نگاه فارس

۱۱۰مسابقه سراسری قرآن در کشور برگزار می شود

۴ بهمن ، ساعت ۱۵:۵۰

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: بیش از ۱۱۰ مسابقه سراسری قرآن در سازمان‌های مختلف برگزار می‌شود.

به گزارش نگاه فارس، ظهر چهارشنبه در نشست هم اندیشی نمایندگان شورای گسترش فرهنگ قرآنی کشور با حضور قائم مقام و اعضا دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، نمایندگان مجلس و جمعی از مسئولین استانی در نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس ظهر چهارشنبه برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و نائب رئیس ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن اعلام کرد: در ترویج انس با قرآن برخورد و رفتار ما بسیار تعارفی بوده است و به دلایل مختلف نتوانستیم موضوع قرآن به معنای واقعی کلمه در آموزش و پرورش، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و غیره پیاده کنیم.

وی با مقایسه فعالیت‌های قرآنی کشورمان با فعالیت‌های سایر کشورهای اسلامی افزود: اگرچه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی واقعاً شاهد یک تحول عظیم در فعالیت‌های قرآنی بودیم، اما در ارتباط با بحث انس با قرآن هنوز هم مقام معظم رهبری این تعبیر را به کار برده است که ما از قرآن دور هستیم.

حسینی با یادآوری اینکه در طرح ملی حفظ قرآن که در سال ۹۳ و ۹۴ در دستور کار شورای توسعه فرهنگ قرآنی قرار گرفت افزود: در این طرح که مصوب شد به حمد الهی به نحو جامع و کامل همکاران ما در این شورا اقدامات کامل انجام داده و راهبردهایی دیدند که به نظر می‌رسد اگر این‌ها در کشورمان عملی شود می‌تواند درصد قابل توجهی از این نقیصه را مرتفع کند.

حسینی در ادامه سخنان خود به طرح راهبردها و بخشی از اقدامات انجام شده توسط سازمان‌های مختلف پرداخت و گفت: اکنون این راهبردها در دستور کار ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن قرار گرفته است و چندین جلسه در این رابطه در شورای توسعه قرآنی برای بررسی و تصویب نهایی این راهبردها و تنظیم شناسنامه برای هر کدام از این طرح‌ها برگزار شده است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف عنوان کرد: یک نقیصه بسیار بزرگی که در فعالیت‌های فرهنگی کشورمان شاهد هستیم که البته موضوعات اقتصادی هم در این باره استثنا نیستند، انجام اقدامات جسته و گریخته و ناهماهنگ و ناهمگونی است که توسط دستگاه‌های مختلف صورت می‌گیرد که مثال‌های آن فراوان است.

نائب رئیس ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن گفت: جریان حفظ قرآن چند نقطه عطف در کشور داشته است یکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز مسابقات بود و در اوایل دهه ۶۰ که شخصیت‌هایی مثل پرهیزگار آمدند و باعث شد طیفی وارد کار قرآنی شود و این نقطه عطفی بود و جریانی راه افتاد و موج دومی که در بحث حفظ قرآن ایجاد شد در سال ۷۵ بود که طباطبایی و علم‌الهدی مطرح شد که بعد از آن جامعةالقرآن و برخی از مؤسسات قرآنی راه افتادند.

حسینی با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری ۶ سال پیش دستور تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن را صادر کردند، گفت: اعتقاد دارم که عملکردی که ما در ۶ سال گذشته درباره تربیت حافظان قرآن و فعالیت‌های قرآنی داشتیم در مقایسه با عملکرد ۲۰ سال قبل از فرمایش معظم‌له که مؤسسات مردمی کارهای قرآنی را پیش می‌بردند، به مراتب مشوش‌تر، ناهماهنگ‌تر و کم اثرتر بوده است.

وی ادامه داد: این جریانی که از اول انقلاب پیش رفته بود تا سال ۹۰ منجر به تربیت ۱۰ هزار نفر حافظ کل قرآن کریم شد تا اینکه بعد از سال ۹۰ قرار شد طرح ملی حفظ قرآن راه افتاد  و در آن بنا شد تمام اراده‌های خود را جذب کنیم اما اکنون به چه خروجی رسیدیم؛ آمار و ارقام بسیار خوب است که چند صد هزار نفر در آزمون‌های حفظ قرآن شرکت می‌کنند اما وقتی این آمار را مطالعه می‌کنیم، مشاهده می کنیم که از این یک میلیون نفری که در طول چند سال گذشته در آزمون‌های قرآنی سازمان‌های مختلف شرکت کردند، ۹۰۰ هزار نفر در حفظ جزء سی و پایین‌تر شرکت کردند یعنی حرکت ما در برخی از جاها صرفاً نمایشی بوده است و این مسئله به دلیل آن است که سازمان‌های مرتبط با هماهنگی یکدیگر یک نقشه جامع را تحویل ندادند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف همچنین اعلام کرد: ما فعلا قادر نیستیم ساختار قرآنی کشور را اصلاح کنیم یا گاهی اوقات اراده جدی در این باره نداریم و اعتباراتی که می‌آید عمدتاً هر سازمان خرج کارهای خودش می‌کند در صورتی که اگر این اعتبار در اختیار قرآن و برنامه‌های قرآنی قرار می‌گرفت امروز وضعیت ما وضعیت دیگری نبود.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در ادامه به ظرفیت بقاع متبرکه اشاره کرد و گفت: ۸۷۰۰ بقعه متبرکه در سراسر کشور داریم که این‌ها می‌توانند آماده‌سازی شده و تبدیل به دارالقرآن شوند و به جای اینکه به فرزندان خود در زیرزمین‌ها آموزش قرآن دهیم، در این مراکز این کار را انجام دهیم و علی‌رغم تمام تلاش‌هایی که در این رابطه شد هنوز ما با قرآنی‌ها لینک نشدیم.

حسینی با اشاره به مسئولیت رسانه ملی در این باره گفت: در وضعیت کنونی هر کاری کنیم موفق نخواهیم شد که حفظ قرآن را ترویج دهیم مادامی که فرهنگ نیاز به قرآن در جامعه لمس شود و کسی که نیاز به قرآن را احساس نکند، اصلاً حرکتی نخواهد کرد.

به گفته رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، بیش از ۱۱۰ مسابقه سراسری قرآن در سازمان‌های مختلف در کشورمان برگزار می‌شود، اما متأسفانه ما دقیقاً مانند جریانات دیگر از ظرفیت مسابقات استفاده نمی‌کنیم.

حسینی گفت: بارزترین رویداد تبلیغی و ترویجی می‌تواند همین مسابقات قرآن باشد که متأسفانه اکنون یکی از مباحث پرحاشیه و کم عمق و کم اثر شده است، البته از سال ۷۵ ستادی به نام ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآنی کشور تشکیل شد که چون اوقاف متولی برگزاری این مسابقات بوده است دبیرخانه آن در اوقاف مستقر شد و در سال گذشته تلاش کردیم مقداری این ستاد در جایگاه اصلی خود بایستد؛ در این ستاد مقداری در برخی جاها کارها تکراری است از این رو، برخی از مسابقات ادغام شدند و آیین‌نامه‌ها بهسازی شدند، از نمایندگان شورای توسعه فرهنگ قرآنی استان‌ها خواست تا در این ستاد نیز همکای داشته باشند چرا که باید مسابقات شهرستانی را دریابیم.

این در حالیست که در نشست یاد شده، انجم شعاع، معاون هماهنگی دبیرخانه و دبیر ستاد در این نشست گفت: اصلی‌ترین هدف این نشست، ایجاد همدلی، همبستگی و انتقال تجارب و اندوخته‌های علمی بود که در جلسات گذشته این مهم انجام شد و علاوه بر آن دستاوردهای دیگری داشتیم از جمله مشارکت‌جویی یا تعامل معنادار مجموعه سرفصل ستاد بود.

وی افزود: در بهمن‌ماه سال گذشته انتخاب اعضا برای حضور در مراجع تصمیم‌گیری یعنی کمیسیون‌ها و مجمع مشورتی انجام شد و علاوه بر این در نشست‌های گذشته تثبیت اعتبارات استانی و افزایش اعتبارات استانی انجام گرفت و اعتبارات علاوه بر داخل مجموعه شورای توسعه فرهنگ قرآنی در مجموعه بودجه ۹۷ دیده شد.

وی ترسیم فعالیت‌های قرآنی استان‌ها به عنوان سند تدوین راهبردی استان را از دیگر دستاوردهای گذشته این نشست برشمرد و افزود:  امروز  در استان‌ها به اسنادی برای دستیابی به اهداف مدنظرمان دست پیدا کردیم و نقشه راهی داریم که پیش از این گذشته وجود نداشت.


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *