحالی‌که روزهای پایانی فصل‌های بارانی و برفی را سپری می‌کنیم و با این شرایط جوی مردم استان فارس زودتر از همیشه به استقبال گرما خواهند رفت و مصرف آب بدون شک افزایش خواهد یافت، نگرانی‌ها از خشک‌سالی و کمبود آب بیشتر و بیشتر می‌شود.

لزوم صرفه‌جویی در آب

اما صبح امروز مدیرکل آبفا شیراز اعلام کرد که فارس به دلیل بروز خشک‌سالی‌های متوالی و عدم بارش مطلوب باران  با بحران منابع آب و کم‌آبی مواجه شده است که با ادامه این شرایط وضعیت دشواری در تابستان آتی داریم.

محمدعلی قلندری از همه هم استانی‌ها خواسته است تا در مصارف آب در هفته‌های پایانی اسفند و خانه‌تکانی‌ها توجه ویژه داشته باشند و تا می‌توانند صرفه‌جویی کنند و از لزوم صرفه‌جویی ۲۰ درصدی برای عبور از مشکلات و وضعیت تنش‌زای فعلی خبر داده است.

همه باید جدی بگیرند

این موضوع موضوعی نیست که به‌راحتی از آن بشود گذشت یا گفت همیشه دم از صرفه‌جویی زده می‌شود. باید گفت امسال این تو بمیری ها از آن تو بمیری ها نیست و بروز بحران کم‌آبی و قحطی آن در استان در چند قدمی ما وجود دارد.

اسماعیل تبادار استاندار فارس نیز در جلسه استاندار فارس در جلسه ستاد احیا تالاب‌های استان بر لزوم برنامه‌ریزی دقیق برای رفع این مشکل تأکید کرده بودند؛ اما به نظر اکتفا به دستورات و سخنرانی کافی نیست و باید قبل شروع فصل‌های گرم استان و افزایش مصرف آب فکری اساسی کرد و تمام دستگاه‌های استان برای عبور از این مشکل بسیج شوند.

باید در پایان گفت یکی از منابع تولید برق در کشور توربین‌های سدهای آبی است که حتی خشک‌سالی‌ها در تأمین برق هم می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند و متأسفانه خبری از نیروگاه‌های اتمی تولید برق هم نیست.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *