نگاه فارس

خداحافظی ادارات فارس با «نامه‌نگاری کاغذی»/ آیا مردم هم از بروکراسی خسته‌کننده‌ی ادارات نجات می‌یابند؟

۲۶ تیر ، ساعت ۱۴:۵۱

در حالیکه معضل بروکراسی کاغذی در سراسر کشور گریبان بسیاری را گرفته است، سرانجام دولت تدبیر و امید چراغ‌هایی را برای رهایی از این معضل کهنه روشن کرده است؛در فارس نیز مهرداد سهرابی -مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری فارس- از اجرای کامل شبکه دولت در این استان طی یک ماه آینده خبر داد و اعلام کرد که مطابق این برنامه تمامی مکاتبات بین سازمانی در سراسر استان از طریق شبکه دولت انجام خواهد شد.
 
 

 به گزارش نگاه فارس، بر این اساس، ظرف یک ماه آینده روش سنتی و مکاتبات کاغذی از ادارات، سازمان‌ها و نهادهای این استان برای همیشه رخت بر می‌بندند و جای خود را به روش مدرن و الکترونیکی خواهد داد.

 

با اجرای این شیوه الکترونیکی، امکان برقراری ارتباط ۲ هزار نقطه حتی تا سطح دهیاری‌ها با شبکه دولت فراهم می‌شود؛ موضوعی که یقیناً تأثیر قابل توجهی در صرفه‌جویی مالی و زمانی خواهد داشت.

 

عزم استانداری فارس برای اجرای فوری این برنامه نیز جزم و جدی به‌نظر می‌رسد بطوریکه سهرابی تأکید کرده است که مهلت دستگاه‌های اجرایی برای اتصال به شبکه دولت ظرف چند روز آینده است و از آن پس به هیچ وجه به نامه‌ها و مکاتبات دستی و کاغذی ترتیب اثر داده نخواهد شد.

 

 

دستگاه‌هایی که به این شبکه متصل نشوند ناگزیر خواهند بود نامه‌های خود را با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و با صرف هزینه به شکل الکترونیکی ارسال کنند.

 

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری فارس همچنین اخطار داد که اسامی دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که در این زمینه کوتاهی کرده‌اند به دفتر بازرسی استانداری ارسال می‌شود تا علت بی‌توجهی و کوتاهی آنها بررسی شود.

 

و بر اساس پژوهش‌ها، در سال‌های پایانی ریاست جمهوری سید محمد خاتمی دولت الکترونیک در ایران خیلی جدی گرفته شد اما در سال‌های بعد طرح‌های راهبردی تا حد زیادی کنار گذاشته شدند؛ حالا پس از قریب به ۱۵ سال، حسن روحانی چراغ‌های تازه‌ای را در این زمینه روشن کرده است.

 

این برنامه دولت تدبیر و امید و اقدام استانداری فارس برای تسهیل و صرفه‌جویی در مکاتبات بین‌سازمانی قابل تحسین است و باید مورد حمایت قرار گیرد اما باید دید آیا دولت می‌تواند مردم را هم از لابه‌لای کاغذها و بروکراسی پیچیده، پرهزینه و خسته‌کننده‌ی ارتباطی بین مردم و دستگاه‌ها هم نجات دهد یا خیر؟


instagram telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *